Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τμήμα αυθαιρέτου σε ζώνη ασφαλείας οδού


Recommended Posts

Σε περίπτωση που τμήμα ενός κτιρίου, και πιο συγκεκριμένα τα 22 τ.μ. από τα 135 τ.μ. ( μεταλλικής κατασκευής), είναι μέσα στη ζώνη ασφαλείας της οδού και ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποίησή το ακίνητο παρόλα αυτά με κίνδυνο να χάσει και τα λεφτά από το παράβολο και όλα τα σχετικά με την πεποίθηση ότι θα βγει κάποια ρύθμιση και για τα 22 τ.μ. καποια στιγμή γίνεται κανονικά η υποβολή στο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με την "πεποιθηση" ...σιγουρα οχι

 

με την "πιθανοτητα"...και ίσως και μπορει...

 

νομιζω οτι καλο θα ηταν να περιμενεις την "εναρμονιση"- "συμπληρωση"- "βελτίωση" του 4014...

[ υπηρχε η ζωνη ασφαλειας οταν έχτισες....οκ??..]

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν το δηλώσεις ψευδώς (Υπάρχει δήλωση ιδιοκτήτη δεν θυμάμαι, βρες το: "δηλώνω ότι το αυθαίρετο δεν βρίσκεται εντός των ορίων ασφ...κλπ)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να κάνω υπεύθυνη δήλωση προς τους ιδιοκτήτες ότι τους έχω ενημερώσει πως τμήμα του κτιρίου ανήκει στη ζώνη ασφαλείας της οδού και δεν μπορεί να υπαχθεί στον Ν.4014 και δεν έχω ευθύνη για τυχόν κυρώσεις που θα τους επιβληθούν και να μου κάνουν και αυτοί αντίστοιχα μία υπεύθυνη δήλωση ότι έχουν ενημερωθεί και δεν μου καταλογίζουν ευθύνες. Σαφέστατα και δεν πρόκειται να τους δώσω βεβαίωση για το αυθαίρετο. Αυτοί τα κάνουν, οι μηχανικοί θα την πληρώσουν?

Link to comment
Share on other sites

ότι τους έχω ενημερώσει πως τμήμα του κτιρίου ανήκει στη ζώνη ασφαλείας της οδού και δεν μπορεί να υπαχθεί στον Ν.4014 και δεν έχω ευθύνη για τυχόν κυρώσεις που θα τους επιβληθούν

Συγνώμη αλλά διαφωνώ!

Με την ίδια λογική ας δώσουμε μια Υ.Δ. ότι στη κεντρική πλατεία της πόλης μας δεν μπορούμε μεν να χτίσουμε μια 7όροφη αλλά ok, αφού δεσμεύεται ο ιδιοκτήτης ότι δεν θα μας κυνηγήσει μετά, προχωράμε.

Επίσης, με μια Υ.Δ. προς τον ιδιοκτήτη μπορούμε να βάλουμε Φ8 στα δοκάρια μας. Αρκεί να μην στραφεί εναντίων μας ο ιδιοκτήτης.

 

Συμφωνούμε ότι δεν είναι έτσι, σωστά?

Που θέλω να καταλήξω.. Ότι ο 4014 είναι ένα τεράστιο σουρωτήρι αλλά πρέπει και εμείς να καταλάβουμε ότι υπάρχουν περιπτώσεις που δεν τακτοποιούνται...και δεν μπορεί κανείς μηχανικός να τις προχωρήσει σύννομα (οπότε έτσι απαλλασσόμαστε από το άγχος ότι θα χάσουμε μια δουλειά).

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν είναι σωστό. Τους έχω εξηγήσει ότι είναι λάθος να το βάλουνε στο σύστημα αλλά δεν φαίνεται να καταλαβαίνουν πόσο σοβαρό είναι το ζήτημα. Δεν ξέρω πως αλλιώς να αντιμετωπίσω την κατάσταση. Τους έχω διώξει άπειρες φορές και τους έχω στείλει να ολοκληρώσουν την υπόθεση τους αλλού αλλά ξαναγυρνάνε.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως είναι η κατάσταση αλλά πιστεύω πως θα τελικά θα εκτιμήσουν την ειλικρίνεια σου όταν τους (ξανα)πεις την αλήθεια.

