Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Backup αρχείων


Adavis

Recommended Posts

Πλέον δεν είναι θέμα CPU αλλά καθαρά θέμα ελεγκτή. Πχ ο δικός μου ελεγκτής μπορεί να δημιουργήσει συστοιχία 0,1 αλλά όχι 10 που είναι η περίπτωση που αναφέρεις GRTOPO. Η συστοιχία που αναφέρεις είναι άκρως αποδοτική και ασφαλής αλλά το μόνο κακό που έχει είναι ότι το backup λαμβάνει χώρα και στους τέσσερις σκληρούς μέσω parity. Αν χάσεις μόνο έναν σκληρό μπορεί να ανακατασκευαστεί η συστοιχία αλλά αν χάσεις και δεύτερο πριν προλάβεις να αντικαταστήσεις τον πρώτο τότε τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα. Επίσης σε αυτή τη μορφή συστοιχίας δεν μπορεί να γνωρίζεις ποιά δεδομένα γράφονται που...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστός.... βάλε και το κόστος στη μέση....

πχ παραλίγο να βάλω 4 του 1Τέρα στις 7200rpm και όταν άκουσα το κόστος ..... μου 'ρθε ένα blackout!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να ακριβολογήσουμε συστοιχία SSD σε SATA ελεγκτή είναι ό,τι πλησιέστερο μπορείς να επιτύχεις σε επιδόσεις επιπέδου SCSI. Μόνο που το AutoCAD θα ανοίγει και το μεγαλύτερο αρχείο στον μικρότερο δυνατό χρόνο είναι αρκετό νομίζω. Άσε δε που δεν υπάρχει κίνδυνος από "χτυπημένες" κεφαλές και τα συναφή. Επιπλέον τί να τον κάνεις τον quad core όταν ο σκληρός σου τρέχει πιο αργά από οποιαδήποτε άλλη συσκευή έχει το πισί σου;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... δεν ξέρω με τι ασχολείσαι. Εάν έχεις αρκετά βαριά αρχεία.... και ο χρόνος των 5~6 δευτ. σου είναι πολύτιμος για τη δουλειά σου και τα νεύρα σου ΟΚ.

Όλα πάντως σταθμίζονται value for money .... και το value είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ!

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσουμε το off topic: Συμφωνώ με το value for money και γι αυτό είπα ότι περιμένω να πέσουν οι τιμές. Ο χρόνος των 5-6 δευτερολέπτων που αναφέρεις δεν αποτελεί ζήτημα ουσιώδες εκτός των εξαιρετικών περιπτώσεων όπου απαιτείται το άνοιγμα κάποιου μεγάλου αρχείου ή η στατική ανάλυση κάποιας ιδιαίτερης κατασκευής. Τέλος πάντων αυτό που με ενοχλεί στον τομέα του marketing των εταιριών συσκευών υπολογιστών είναι ότι σου πλασάρουν τον quad core και τον αγοράζεις αλλά στην τελική βλέπεις ότι η ολική επίδοση του συστήματος δεν διαφέρει και πάρα πολύ από αυτή ενός dual core με ίδια περιφερειακή σύνθεση (εκτός των εργασιών πραγματικού χρόνου φυσικά όπου ενεργοποιούνται μόνο η ram και η cpu). Το θεωρώ εν ολίγοις κοροϊδία εκ μέρους τους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω!!

Εγω πάντως πριν τα χριστούγεννα προτίμησα να φτιάξω ένα σύστημα με κουτί master cooler γαιδούρι, 4GB RAM, ΙΝΤΕL duo 3.33GHZ και motherboard 7i με 1Τ στα 7200rpm και μια οθονάρα 26" με κόστος <1200€ παρά να πάρω :Quad και 4 σε raid... που θα μου στοίχιζε >2500 και η διαφορά θα ήταν από απειροελάχιστη έως χαλαρά ανεκτή στο χρόνο και διαχείριση ακόμα και των πιό βαριών αρχείων μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια μπακαλιστικη λύση αλλα με κάλα αποτελεσματα είναι οι χαρτοφύλακες των Windows. Εγω εχω ενα εξωτερικο σκληρο οπου εχω κάνει αντιγραφη σε αυτον όλα τα αρχεια μου αλλα τα έχω μέσα σε χαρτοφύλακες. Καθε εβδομάδα συνδεω τον εξωτερικο σκληρο και παταω ενημερωση των χαρτοφυλάκων οποτε μου ανανεωνει όλα τα αρχεια, δημιουργει τα νεα αρχεια που δημιουργησα στον υπολογιστη μου και γενικα κάνει ενημερωση ολων των φακελων. Το μοναδικο πρόβλημα που υπάρχει είναι με τα αρχεια της Microsoft Access οπου δεν μπορει να ενημερωθoυν στους χαρτοφύλακες.

Επίσης θέλει πολυ μεγαλη προσοχη μη τυχον πατηστε την αντιστροφη ενημερωση(υπάρχει και αυτη η δυνατοτητα) οπου αντι να ενημερωσετε τον χαρτοφυλακα σασ με τα νεα αρχεια του υπολογιστη να ενημερωσετε τον υπολογιστη με τα παλια αρχεια του χαρτοφυλακα.ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΟ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.