Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έλεγχος Φύτευσης


dimitra.mrk

Recommended Posts

Ο έλεγχος κάλυψης εκτός από ποσοτικός είναι και ποιοτικός.

Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης του οικοπέδου δεν προσμετρώνται οι επιφάνειες των ορθών
προβολών σε οριζόντιο επίπεδο xώρων και κατασκευών όπως ορίζονται στo άρθρo 17 με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτό.

Οι διαμορφώσεις και οι κατασκευές που επιτρέπονται από το άρθρο 17 στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου ή γηπέδου αποτελούν σημειακές-τοπικές παρεμβάσεις στη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου για τη λειτουργική εξυπηρέτηση του κτιρίου.

Οι διαμορφώσεις είναι η εξαίρεση και ο κανόνας είναι ο ακάλυπτος χώρος. Η κατεύθυνση της νομοθεσίας είναι προς την ελάχιστη, αναγκαία, τοπική-σημειακή παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανείς αλάθητος. Εδώ είμαστε για να ανταλλάσουμε απόψεις και να μαθαίνουμε.

θεωρείς δηλαδή ότι μπορεί να εγκριθεί σήμερα από Πολεοδομία, ΣΑ (χρειάζεται?), ΜΠΕ (χρειάζεται?) "τσιμεντόστρωση-ασφαλτόστρωση"  σε όλη την επιφάνεια του ακαλύπτου (π.χ. 5 στρέμματα) γύρω από οικία σε εκτός σχεδίου γήπεδο ?
 
Υπάρχει κάποια σχετική αναρτημένη πράξη στην διαύγεια ?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα,

Έχω περίπτωση όπου σε υφιστάμενη μεζονέτα, σε εντός σχεδίου περιοχή,  θέλω να κατασκευάσω πισίνα. Λογικά,  πρέπει να κάνω έλεγχο φύτευσης.  Η πισίνα μου θα τοποθετηθεί σε χώρο που σήμερα είναι φυτεμένος. Όμως, η νόμιμη υποχρεωτική φυτευση δεν έχει τηρηθεί.  Τι πρέπει να κάνω, εκ νέου διαμόρφωσή με τα σωστα μεγεθη; υπάρχει τακτοποίηση συναδέλφου.  Αν μπορούσε να το συμπεριλάβει σαν παράβαση, θεωρείτε ότι θα μπορούσα να γλυτώσω τα παραπάνω;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 3/31/2021 at 9:47 AM, vk2626 said:

Διάβασα όλο το νήμα και καταλαβαίνω ότι σε εκτός σχεδίου γήπεδα δεν κάνω έλεγχο φύτευσης.

Αυτό σημαίνει ότι θεωρητικά μπορώ να τσιμεντοστρώνω-ασφαλτοστρώνω όλη την επιφάνεια του ακαλύπτου στα εκτός σχεδίου γήπεδα?

Δεν είναι κάπως παράλογο?

Και εγώ εκεί καταλήγω !!!

Λογικά θα έπρεπε να είναι πιο αυστηρή η φύτευση για τα εκτός σχεδίου, όχι το ανάποδο.

Κανένα σχόλιο 1,5 χρόνο μετά?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, blackjohn said:

Λογικά θα έπρεπε να είναι πιο αυστηρή η φύτευση για τα εκτός σχεδίου, όχι το ανάποδο.

Το λογικό είναι αυτό που ισχύει, διότι

1. Με τη μειωμένη (σε σχέση με τα εντός) κάλυψη, υπάρχει άφθονος χώρος για φύτευση

2. Η φύτευση, σε πυκνοκατοικημένες περιοχές, επιβάλλεται για λόγους δημιουργίας μικροκλίματος

όσο για το "τσιμέντωμα" όλου του ακάλυπτου, ας ερωτηθεί η τσέπη...

Edited by tetris
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, tetris said:

 

...όσο για το "τσιμέντωμα" όλου του ακάλυπτου, ας ερωτηθεί η τσέπη...

Πολύ σωστά. Ποιος παλάβωσε να πάει να τσιμεντάρει 4.000 τμ και άνω;

Άσε που πολύ συχνά έχουμε γήπεδα με κάτι κλίσεις απαγορευτικές για να γίνουν επιστρώσεις (που δεν έχουν και νόημα εδώ που τα λέμε). 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που αναθερμανθηκε το θέμα, ομολογώ ότι η ερώτησή μου είναι πονηρή και αφορά τις υπεραγορές και τα μεγάλα πολυκαταστήματα που δεν αφήνουν την παραμικρή επιφάνεια φύτευσης για τις αναγκες της στάθμευσης των αυτοκινήτων. Και τις περισσότερες φορές πολύ κοντά σε αστικό περιβάλλον. Κατά την γνώμη μου αυτό πρέπει να σταματήσει και διορθωθεί νομοθετικά

Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2022 at 10:52 AM, vk2626 said:

Χαιρομαι που αναθερμανθηκε το θέμα, ομολογώ ότι η ερώτησή μου είναι πονηρή και αφορά τις υπεραγορές και τα μεγάλα πολυκαταστήματα που δεν αφήνουν την παραμικρή επιφάνεια φύτευσης για τις αναγκες της στάθμευσης των αυτοκινήτων. Και τις περισσότερες φορές πολύ κοντά σε αστικό περιβάλλον. Κατά την γνώμη μου αυτό πρέπει να σταματήσει και διορθωθεί νομοθετικά

Πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις;;; Δουλειά δεν έχουμε, δουλειές θα ανοίγουμε;;; Δηλαδή θα φορτωθουμε άλλον έναν έλεγχο και άλλον έναν περιορισμό επειδή μπορεί να υπάρξουν δύο γαϊδούρια σε όλη την χώρα;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Έχω και εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση, έχουμε οικόπεδο εντός οικισμού, με 2 κτίσματα ρυθμισμένα με τον 4495/17. Ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε να εκδοθεί οικοδομική άδεια προσθήκης κατ΄επέκταση. Στο 1  υφιστάμενο κτίσμα απο τα 2. Το κτίσμα αυτό το έχει πάρει ο ιδιοκτήτης με κληρονομιά απο τον θείο του, ο θείος του όμως δεν είχε αφήσει καθόλου χώρο ( πλην ελάχιστων τετραγωνικών) για φύτευση. Όλο το κτίσμα έχει υπαχθεί στις διατάξεις του ν.4495/17 ως προ του '75. Ο υπολογισμός της ελάχιστης φύτευσης δεν "βγαίνει", καθώς όπως προείπα σχεδόν όλος ο ακάλυπτος είναι τσιμεντοστρωμένος, τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή κάτι άλλο που μπορώ να διαβάσω; Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.