Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό μπορεί να ισχύει.Ομως δεν μπορουν να λειτουργήσουν χωρίς μηχανικούς.

 

Οι υπηρεσίες δόμησης ελέγχουν τα πάντα εκτός από σφραγίδες και επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Δεν ξέρω πόσους ανθρώπους έχεις συναντήσει στη ζωή σου που να λένε ψέμματα για την επαγγελματική τους δραστηριότητα και τις σπουδές τους αλλά σε εμάνα έχει γίνει 3 φορές μέχρι σήμερα με εργοδότες! και συναδέλφους-συνεργάτες!

 

Υπάρχουν και τέτοια φαινόμενα και δεν ξέρω αν θυμάσαι το 2008-2009 που είχαν βρει κάποιον που έβγαζε κανονικά άδειες και υπέγραφε στατικά με ΑΜΤΕΕ από την φαντασία του, είχε ανοιξει και εδώ ένα νήμα τότε.

 

Οπότε πρέπει να υπάρξει έλεγχος γιατί μπορούν να λειτουργήσουν χωρίς μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Η απαξίωση της κατοχύρωσης του επαγγέλματος του μηχανικού δεν επέρχεται από την κατάργηση των άχρηστων γραφειοκρατικών διαδικασιών και της χαρτούρας, το αντίθετο συμβαίνει.

Ο κάθε μηχανικός πρέπει να ασχολείται με το έργο του που είναι η σχεδίαση και υλοποίηση τεχνικών έργων. Δεν είναι όλη αυτή η άχρηστη χαρτούρα των, ΙΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ-ΚΗ'-ΕΚΚΟ,ΕΜΠ,ΟΓΑ, λ-λ', μ-μ', κλπ που μας φορτώσανε προκειμένου να εξυπηρετήσουν άλλα, δικά τους, συμφέροντα και μετατρέψανε τον μηχανικό σε δικολάβο διεκπεραίωσης της χαρτούρας τους και με χρήση μάλιστα εξειδικευμένων προγραμμάτων.

Που αλλού στον κόσμο συμβαίνει αυτό?

 

'Οσο για την απελευθέρωση, σε τι μας φοβίζει? Αν είναι επειδή ότι είμαστε πολλοί, τότε αυτή είναι η πραγματικότητα της χώρας μας, δεν μπορούμε να την παραβλέψουμε και να εφευρίσκουμε αχρείαστες διαδικασίες.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου έκανε εντύπωση ολόκληρο το σχέδιο νόμου.

 

Και εμένα Κώστα και εμένα .

Ας το διαβάσουν και οι τοπογράφοι του φόρουμ , ιδιαίτερα τα θέματα της παραθεριστικής κατοικίας ,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.