Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Θεωρώ απίθανο την αύξηση εισφορών στο ΤΕΕ... Μέχρι τώρα λάβανε το 2% της αμοιβής μηχανικού...Από αυτόν που δεν έβγαζε δηλαδή άνεργο δεν έπαιρνε τίποτα...

Δεν μπορεί τώρα να απαιτήσει από όλους ίσα και όμοια να δίνουν πχ ετήσια εισφορά 100 ευρώ... Τι είναι διαρκείας? Θα πέσουν κλωτσιές...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν προκυπτει απο πουθενα αυξηση εισφορων στο ΤΕΕ , ουτε ειναι εφικτη........

 

αν θελει να κανει εξοικονομηση το ΤΕΕ , οι τροποι ειναι γνωστοι.....

 

συνεπως μετα την ψηφιση , αλλαζουν ολα και στις αμοιβες............

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που η συντριπτική πλειοψηφία εδώ των ΠΕ καταλαβαίνει πόσο μακρυά ήταν όλα αυτά τα χρόνια το τεε από τους μαχόμενους μηχανικούς και πόσο μέσα στο γνωστό φαύλο σύστημα που μας κυβερνούσε τόσα χρόνια .

 

Τελικά όλα εδώ πληρώνονται .

  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

.........

Ή συμμετοχη σε διαγωνισμος δημοσιου.

.....

Δεν απαιτείται βεβαίωση πληρωμής ΤΕΕ για τους διαγωνισμούς δημοσίων έργων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που η συντριπτική πλειοψηφία εδώ των ΠΕ καταλαβαίνει πόσο μακρυά ήταν όλα αυτά τα χρόνια το τεε από τους μαχόμενους μηχανικούς και πόσο μέσα στο γνωστό φαύλο σύστημα που μας κυβερνούσε τόσα χρόνια .

 

Τελικά όλα εδώ πληρώνονται .

 

 

+1000......εγω το διαπιστωσα απο την 1 μερα που δουλεψα και την 1 φορα που πηγα για να ρωτησω καποια θεματα ως νεος μηχανικος.....ΜΗΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.........

και κατι τελευταιο οπως λενε και οι ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ του ΤΕΕ σε ΑΥΤΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΤΕΕ!!!

 

 

το τεε ειναι σαν το κρατος ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ εκει μεσα μαζευτηκαν και ΧΡΑΤΣΑ ΧΡΟΥΤΣΑ ΧΡΑΤΣΑ ΧΡΟΥΤΣΑ ΤΟ τρωνε το πιπινι :mrgreen:

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Εμείς τι κάναμε για να αλλάξει το ΤΕΕ ?

Ποιοί ψήφισαν την τελευταία φορά ?

Ποιόν ψηφίσαμε την τελευταία φορά ? ("Το δις εξ'αμαρτείν ουκ ανδρός σοφού")

Πότε συμμετείχαμε σε κάποια κινητοποίηση ? (ή τα θεωρούμε όλα επαναστατική γυμναστική ?)

Θα σταματήσουμε τις δραστηριότητές μας (τις ελάχιστες) για ένα χρονικό διάστημα, σαν απεργία βρε αδερφέ ?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτησούλες .

 

1η . Πόσες φορές πήγατε στο τσμεδε , ανεχτήκατε την βαρεμάρα του υπαλλήλου , το απαξιωτικό ύφος που σας κοίταγε , τον τσαμπουκά που σας πούλαγε , το νούμερο 400+ που παίρνατε , τα γερόντια συναδέλφους που υπέμεναν γιά να πάρουν τα λεφτά των εξετάσεων , τον χαμένο χρόνο σας γιά τα αυτονόητα πράγματα .

 

Σύγκρινα πολλές φορές το τσμεδε με τον οαεε , μιά και έχω εμπειρία και από τα δύο ταμεία και η εξυπηρέτηση από τον οαεε , ήταν αιώνες μπροστά .

 

2η . Αν εγώ που είμαι μεγαλοκατασκευαστής , στην αυριανή συνάντηση μου με τον Τσάκα συμφωνήσω με τον εμίρη και αγοράσει την κτιριάρα μου των 60.000.000 € , τι θα γίνει αν πάω να βγάλω ΠΕΑ και πιστοποιητικό μεταβίβασης και δεν μπορώ ?

 

Και αν ο εμίρης κοιτάξει γιά άλλες πορτοκαλιές , τότε τι θα πάθει το τεε από μένα που θα παραμείνω κακομοίρης αφού έφυγε ο εμίρης , που απλά ασκεί μιά διαδικασία γιά λογαριασμό του κράτους ?

 

Μερικοί χαβαλεδιάρηδες νομίζουν ότι ακόμα είμαστε στην εποχή του ζιβάγκο .

 

Κατά τα άλλα το 50 % των μηχανικών δεν έχει να πληρώσει το τσμεδε και η ηγεσία του τεε προσπαθεί να ξυπνήσει .

Και αν από τους μηχανικούς , βγάλετε έξω τους ΔΥ , ΙΥ και όσους έχουν νοικιάσει τα μελετητικά η εργοληπτικά τους πτυχία και τους πληρώνουν άλλοι το ταμείο , πόσοι μένουν ?

 

Μήπως λιγότεροι από τους μισούς ? Μήπως περίπου 40-45000 ? Από αυτούς οι 35000 δεν πληρώνουν και κάθε μήνα εκατοντάδες διαγράφονται από αυτό . Τελικά πόση είναι η ανεργία στους Μηχανικούς βρε παιδιά ? 70 % , 80 % η ακόμα παραπάνω ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα, το 2% και 1% που πληρώναμε μέχρι τωρα στο ΤΕΕ και ΕΜΠ θα το παίρνει το κράτος; Αν ναί, δεν θα γλυτώσουμε την γραφειοκρατία.

Και να είστε σίγουροι πως το ΤΕΕ δεν το χει σε τίποτα να αυξήσει τις εισφορές. Το 50ρικό παλιά δεν ήταν 20€? Έτσι απλά θα γίνει όσο χρειαστεί για να βγάλουν οι ΤΕΕτζίδες τα του οίκου τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.