Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Το υπουργείο που εποπτεύει το ΤΕΕ είναι το ανάπτυξης, ανταγωνιστικότητας κλπ και όχι το ΥΠΕΚΑ. Η κατάργηση του 2% επι των μελετών για την έκδοση αδειών είναι δικής του αρμοδιότητας και όχι του ΥΠΕΚΑ. Ως αρμόδιο Υπουργείο έχει ήδη έκδοσει εγκύκλιο στην οποία αναφέρεται στην κατάργηση και των δυο κρατήσεων (αδειών και δημοσίων έργων). Προφανώς μετά το παραλήρημα του σπιρτζη το αρμόδιο υπουργείο θα δώσει τις αναγκαίες διευκρινήσεις και όχι το ΥΠΕΚΑ. Οφείλει φυσικά το ΥΠΕΚΑ να κοινοποιήσει στις ΥΔΟΜ την οποία διευκρίνηση του ανάπτυξης, υπενθυμίζοντας ενδεχομένως και τις αρμοδιοτητητες του ανάπτυξης σε θέματα αμοιβών, καθορισμού τιμών μονάδας οικοδομικών έργων, επαγγελματικών δικαιωμάτων μηχανικών κλπ για να κλείσει επιτέλους αυτό το θέμα.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η εγκύκλιος που αναφέρθηκε είναι της ΓΓΔΕ (ΑΔΑ:Β4ΣΨ1-ΕΡΔ) και απευθύνεται - αφορά φορείς και ενέργειες εποπτευόμενους από αυτή δηλ. κρατήσεις δημοσίων έργων και μελετών κατά τον Ν. 3316/05. Ουτε καν κοινοποιήθηκε προς άλλο Υπουργείο.

Το Υπουργείο που είναι αρμόδιο για τον καθορισμό των κρατήσεων κατά την έκδοση Αδειών Δόμησης είναι το ΥΠΕΚΑ.

Εαν πχ το ΥΠΕΚΑ συμφωνήσει με τον (νομικό ακροβατισμό) του ΤΕΕ, και πει στις ΥΔΟΜ ότι πρέπει να εξακολουθούν να ζητούν την απόδοση του 2% υπερ Ελληνικού Δημοσίου ή πχ του ΤΕΕ (κατ' επιλογή των μηχανικών) το Ανάπτυξης δεν έχει την "καθ' ύλην αρμοδιότητα" να παρέμβει προς τις ΥΔΟΜ.

Edited by anton64
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως σε μελέτη δημοσίου δεν μου ζητήθηκε το 2%.

Άρα οι ΥΔΟΜ έχουν το κόλλημα και κάποιος πρέπει να τους ξεκολλήσει...

Link to comment
Share on other sites

απο ενημερωτικο δελτιο 5/6

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/INFO_TEE/INFO_2013/2013_06/NEWSLETTER20130605.pdf

 

Αναφερόμενος στα αποτελέσματα της συ-

νάντησης, ο κ.Κονακλίδης δήλωσε ότι θεωρεί πως

«βρίσκεται σε καλό δρόμο η  απόδοση, στο ΤΕΕ,

των χρημάτων από τα αυθαίρετα και τις ενεργεια-

κές επιθεωρήσεις».

 

Συγκεκριμένα, το ΤΕΕ/ΤΚΜ έχει προτείνει μεταξύ άλλων τα εξής:

-  Τη θεσμοθέτηση ανταποδοτικού πόρου στις εφαρμογές, στα αυθαίρετα, ενεργειακούς επιθεω-ρητές και ελεγκτές δόμησης

 

 

ετοιμαζουν νεο 2%

Link to comment
Share on other sites

Άλλα 3 από εμένα.

δλδ έχω ένα ΠΕΑ τώρα εδώ 465€ (ναι υπάρχουν και τέτοια ποσά!!!) θα πάω να δώσω 465x3%=13.95€.

Για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση δηλαδίς με το νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλα 3 από εμένα.

δλδ έχω ένα ΠΕΑ τώρα εδώ 465€ (ναι υπάρχουν και τέτοια ποσά!!!) θα πάω να δώσω 465x3%=13.95€.

Για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση δηλαδίς με το νούμερο.

Ρε συ Σταύρο τα 465€ για ΠΕΑ είναι εύλογο... 10 ΠΕΑ των 46,50€     :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.