Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση του Ν. 4014 ερώτηση για τα ποσοστα.


kostasi

Recommended Posts

Καλημέρα. Πρόκειται για κληροτεμάχιο 12 στρ. το οποίο κατείχαν 3 αδέρφια από τον πατέρα τους. (από 1/3). Πουλάει ο ένας το μερίδιο του +1 στρ. σε κάποιον 3ο. κατόπιν συνεννοήσεως με τα αδέρφια του, αλλά στο συμβόλαιο αναφέρεται ότι πουλήθηκε το 1/3. Στην πορεία γίνονται και κάποιες ανταλλαγές μεταξύ τους και το αποτέλεσμα είναι:

1 με 2.5 στρ.

1 με 4 στρ.

1 με 6.5 στρ.

και 3 συμβόλαια με ποσοστά 1/3!!!!

Αυτός με τα 6.5 στρέμματα αγοράζει και τα υπόλοιπα 4 κατόπιν εγγραφής στο νέο συμβόλαιο (που θα γίνει σύντομα) ότι

τα ποσοστά (2.5/4/6.5) προήλθαν κατόπιν άτυπης δωρεάς μεταξύ τους.

Στη βεβαίωση που ζητάει ο συμβολαιογράφος θέλει να αναγράφονται τα νέα ποσοστά και όχι το 1/3 που γράφουν τα συμβόλαια.

Θα υπάρξει ενδεχομένως κάποιο πρόβλημα? Εσείς θα τη δίνατε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by kostasi
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση συντάσσεται με τα σημερινά ποσοστά του κάθε ιδιοκτήτη και όχι με τα ποσοστά που θα προκύψουν μετά τη συμβολαιογραφική πράξη.

Ότι στοιχεία έχεις στα χέρια σου από σημερινούς τίτλους, αυτά θα ακολουθήσεις..

 

Ερώτηση, ο συμβολαιογράφος θέλει να αναγράψεις τα νέα ποσοστά ή ο ιδιοκτήτης? Όχι ότι έχει σημασία, απλή περιέργεια..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ο συμβολαιογράφος επιμένει. Λέει ότι έκαναν οι ιδιοκτήτες ένορκη βεβαίωση, και ότι θα γράψει στο νέο συμβόλαιο ότι τα ποσοστά προήλθαν έπειτα από άτυπη δωρεά μεταξύ τους.

Να είσαι καλά.

 

Έτσι για την ιστορία..... Ο συμβολαιογράφος βρήκε μηχανικό για να του υπογράψει δήλωση με διαφορετικά ποσοστά από αυτά που αναγράφονται στα συμβόλαια. (ουσιαστικά κάνανε οι ιδιοκτήτες ένορκες βεβαιώσεις οι ιδιοκτήτες στις οποίες αναφέρουν ότι κατέχουν με τα σημερινά ποσοστά αυτές τις εκτάσεις και μάλιστα ο ένας έκανε και χρησικτησία για το 1 στρ. μέσα στο ίδιο συμβόλαιο μεταβίβασης.)

Ερώτηση δικιά μου.... Κάνεις καταγγελία στο ΤΕΕ το συνάδερφο που υπέγραψε την ψευδή δήλωση ή όχι?

Να σημειωθεί ότι ο *πελάτης* γυρεύει τα χρήματα του πίσω!

Εσείς τι θα κάνατε σε αυτή τη περίπτωση....?

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι το εκαναν τόοοσο περιπλοκο...

Το απλο θα ηταν, με βαση το 1/3 που ειχε ο καθε ενας απο τον νόμιμα μεταγεγραμμένο τιτλο...

να μεταβιβασει τόσα ποσοστα....ωστε να "κλεισουν" τις εκκρεμοτητες που ειχαν με τα ιδιωτικα συμφωνητικα...

και να μην μπερδεψουν ...χρησικτησιες καί άλλα τοιαυτα...

Εν πασει περιπτωσει...ετσι το έκαναν..

.

Οσο γα την βεβαίωση του μηχανικου,

θετω σαν γενικο ερωτημα..

 

και θα παρακαλουσα να ακουστουν οι απόψειςσας,

.

αν καποιος θελησει να πουλησει "απο χρησικτησία", δεν θα δωσει βεβαιωση ο μηχανικος...απαιτωντας τιτλο κυριότητας???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά και σχετικά με την ισχύ και τις προϋποθέσεις σύνταξης ένορκων βεβαιώσεων για την απόδειξη εμπράγματων δικαιωμάτων επί ακινήτων, είδα αυτό εδώ που έχει ανεβάσει ο συνάδελφος ilias http://www.michaniko....

 

 

 

Δεν ξέρω αν έχει άμεση σχέση γιατί δεν το έψαξα σε βάθος.... αλλά εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται πως έχει.....

 

 

dimitris GM.... τα φώτα σου....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

καλημερα καπα

οχι, η αναφορα που εκανε ο ερωτων σε "ενορκη βεβαιωση" δεν ειναι ακριβης.

 

Αυτο που γινεται σε συμβολαια μεταβιβασης "εκ χρησικτησίας"

ειναι οτι ο πωλητης υπογραφει δηλωση του "105"

με την οποια δηλωνει οτι το ακινητο "δεν διεκδικείται απο το Δημόσιο"

η οποια αναγραφεται και στο συμβολαιο και παραμενει στα "σχετικα" του συβ/φου...