 

Προσωπικά θα τους εφιστούσα τη προσοχή να μην ενδώσουν σε οποιοδήποτε συνάδερφο θα παρουσιαστεί σίγουρος ότι η περίπτωσή τους προχωρά κανονικά, και θα δεσμευόμουν ότι εάν αλλάξει η νομοθεσία θα είμαι ο πρώτος που θα τους ειδοποιήσω να προχωρήσουμε..

 

Οποιαδήποτε άλλη αντιμετώπιση είναι επικίνδυνη για εσένα. Όσο καλός και να φαίνεται ο ιδιοκτήτης θα στραφεί εναντίων σου (και θα δικαιωθεί μάλλον) σε ενδεχόμενο έλεγχο ή καταγγελία.

 

Ξέρω επίσης πως είναι ασχημο το συναίσθημα να μην μπορεί να προχωρήσει μια υπόθεση που την έχεις στις "υπογραφές"...απλά πάρε το απόφαση πως δεν γίνεται.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

.......Τους έχω διώξει άπειρες φορές και τους έχω στείλει να ολοκληρώσουν την υπόθεση τους αλλού αλλά ξαναγυρνάνε.

Συνάδελφε lia_

Για να ξαναγυρίζουν σε σένα μήπως σημαίνει ότι δεν βρίσκεται άλλος που να δέχεται να το αναλάβει; Μήπως κρύβουν κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που τμήμα ενός κτιρίου, και πιο συγκεκριμένα τα 22 τ.μ. από τα 135 τ.μ. ( μεταλλικής κατασκευής), είναι μέσα στη ζώνη ασφαλείας της οδού και ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποίησή το ακίνητο παρόλα αυτά με κίνδυνο να χάσει και τα λεφτά από το παράβολο και όλα τα σχετικά με την πεποίθηση ότι θα βγει κάποια ρύθμιση και για τα 22 τ.μ. καποια στιγμή γίνεται κανονικά η υποβολή στο σύστημα?

 

Εξέτασε, όπως λεει και ο Δημήτρης (Δημήτρη Καλημέρα), αν κατά τον αποδεδειγμένο χρόνο τέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής υφίσταται η οδός με τον συγκεκριμένο χαρακτηρισμό (πχ επαρχιακή εθνικη κλπ) και με βάση την τοτε νομοθεσία ποια ήταν η ζωνη ασφαλειας της οδου.

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους έχουν πάει τους λένε τα ίδια που τους λέω και εγώ , απλά είχα την "τύχη" να είμαι η πρώτη που απευθύνθηκαν. Τους έχω εξηγήσει βέβαια ότι μπορεί να βρούνε κάποιον συνάδελφο που θα τους πει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ή ότι θα βρούνε τρόπο να το περάσουν παράνομα. Ότι θέλουν ας κάνουν. Δυστυχώς η ειλικρίνεια μου "θα" και "ίσως" να αναγνωριστεί στην συγκεκριμένη υπόθεση μετά από χρόνια, όπως έχει ξανασυμβεί γιατί έχω την τάση να ελέγχω όλα τα δεδομένα πριν πω το οκ στον οποιοδήποτε και του πάρω άδικα λεφτά.

Έχω κάνει τον έλεγχο μήπως ο χρόνος κατασκευής προηγείται του χρόνου ορισμού της απαλλοτρίωσης αλλά δεν στάθηκα ούτε και εκεί τυχερή.

Ευχαριστώ πολύ πάντως όλους σας για τις απαντήσεις και τις συμβουλές. Ας τους αναλάβει άλλος δεν αξίζει ούτε τον κόπο ούτε το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.