Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έλεγχος Φύτευσης


dimitra.mrk

Recommended Posts

Πολύ ωραία ,

 

επομένως τι έλεγχος απομένει να κάνω στον ακάλυπτο χώρο του γηπέδου για την επιφάνεια  της πισίνας συμφωνα με τον Ν.4067?  

 

ανεξαρτήτως μεγέθους η πισίνα θα είναι σύννομη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έλεγχος ως προς το εμβαδόν της πισίνας δε χρειάζεται. Αυτό που ίσως θα πρέπει να ελέγξεις είναι η απόσταση της πισίνας από τα όρια του γηπέδου, όμως δεν έχω αυτή τη στιγμή υπόψη μου τι ακριβώς ισχύει για την απόσταση αυτή, σε σχέση με τις πισίνες πάντα. Μπορείς να κοιτάξεις σχετικά στο ΝΟΚ.

Edited by plkat
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας .

 

Ήθελα να ρωτήσω αν σε αδόμητο οικόπεδο , άρτιο και οικοδομήσιμο εντός οικισμού επιβάλλεται να τηρήσω το ποσοστό υποχρεωτικής φύτευσης στο διάγραμμα δόμησης.

 

(Ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να διαστρώσει όλο το οικόπεδο με άοπλο σκυρόδεμα χωρίς να προχωρήσει στην κατασκευή κάποιου κτίσματος).

Link to comment
Share on other sites

ο κτιριοδομικός αναφέρει ότι ο υποχρεωτικά ακάλυπτος χώρος φυτεύεται κατά τα 2/3 της επιφάνειας του.

89. Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος που δεν δομείται και παραμένει ακάλυπτος ώστε να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπομένης κάλυψης της περιοχής και που διαμορφώνεται με την κατάλληλη φύτευση ώστε να δημιουργείται ευνοϊκό μικροκλίμα, τόσο για το κτίριο όσο και για το οικοδομικό τετράγωνο. (ΝΟΚ)

Επομένως εκ πρώτης άποψης δεν διαφαίνεται να υπάρχει τέτοιο ζήτημα αφού δεν ανεγείρεται κτίριο.

 

Το δικό μου ερώτημα είναι η άδεια δόμησης που προτίθεσαι να καταθέσεις θα έχει ποιον τίτλο?

Συνήθως ασφαλτοστρώσεις συνοδεύονται και από κάποια χρήση. Π.χ υπαίθριος χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων ή υπάρχει υφιστάμενο κτίριο και ζητείται άδεια ασφαλτόστρωσης (ή τσιμεντόστρωσης) ως διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ Παύλο!

 

Η άδεια θα έχει τίτλο: "Κατασκευή περίφραξης και κατασκευή βιομηχανικού δαπέδου"

Link to comment
Share on other sites

Παύλο καλημέρα

Γιατί έχω την εντύπωση ότι κυκλοφόρησε κάποια εγκύκλιο

που απαγορεύει την παραπάνω εργασία όταν δεν υφίσταται κτίσμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη 

και μένα κάτι μου θύμιζε και τελικά είναι η παρ 1 β του άρθρου 4 του ΝΟΚ όπως έχει συμπληρωθεί με αρχικά με το ν. 4178/13 (άρθ. 48 παρ 1)  και μετά με ν. 4258/14 (άρθρ. 20 παρ.4β).

 

'Αδεια Δόμησης , κατά την έννοια του Αρθ-1 του Ν-4030/11, απαιτείται για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, όπως: 

(...)

β. Εκσκαφές ή επιχώσεις μεγαλύτερες του συν/πλην 0,80 μέτρα, καθώς και επιστρώσεις, διαμορφώσεις οικοπέδων και γηπέδων με σκοπό τη δόμηση. 

 

Η διατύπωση είναι αρκετά "δυσνόητη"

Δηλαδή αν ο σκοπός δεν είναι η δόμηση, αλλά είναι η επίστρωση για έναν υπαίθριο χώρο στάθμευσης, τότε δε μας δίνουν άδεια. Αυτό εννοεί?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος πόσο δυσνόητη είναι.

Έρχεται να προλάβει την πατέντα που γινόταν συχνά, ειδικά σε μη άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα που με άδεια περίφραξης και μερικές εργασίες διαμόρφωσης προετοιμαζόταν το έδαφος (κυριολεκτικά) για πλάτωμα και ένα γκρο,  που σε ένα Σαββατοκύριακο έστηναν το (τροχο)σπιτο που έμενε χωρίς ρόδες μετά....

(δεν έχω πρόχειρο τώρα με τις μικρής κλίμακας τι πέρασμα έχει αν έχει)

 

...

Η άδεια θα έχει τίτλο: "Κατασκευή περίφραξης και κατασκευή βιομηχανικού δαπέδου"

Απορία.. τι πραγματικά θέλει να κάνει εκεί? Θέσεις πάρκινγκ να ενοικιάζει?

Έτσι για την ιστορία να ξέρουμε κι εμείς τους πραγματικούς λόγους που κάποιος θέλει να πετάξει λεφτά στο τσιμέντο να γίνουν τα χώματα… 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστές οι επισημάνσεις.

Η διατύπωση  όφειλε να είναι πιο ξεκάθαρη και να πει, "απαγορεύεται κάθε εργασία επίστρωσης κλπ εφόσον δεν συνοδεύεται από άδεια ανέγερσης, προσθήκης κτιρίου κλπ".

Ακόμη και υπαίθριο πάρκινγκ απαιτεί οικίσκο φύλακα από όσο ξέρω, άρα μάλλον δεν είναι η περίπτωση μας.

 

υ.γ με γνωστοποίηση επιτρέπεται η διαμόρφωση εδάφους με κάτω από 80 εκ. (διαμόρφωση μόνο, όχι επίστρωση με μπετόν)

Link to comment
Share on other sites

....

 

υ.γ με γνωστοποίηση επιτρέπεται η διαμόρφωση εδάφους με κάτω από 80 εκ. (διαμόρφωση μόνο, όχι επίστρωση με μπετόν)

και το ξέρω αυτό και το έχω αξιοποιήσει σε μια περίπτωση με ειδική διαμόρφωση..... (ας είναι καλά οι πάσσαλοι ξύλου :mrgreen:  :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.