Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επανακατασκευή, πόρτας ξύλου και ηχομόνωση και , γιψοσανίδα ?


AccountSaver

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά.

 

Το όνομα μου είναι Πέτρος και είμαι απο την Θεσσαλονίκη.

 

Είχαμε κάνει μια κατασκευή πριν 2 χρόνια περίπου στον χώρο μου ,γιατί δεν γίνοταν διαφορετικά έπρεπε να κοπεί ο όροφος στην μέση.

 

Σκεφτείτε έχω μια εσωτερική σκάλα μέσα στο δωμάτιο μου , η οποία με συνδέει με τον πάνω όροφο .

Επειδή ήθελα να αποκοπώ απο τον πάνω όροφο σχετικά,χωρίς να χάσω την σκάλα.

 

Έτσι βάλαμε μια γυψοσανίδα διπλή αλλά ενδιάμεσα να είναι κενή , μέχρι ένα ύψος και απο εκεί και μετά πιο κάτω φτιάξαμε μια ξύληνη δίφυλη πόρτα επειδή όμως ο μάστορας δεν ήταν γνωστός και μας έφαγε τα λεφτά η κατασκεύη αυτή δεν αντέχει άλλο,και μας την έκανε επιοικώς χάλια.

 

Οπότε επειδή θα ρίξω την γυψοσανίδα(επειδή έσπασα ένα κομμάτι της) ,και θα ξυλώσω και τις δίφυλες πορτες, θα το κάνω απο την αρχή.

 

Αυτήν την φορά θα βάλω ενδιάμεσα στην γυψοσανίδα , ηχομόνωση γιατί ο ήχος μεταφέρετε απο το δωμάτιο μου στον πάνω όροφο άνετα.

Και απο κάτω θα ξαναφτιάξω τις πόρτες.

 

Ερώτηση λοιπόν.

 

Ξέρει κανείς κάποιο πολύ καλό υλικό με καλή τιμή ώστε να αποροφάει πολύ τον ήχο απο μουσική πχ. η απο συζητησεις απο τον κατω οροφο στον πανω ? Μιλαμε για 1-2 μετρα διαμετρο το πολυ,οποτε θελω να παρω καλο υλικο. Γνωριζει κανεις τι μπορω να χρησιμοποιησω ?

 

Επισης , ξερει κανείς κανέναν καλό ξυλουργό στην θεσσαλονίκη ?

 

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μαλλί προβάτου σε πλάκες ως μονωτικό με περιμετρική αντικραδασμική ταινία και πόρτα ηχομονωτική. Η λεπτομέρεια στην ηχομόνωση είναι σημαντικότατη αφού και συ ως παιδί έπαιζες και μιλούσες με τα δύο ποτηράκια και το σκοινί !!!

)--------------(

Προσοχή λοιπόν στην ηχομόνωση στις επαφές μς τα σταθερά στοιχεία αλλά στα κενά περιμετρικά της πόρτας.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και κάτι τιμές απο 100kg/m2 , απο πετροβάμβακα και να βάλω , γυψοσανίδα πετροβάμβακα γυψοσανίδα , ( διπλή ) πάντα ,και απο κάτω να κάνω την πόρτα που θέλω και να την βάλω απο την πίσω μεριά τέτοια...

 

http://www.amazon.co.uk/Pro-coustix-Sonarflex-Professional-acoustic-treatment/dp/B008NVF8YG/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1349790330&sr=8-2

 

πιστεύω οτι θα γίνει καλή δουλειά ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ενημερωτικά τελικά , δεν έγινε τίποτα γιατί πάγωσε η κατασκευή αυτού του έργου προς κατασκευή άλλου :D

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.