Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αστοχία ξύλου σε στέγη μορφής Λ


 
efulino84

Recommended Posts

Μηχανικός πραγματογνώμονας του ΤΕΕ δεν πήγε να συντάξει έκθεση;

Αν ναι, τι λέει σ' αυτή;

Αν όχι, τότε η κάθε πλευρά θα κάνει τις δικές της υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1)ευχαριστώ adavis

2)Χάρη,ζήτησαν να έρθει πραγματογνώμονας μηχανικός αλλά δεν ήρθε ακόμα.

Θα περιμένω να δω την έκθεσή του και βλέπουμε.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις άμεσες απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δωσω μερικες οδηγιες σαν πραγματογνωμονας τοσο του τεε οσο και του δικαστηριου.

Συμφωνα με τις οδηγιες του τεε για τις πραγματογνωμοσυνες ο πραγματογνωμων δεν συντασει μελετες. Κατι τετοιο ομως μπορει να γινει αν διαταχθει πραγματογνωμοσυνη απο το δικαστηριο.

Αν ο ιδιοκτητης δεν επιτρεπει την εισοδο σου στο σπιτι μονο το δικαστηριο μπορει να δωσει λυση.χρονος για την τελικη διευθετηση του προβληματος (αν δεν υπαρξει συμβιβασμος) τουλαχιστον 4 χρονια (αγωγη-πρωτη δικη ορισμος πραγματογνωμωνα-πραγματογνωμοσυνη-δευτερη δικη -εφετειο)

Το δικαστηριο συνηθως υποστηριζει τις αποψεις των τεχνικων που αυτο διοριζει

Link to comment
Share on other sites

Είναι φανερό ότι για να αποδείξεις ότι δεν φταίει η ποιότητα του ξύλου, πρέπει να αποδείξεις ότι φταίει η κακή κατασκευή (π.χ. όχι άρθρωση ενώ έπρεπε να είναι, όχι πάκτωση ενώ έπρεπε να είναι κλπ) ή ότι έγινε λάθος διαστασιολόγηση. Αν δηλαδή η μελέτη έβγαζε 12Χ18 π.χ. και μπήκε 12Χ15 τότε εσύ θα πεις ότι αστόχησε γι' αυτό....

 

Τώρα, αν δεν μπορείς να κάνεις μελέτη, γνώμη μου είναι διαφύλαξε την θέση σου εκτός αν η εταιρεία με την εμπορία ξύλων είναι δικιά σου /στενός συγγενής, συνεπώς... εσύ ξέρεις καλύτερα τι θα κάνεις

Link to comment
Share on other sites

kfill

Καλώς ήρθες στο forum (λίγο ετεροχρονισμένα βέβαια αλλά ελπίζω να με συγχωρείς).

Θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι δυσανάγνωστα και δίνεις την εντύπωση ότι "φωνάζεις".

Ρίξε μια ματιά στους κανόνες συμμετοχής του forum ΕΔΩ.

Σε ευχαριστώ.

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου καθότι πραγματογνώμονας χωρίς να θέλω να μειώσω τη συμμετοχή των λοιπών μελών του forum.

 

Επειδή ο καθένας είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου και όχι το αντίθετο, θεωρώ ότι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού πρέπει να αποδείξει ότι έφταιγε η ποιότητα του ξύλου. Αλλιώς "λόγω αμφιβολιών" θα αθωώνονταν ο ξυλέμπορος.

Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πόσο είναι η απόσταση μεταξύ των πλάγιων δοκών (12x15) ?

Η απόσταση μου φαίνεται λίγο μεγάλη, ίσως άνω των 3 μέτρων και αν αληθεύει αυτό τότε είναι λίγο τα δοκάρια των 12x15...

Δεν ξέρω αλλα άν το έλυνες για μια δοκό ίσως να έβλεπες πραγματικά τι διατομή θα σου έβγαζε...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβος όπως τα λες .¨Ηθελε και άλλα ξύλα.Απο την φοτο πάντοσ δεν φένεται η αστοχια δεν την βγάζεις πιο κοντά?Αυ΄τα τα πατέρα που λει και ενας φιλος μου .

