Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστοχία ξύλου σε στέγη μορφής Λ


 
efulino84

Recommended Posts

Σε ενα σπίτι έχει ρηγματωθεί το ξύλο που βρίσκεται στο εξωτερικό μέρος της στεγης. Πρόκειται για δοκάρι που είναι επικαλυμένο με κεραμίδι.

Μπορείτε να μου πείτε που οφείλεται κ αν έχετε κάποιο επίσημο έγγραφο(κανονισμός ή βιβλίο) που να αποδεικνύει το λόγο αστοχίας.

 

Η δική μου σκέψη είναι ότι συνέβη λόγω μεταβολών στην υγρασία, μετά τη χρήση του ξύλου στην κατασκευή λόγω έκθεσης στις καιρικές συνθήκες(σημείωση:η κατασκευή είναι σε ορεινή περιοχή). Θεωρώ ότι η αστοχία προκλείθηκε άσχετα με τις προδιαγραφές του ξύλου κατά την αγορά του.Αν υπάρχει κάποια δυνατότητα προσέγγισης του θέματος προς αυτή την κατεύθυνση, βοηθείστε με καθ'ότι νέα μηχανικός!Είναι πολύ επείγον!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως μπορείς να μας δείξεις ένα πρόχειρο σχέδιο, μια φωτογραφία;

Τον Ευρωκώδικα 5 για ξύλινες κατασκευές τον έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω ότι δεν υπήρχε κάποια προστασία του ξύλου κατά την κατασκευή του (βερνίκια κλπ). Αυτό επειδή λες ότι είναι στον εξωτερικό χώρο.

 

Το θέμα είναι τι γίνεται μέσα και επίσης όντως αν μπορείς δώσε περισσότερες πληροφορίες. Φωτό, χρονολογία κατασκευής, διαστάσεις & ποιότητα ξύλου κλπ

Link to comment
Share on other sites

ΞΥΛΙΝΑ ΔΟΚΑΡΙΑ 12Χ15 ΣΕ ΣΤΕΓΗ (ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ) ΕΧΟΥΝ ΡΗΓΜΑΤΩΘΕΙ. Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 2004 Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΣΗΜΕΙΩΘΗΚΕ Η ΑΣΤΟΧΙΑ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ? ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΗΣ ΑΣΤΟΧΙΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ Κ ΙΣΧΥΡΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ(ΟΧΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ) ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΧΡΗΣΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

post-445-131887195389_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μελέτη εφαρμογής ? Την είδες? Ποιά είναι η στήριξη στην άκρη των δοκών ? Κάνε απλούς υπολογισμούς με βάση την γεωμετρία για να δείς άν οφείλεται σε κακό υπολογισμό και έπειτα ρώτα τι ξύλο έχει χρησιμοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

βρες βιβλία με ξύλινες κατασκευές

 

Η αστοχία οφείλεται σε λάθος κατασκευαστική αντιμετώπιση ή κακή μελέτη (ή ανυπαρξία μελέτης). Μάλλον αστοχεί σε κάμψη αν το στατικό είναι τριαρθρωτό. Αν είναι αμφίπακτο έπρεπε να αστοχήσει (πρώτα) στις στηρίξεις.

Το ΓΙΑΤΙ αστόχησε οφείλεται σε πολλούς παράγοντες:

1) Λάθος διαστασιολόγηση δοκού

2) Κακοτεχνία στην κατασκευή

3) Κακή ποιότητα ξύλου

4) Άλλο;

 

Αν το άνοιγμα της στέγης είναι γύρω στα 5-5.5 μ (όπως το βλέπω στη φωτογραφία) τότε μάλλον είναι ανεπαρκής η διατομή του ξύλου χωρίς ενδιάμεσα στηρίγματα.

Όλα αυτά βέβαια θα προκύψουν από μια καλή μελέτη και από διάβασμα σε σχετική βιβλιογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι έχεις καμπτική αστοχία του αμείβοντα και οφείλεται σ' ένα απ' αυτά που ανέφερε ο Γιάννης.

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις για να στηρίξεις την άποψη σου στο δικαστήριο είναι αυτά που είπε ο iovo.

 

Α. Πρώτα κάνεις αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης (γεωμετρία, υλικά, μόνιμα φορτία).

Β. Μετά κάνεις επίλυση με βάση τα παραπάνω και βλέπεις αν έχεις επάρκεια διατομής ή όχι, προφανώς όχι.

Γ. Τέλος βρίσκεις την παλιά στατική μελέτη και ελέγχεις τι πήγε λάθος;

Λάθος στη μελέτη ή λάθος στην κατασκευή ή και τα δυο.

 

Η αιτία της αστοχίας μπορεί να είναι όπως είπαμε ένα από τα παρακάτω:

1) Λάθος στατικό σύστημα στην αρχική μελέτη, πχ λάθος διαστάσεις ή λάθος στηρίξεις.

2) Μικρότερες διατομές απ' τις απαιτούμενες.

3) Χειρότερη ποιότητα υλικού από αυτή της μελέτης.

4) Μεγαλύτερα φορτία απ' αυτά που υπολογίστηκαν στη μελέτη.

Τα φορτία αυτά μπορεί να ήταν παροδικά (μεταβλητά), πχ χιόνι που ήταν παραπάνω απ' ότι υπολογίστηκε για τη στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,Γιάννη και iovo είναι πολύ κατατοπιστηκά αυτά που γράφετε, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω στοιχεία της μελέτης κ ούτε μπορώ να τα έχω, όπως επίσης δεν μπορώ και να επισκευτώ την κατασκευή.

Η δική μου θέση πρέπει να είναι υπέρ του εμπόρου ξυλείας και όχι υπέρ του ιδιοκτήτη.

Σαφώς κακή κατασκευή και λάθος στατικό σύστημα θα ήταν μια καλή αιτιολόγηση, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να έχω τέτοια στοιχεία.

Το μόνο στοιχείο που έχω οι διαστάσεις των δοκών, που από όσο μου είπαν η μελέτη προέβλεπε 12χ14 και χρησιμοποιήθηκαν διαστάσεις 12χ15!

Η άλλη πλευρά ισχυρίστηκε ότι το ξύλο δεν ήταν καλά αποξηραμένο. Αυτό μου φαίνεται εντελώς άκυρο δεδομένου ότι ήταν ένα υποθετικό συμπέρασμα, αφού δεν έγιναν ποτέ δοκιμές υγρασίας στο υλικό(ξύλο).

any help is more than wellcome!

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχεις πολύ στην διατύπωση της τεχνικής σου έκθεσης. Χωρίς κανένα από αυτά τα στοιχεία ότι και να γράψεις πρέπει να είναι υποθετικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.