Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Backup αρχείων


Adavis

Recommended Posts

Με ποιόν τρόπο κάνετε backup τα αρχεία της δουλειάς σας; Πόσο περίπου κοστίζει η λύση που επιλέξατε;

 

Δεν φαντάζομαι να υπάρχει κάποιος που δεν κρατάει backup...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εξωτερικό σκληρό δίσκο

φλασάκια (αυτά που δουλέυω άμεσα)

cd, dvd

δεν σβήνω τα mail με εργα που στέλνω ή λαμβάνω

 

τι στο καλό άμα συμβεί το κακό κάτι θα έχει μείνει :!:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το κόστος ανά GB πλέον έχει πέσει τόσο χαμηλά (ένας εξωτερικός σκληρός δίσκος 500GB κοστίζει λιγότερο από 100€) που δεν είναι άξιο λόγου.

Από εκεί και πέρα το να έχεις αντίγραφα σε DVD (επίσης πολύ χαμηλού κόστους, λιγότερο από 0,10€/GB) είναι καλό σε περίπτωση που χαλάσει και ο σκληρός ή για να κρατάς αντίγραφα σε διαφορετικές φάσεις της δουλειάς σου.

Τα memory sticks επίσης είναι καλά για να έχεις τα τελευταία-τελευταία πριν τα περάσεις στον εφεδρικό δίσκο ή στα DVDs.

Link to comment
Share on other sites

1)Σκληρό εξωτερικό

2)DVD burning

3) Backup από software....κάτι σαν norton ghost

 

Ανά τακτά χρονικά διαστήματα κάνω τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή! όσο μεγαλύτερης χωρητικότητας είναι ο εξωτερικός σκληρός τόσο πιο πιθανό είναι να παρουσιάσει πρόβλημα (από έμπειρο φίλο κομπιουτερά)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω, το σώσιμο σε CD-DVD το φοβάμαι λίγο μιας και την πάτησα κάποια στιγμή, όταν πήγα να επαναφέρω backup αρχεία και δεν διάβαζε τα δισκάκια κανένα CD-DVD player! Και δεν ήταν από γρατζουνιές-καταστροφή!

Σαν δεύτερη λύση λοιπόν ναι και σαν πρώτη σκληρός δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Mια πολυ καλη λυση ειναι παραλληλα με εξωτερικο backup η χρησιμοποιηση 2 πανομοιοτυπων δισκων + ενος ελεγκτη raid (κοστιζει 20ευρω). O ελεγκτης δουλευει σε mode 0 ή 1 ή 0+1.

 

Σε mode 0 (νομιζω λεγεται stripping) τα δεδομενα αποθηκευονται παραλληλα (το μισο αρχειο στον ενα, το μισο στον αλλο) κ στους 2 δισκους, με διπλασιασμο της ταχυτητας (καλο για gamers). H συστοιχεια φαινεται σαν ενας δισκος

 

Σε mode 1 (mirroring) τα δεδομενα γραφονται ταυτοχρονα και στους 2 δισκους, οτι εχει ο ενας εχει και ο αλλος. Αν χτυπησει καποιος τοτε εχεις τον δευτερο ανεπαφο.

 

Το 0+1 ειναι για πλουσιους ή οσους δεν εχουν αλλη δουλεια :lol:

Θελει 4 δισκους

 

 

Μια καλη λυση ειναι καθημερινο backup της πολυ προσφατης δουλειας σε φλασακι (4GB=20euro / τιμη2002 128MB=118euro :shock: )

Εβδομαδιαιο σε εξωτερικο σκληρο

 

2-3 φορες το χρονο οι δουλειες σε φακελους με καταλληλο ονομα, ζιπαρισμα και σε δισκο για αυτη την δουλεια μονο.

Με τα 500 GB SATA να κοστιζουν 50-60 ευρω το backup ειναι φτηνοτατο.

 

Τα cd/dvd δεν τα παω με καθολου καλο ματι. Εχω δει δισκακια πασιγνωστες μαρκες να μην διαβαζονται ολοκληρα. Αγρατζουνιστα...Ειναι να μην τυχεις σε κακια παρτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, τόσες λύσεις και όλες ταυτόχρονα;

 

Εγώ κρατάω δικτυακά σε Η/Υ που λειτουργεί σαν file server μια φορά την εβδομάδα.

 

Παλιότερα, χρησιμοποιούσα εξωτερικό σκληρό, αλλά είχα προβλήματα με την αναγνώρισή του και με το καλώδιο τροφοδοσίας του και τον παράτησα.

 

Μια φορά στα δύο χρόνια, γράφω και ένα DVD.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εξωτερικο σκληρό + Φλασάκια + backup σε άλλο σκληρο μέσο δικτύου. Πρόσφατα αγόρασα τον WD MY BOOK STUDIO EDITION 2Τ που κάνει την διαδικασία που περιγράφει ο ckiriako (mirror) και ελπίζω με κάποιο πρόγραμα που μου πρότεινε ο Παναγιώτης να κάνω backup σε όλο το C και D χωρίς να κάθομαι να επιλέγω αρχεία και να καταναλώνο χρόνο. Ανα διαστήματα φτιάχνω και DVD αν και εγω δεν τα εμπιστευομαι. Το κάνω μόνο επειδή απο το DVD δεν σβήνουν τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.