Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμείς τι κάναμε για να αλλάξει το ΤΕΕ ?

Ποιοί ψήφισαν την τελευταία φορά ?

Ποιόν ψηφίσαμε την τελευταία φορά ? ("Το δις εξ'αμαρτείν ουκ ανδρός σοφού")

Πότε συμμετείχαμε σε κάποια κινητοποίηση ? (ή τα θεωρούμε όλα επαναστατική γυμναστική ?)

Θα σταματήσουμε τις δραστηριότητές μας (τις ελάχιστες) για ένα χρονικό διάστημα, σαν απεργία βρε αδερφέ ?

 

Φίλε μου δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά το ρήμα ''ψηφίζω'' στην γλώσσα μας είναι από τα πιο ανώμαλα και παράξενα ρήματα της ελληνικής γραμματικής, κάτι παθαίνει και τρελαίνεται στο τέλος.

Δηλαδή, ενώ εγώ ψηφίζω εσύ ψηφίζεις, αυτός-ή-ό ψηφίζει, όταν εμείς ψηφίζουμε και εσείς ψηφίζετε, μετά αυτοί κάνουν ότι θέλουν. Μιλάμε για διαστροφή πλέον όχι απλή ανωμαλία.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά το ρήμα ''ψηφίζω'' στην γλώσσα μας είναι από τα πιο ανώμαλα και παράξενα ρήματα της ελληνικής γραμματικής, κάτι παθαίνει και τρελαίνεται στο τέλος.

Δηλαδή, ενώ εγώ ψηφίζω εσύ ψηφίζεις, αυτός-ή-ό ψηφίζει, όταν εμείς ψηφίζουμε και εσείς ψηφίζετε, μετά αυτοί κάνουν ότι θέλουν. Μιλάμε για διαστροφή πλέον όχι απλή ανωμαλία.

Σωστός ! πολύ ωραίο.

Μήπως όμως, αν το ψηφίζω μαζί με το συμμετέχω και το ενεργώ εμποδίσει τις "ανώμαλες" καταστάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται βεβαίωση πληρωμής ΤΕΕ για τους διαγωνισμούς δημοσίων έργων.

 

Χωρις να ειμαι σιγουρος η συμμετοχη σε μελετες δημοσιου την απαιτει.

Σε καθε περιπτωση, η βεβαιωση απαιτειται στη ΔΟΥ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρις νa ειμaι σιγουρος η συμμετοχη σε μελετες δημοσιου την aπaιτει.

Σε κaθε περιπτωση, η bεbaιωση aπaιτειτaι στη ΔΟΥ.

Χωρις νa ειμaι σιγουρος η συμμετοχη σε μελετες δημοσιου την aπaιτει.

Σε κaθε περιπτωση, η bεbaιωση aπaιτειτaι στη ΔΟΥ.

 

Γιa έργa δεν aπaιτείτaι! 1000% !

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λίγα.

Το ΤΕΕ μας ζηταει το 2% επι της νομιμης αμοιβης , δηλαδη επι μιας φανταστικης αμοιβης .

Αυτο σημαινει στην ουσια οτι θελει το 5, το 6 ή το 7%.

Αυτα δεν γινονται σήμερα που ψαχνουμε την δουλεια με το ντουφεκι.

Πρεπει να προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Το τσιμπολόγημα τελείωσε.

Οι εποχές που στέλνανε το κοπάδι των ελ. επαγγελματιών στα ανά την χώρα γκισέ της ΕΤΕ για να τους πληρώνει τα παράνομα χαράτσια και υποχρέωναν τις πολεοδομίες για έλεγχο της σωστής απόδοσης του χαρατσιού, με όλα τα γνωστά για εμάς γραφειοκρατικά επακόλουθα, το χάσιμο χρόνου και την αφάνταστη ταλαιπωρία μας, και οι κάθε φορά αρμόδιοι του ΤΕΕ να τα περιμένουν ζεστά στην Αθήνα, πέρασαν ανεπιστρεπτί. Ούτε στα όνειρά τους δεν πρόκειται να τα ξαναδούν αυτά.

Το ίδιο θα συμβεί και με τις αμοιβές. Αυτό το καλαμπούρι με τις νόμιμες και μη νόμιμες θα σταματήσει γρήγορα.

Φτάσαμε σε σημείο να μην ξέρουμε να βγάζουμε τις αμοιβές μας, θέλαμε μια βδομάδα χρόνο σε μια περίπλοκη περίπτωση και συνεννόηση με πολεοδομίες, χρήση ειδικών προγραμμάτων και άλλα πισωγυρίσματα και να μην είμαστε σίγουροι τι να λέμε στους πελάτες.

Αν ήταν ξύπνιοι οι του ΤΕΕ και τοποθετούσαν ένα κουβά σε κάθε πολεοδομία να τους ρίχνουμε το χρήμα ώστε να αποφεύγαμε την όλη ταλαιπωρία, θα μάζευε, εκτός από τις διπλές μούντζες και περισσότερο χρήμα.

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στα σχετικά με την συμπεριφορά του ΤΕΕ.Ομως μήπως πρέπει να δούμε πισω απο τις ενέργειες που δρομολογεί το κράτος (απαξίωση του ΤΕΕ,διάλυση του ΤΣΜΕΔΕ),την οριστική απαξίωση της κατοχύρωσης του επαγγέλματος του μηχανικού ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό ..."βαφτίζεται" ως απελευθέρωση του επαγγέλματος!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.