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη ξύλινων κατασκευών!!! Αυτό κι αν είναι αστείο!!!! Λογισμικά δεν υπάρχουν (το woodexpress έχει μόνο δισδιάστατους φορείς ενώ οι στέγες είναι 3D - δυνατότητα σεισμού ανύπαρκτη! - για το timber ουδέν σχόλιον - ούτε το λυγισμό δεν βγάζει σωστά - όσον αφορά τις συνδέσεις μόνο το ESOP της robobat υπάρχει)

 

Καλά όλα αυτά αλλά πως τα εφαρμόζεις όταν δεν μπορείς να βρεις πουθενά ξύλο με προδιαγραφές, όσον αφορά πυκνότητα, αντοχή. Δεν θα σχολιάσω τι γίνεται με τα ειδικά τεμάχια που δεν ξέρεις κάν αν είναι μεταλλικά (υπερβάλω λίγο το ξέρω, αλλά με έχει πνίξει η αγανάκτηση :evil: ). Εγώ προσωπικά δεν βρήκα ποτέ μου στοιχεία για φυσική ξυλεία σύμφωνα με τον EC5. Μόνο συγκολλητή βρήκα GL24.

 

Και στο τέλος φταίει ο μηχανικός που αυτή η χώρα αφήνει την αγορά να είναι σκέτο *********!!!!!!!!!!!!!

 

Πως να φταίω δηλαδή ρε κράτος αφού δεν έχουν προδιαγραφές τα υλικά που πουλάνε??????????

 

Ουφ πάλι μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι............

 

Παρατήρηση: Να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε. Τα γραπτά μένουν! Διορθώστε το κείμενό σας χρησιμοποιώντας την "επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum και ειδικότερα τον κανόνα υπ' αριθμό 4.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Edit: acnt

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε υπερβάλλεις πολύ. Τα βασικά προβλήματα με τις ξύλινες κατασκευές είναι 2:

α) Ελάχιστες γνώσεις/πληροφορίες από τα ελληνικά πανεπιστήμια

β) Μη επαρκής υποστήριξη από λογισμικά γιατί δεν είναι διαδεδομένες κατασκευές.

Κατά τα άλλα οι προδιαγραφές υπάρχουν για φυσική ξυλεία κατά τον EC5 και είναι οι κατηγορίες C14 - C16 κ.ο.κ.

Λογισμικά για δισδιάστατες επιλύσεις (που επαρκούν στις περισσότερες περιπτώσεις) υπάρχουν αρκετά. Αν για την κατασκευή σου δεν σου αρκεί (λόγω πολυπλοκότητας ή επειδή δεν αισθάνεσαι σίγουρος) μπορείς να αναλύσεις την κατασκευή σου όπως εσύ κρίνεις με διάφορα προγράμματα (τρισδιάστατα στο χώρο) με ξύλινες ιδιότητες στοιχείων και με τις υπολογιζόμενες δυνάμεις να διαστασιολογήσεις τα στοιχεία σου.

Θέλω να επισημαίνω ότι η στατική ανάλυση δεν είναι ο σχεδιασμός της κατασκευής σε λογισμικό και αυτό να κάνει τα υπόλοιπα. Περισσότερο θα το παρομοίαζα με επίλυση σε μαθηματικό λογισμικό. Κακώς (κατά τη γνώμη μου) τα ελληνικά λογισμικά δημιουργούν την ψευδαίσθηση "σχεδιαστικού προγράμματος"

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στις προδιαγραφές που είναι γνωστές αλλά στο ότι δε μπορώ να τις βρω πουθενά στην αγορά. Τουλάχιστον εδώ στην περιοχή μου καμία μάντρα δε μπορούσε να μου βρει φυσική ξυλεία με προδιαγραφές μόνο συγκολλητές βρήκα με προδιαγραφές. Τώρα για μη εμφανή στέγη πως να πείσεις τον ιδιοκτήτη να τη χρησιμοποιήσει?

 

Όσο για τα υπόλοιπα...οφείλω να πω πως πιστεύω ότι οι πλειοψηφία των συναδέλφων είναι ικανοί να ανοίξουν ένα βιβλίο και να διαβάσουν μόνοι τους, οπότε η διδασκαλία δεν είναι κάτι που πρέπει να μας αγχώνει. Τώρα όσον αφορά το λογισμικό έχεις απόλυτο δίκιο. Ότι υπάρχει είναι δυστυχώς "μη ικανοποιητικό" :twisted: !!!.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.