.

Μετα βεβαιοτητος, δεν εβαλαν "ενορκη βεβαιωση" στο συμβόλαιο...

Link to comment
Share on other sites

αν καποιος θελησει να πουλησει "απο χρησικτησία", δεν θα δωσει βεβαιωση ο μηχανικος...απαιτωντας τιτλο κυριότητας???

 

Δημήτρη καλημέρα,

επιμένω σε κάτι που ξέρω ότι αρκετοί συνάδελφοι διαφωνούν.

Με φωνάζουν σε ένα αδόμητο αγροτεμάχιο.

Εγώ θα ελέγξω ότι είναι όλα καλώς βάσει του άρθρου 23.

Το ποιος το έχει, το πόσοι είναι, δεν είναι δουλειά μου να το ξέρω και μπορεί να μη ξέρω πως θα το ψάξω.

Στους ιδιοκτήτες θα βάλω το όνομα του πελάτη μου, στο ποσοστό 100% για να ξεφύγουμε από τον σκόπελο του συστήματος, στα σχόλια θα γράψω ότι γνωρίζω για το ιδιοκτησιακό.

Από τη στιγμή που η δήλωση μου είναι είναι αληθής ως προς τη μη ύπαρξη κωλυμάτων βάσει του άρθρου 23, δεν έχω κανένα πρόβλημα να του δώσω βεβαίωση.

 

Η αλλαγή των ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων θα γίνει με ευθύνη του συμβολαιογράφου.

Εγώ το μόνο που κάνω είναι να δώσω μία αληθής βεβαίωση ότι μπορεί να γίνει η συναλλαγή βάσει των όσων ισχύουν.

 

Δεν μιλάμε για τακτοποίηση. Μιλάμε για βεβαίωση.

 

 

Τώρα για το χρησικτησία. Αν γνωρίζω καλά, η χρησικτησία θα πρέπει να περάσει από δικαστήριο και να πάει η απόφαση στο Υποθηκοφυλάκειο.

Επειδή η βεβαίωση που δίνω γράφει ότι πήρα στα χέρια μου τίτλο κτήσης, ΔΕ θα έδινα αν με κάποιο τρόπο δεν πειθόμουν ότι έχει δικαίωμα επί του ακινήτου, αδιαφορώντας όμως για το ποσοστό του.

Link to comment
Share on other sites

σουανη,

καλη σου μερα,

Συμφωνώ απολυτα για την δικαστικη αποφαση...

[και για τα υπολοιπα....]

Ετσι ειναι το σωστο...

και μαλιστα με βαση τον χρονο "εναρξης" της χρησικτησιας, οπως αναγραφεται στην δικαστικη απόφαση,

παραγεται "πληρης αποδειξη" για τον χρονο δημιουργιας του γηπεδου...

 

Ομως, να μην ξεχνουμε οτι η χρησικτησια ειναι μονομερης δηλωση..προβλεπεται απο τον ΑΚ

.και η πώληση με βαση αυτην, ειναι καθολα νομιμη δικαιοπραξια...

Απλα, φορο μεταβιβασης πληρωνει και ο πωλητης -επειδη δεν πληρωσε κατα την "αποκτηση"- και βεβαια και ο αγοραστης.

..

Αρα, μπορει καποιος να επικαλεστει "χρησικτησία" και να πουλησει...αν και εφοσον συμφωνει ο αγοραστης...

 

Σε μιά τέτοια περίπτωση,

δεν ξερω αν δικαιουται ή αν "πρεπει" να αρνηθει ο μηχανικος να δοσει βεβαιωση.

[ -κι αν αρνηθει, .για ποιόν λόγο....]

..γι αυτο το εθεσα σαν ερωτημα..

..θα διαβασουμε συντομα..και αλλες .σχετικες αποψεις.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Να το κάνω λίγο πιο απλό.

Από τη στιγμή που κάποιος θα μου αποδείξει ότι έχει δικαίωμα επί του ακινήτου έστω και με Υ.Δ. από τη στιγμή που αυτό προβλέπεται από τον Α.Κ. είτε από όπου αλλού, δε θα έχω κανένα πρόβλημα να δώσω.

Στην περίπτωση που δηλώσει κάτι ψευδός, δε θα μπορέσει να κάνει την πώληση.

Για εμένα δεν πιστεύω ότι προκύπτει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM :

Ομως, να μην ξεχνουμε οτι η χρησικτησια ειναι μονομερης δηλωση..προβλεπεται απο τον ΑΚ

.και η πώληση με βαση αυτην, ειναι καθολα νομιμη δικαιοπραξια...

Απλα, φορο μεταβιβασης πληρωνει και ο πωλητης -επειδη δεν πληρωσε κατα την "αποκτηση"- και βεβαια και ο αγοραστης.

..

Αρα, μπορει καποιος να επικαλεστει "χρησικτησία" και να πουλησει...αν και εφοσον συμφωνει ο αγοραστης...

 

Μπορεί η όποια πώληση να είναι καθόλα νόμιμη δικαιοπραξία αλλά δεν θεωρείται για τον αγοραστή, ισχυρός τίτλος ιδιοκτησίας όταν το ακίνητο προέρχεται από χρησικτησία, και γι αυτό οι τράπεζες δεν δίνουν δάνεια πρίν την παρέλευση τουλάχιστον 10ετίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.