Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Εγω πραγματικα θελω μια απαντηση.

Που θα βρει πλεον πορους το ΤΕΕ???

 

η ερώτηση είναι,

εμείς που θα βρισκουμε πλέον πόρους?

Edited by Paul_Mix
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το οικονομικό επιμελητήριο που βρίσκει πόρους ή και άλλα? Δεν παίρνουν χαράτσι από τις αμοιβές των μελών τους έτσι? Αρκετά με τις "κρατήσεις"...Αντε γεια τώρα. Φιλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Ένα μπράβο στην τρόικα για την κατάργηση του 2%. Οι δικοί μας δεν θα είχαν ποτέ τα κότσια να το κάνουνε.

Bye, bye TEE.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που σε σκεπάζει και σένα και όλων των υπολοίπων τεράτων που έθρεψε η Μεταπολίτευση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Terry,

 

Η απάντηση είναι να κόψει το λαιμό του και να τους βρει τους πόρους.

 

Πάντως για να βρούμε εμείς τους δικούς μας, μας έχει γίνει ο πόρος τάλιρο τελευταία! :shock:

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες το σκεπτικο μου.

Το ζητουμενο ειναι μην ερθει να μας πει "Μαγκες απο 1000Ε συνδρομη ο καθενας σας"

 

Εκει το παω.

 

Γτ απο τα 50Ε το χρονο δεν βγαζει τιποτα.

Το 2% εσωζε την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα,

 

Αλλά το ΤΕΕ δεν νομίζω ότι θα είναι αυτό που ξέρουμε σήμερα, θα αλλάξει. Θα έρθει τέλος στο υποχρεωτικό μάντρωμα και άρμεγμα του κοπαδιού.

Link to comment
Share on other sites

100.000 X 50 = 5.000.000 ευρώ σε ετήσια βάση.

επιπλέον:

Συνδρομές του tee.gr για μέλη, φιλοξενίες ιστοσελίδων, συνδέσεις internet, διαφημίσεις στο site και στα φυλλάδια του, δωρεές, επιχορηγήσεις κοκ.

 

Για τα υπόλοιπα ας κόψουν το λαιμό τους όπως εμείς εδώ μέσα για να τα βγάλουμε εις πέρας. Εσωτερική υποτίμηση είναι η τακτική υποτίθεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πραγματικα θελω μια απαντηση.

Που θα βρει πλεον πορους το ΤΕΕ???

 

Για εμένα η απάντηση είναι απλή: Απολύοντας τους υπαλλήλους του(δεν προσλήφθησαν μέσω ΑΣΕΠ φυσικά) και σταματώντας τις εισφορές προς τις κομματικές οργανώσεις. Δυστυχώς αυτό το απλό για εμένα, φαίνεται να είναι εξαιρετικά δύσκολο για άλλους.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ας ξεκαθαρίσουμε ότι η είδηση προκύπτει από το Πρώτο Θέμα, και πουθενά αλλού (μέχρι τώρα). Οπότε ας κρατάμε μικρό καλάθι αν η εξαγγελία αυτή θα γίνει πράξη. Αν γίνει, θεωρώ πως θα γίνει παρέα με προαιρετική εγγραφή των μελών στο ΤΕΕ. Δεν είναι δυνατό η τρόικα να απαιτήσει την κατάργηση της εισφοράς 2%, αλλά να επιτρέψει την αύξηση 1000% της ετήσιας εισφοράς ΤΕΕ. Δεν έχει λογική, είτε απαλευθερώνεις το επάγγελμα από εισφορές σε τρίτους είτε όχι.

 

Προσωπικά από το ΤΕΕ είμαι τόσο απογοητευμένος από το ρόλο του μέχρι τώρα που δε με απασχολεί η τύχη του. Ας κλείσει.

- Όταν γραφεία κλείνουν το ένα μετά το άλλο, οι εκπρόσωποι ΤΕΕ κλείναν τα μάτια (ή έκλειναν το μάτι, δε ξέρω) σε κάθε λογής ευφάνταστη πατέντα προκειμένου να μαζευτούν χρήματα από μακάκες, αντί για συγίρισμα των δικών τους.

- Το ΤΕΕ βγάζει ανακοινώσεις κατόπιν εορτής, με προσφυγές στο ΣτΕ κλπ κλπ, περισσότερο για στάχτη στα μάτια

- Το ΤΕΕ δεν έχει μέχρι και σήμερα κανένα πρόβλημα να εισπράττει το 2% επί της αμοιβής που θεωρεί εκείνο σωστό, είτε αυτό λέγεται αυθαίρετο είτε ενεργειακή επιθεώρηση. Ας έχουν πάει οι τιμές στα τάρταρα, το ΤΕΕ να παίρνει το 2% επί της νόμιμης και να πάμε να μαμηθούμε εμείς.

 

Για τους παραπάνω λόγους ελπίζω να 'περάσει' η εντολή της τρόικας. Πολύ περισσότερο από την τσέπη μου, θα χαρώ για την τιμωρία ενός φορέα που παραδοσιακά κοίταγε τη δική του.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ας ξεκαθαρίσουμε ότι η είδηση προκύπτει από το Πρώτο Θέμα, και πουθενά αλλού (μέχρι τώρα).

 

Εδώ βρίσκεται το σχέδιο νόμου που έχει κατατεθεί στη Βουλή προς ψήφιση. Είναι απ' την ιστοσελίδα της Βουλής, οπότε δεν πρόκειται γι' αστείο. Άρθρο 4, παράγραφος 5 (στο τέλος του αρχείου, σελ. 25).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.