Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιαστικό πρόγραμμα για σωληνώσεις


maneni

Recommended Posts

Σε διάφορες μελέτες απαιτείται να δείχνω στα σχέδια σωληνώσεις. Ως ώρας το κάνω στο AutoCAD αλλά αυτό είναι και χρονοβόρο και το αποτέλσμα πρόχειρο.

Με ενδιαφέρει ένα πρόγραμμα που να μπορείς να σχεδιάζεις εύκολα σωληνογραμμές (σε 2D) σε πραγματική απεικόνιση και να έχει έτοιμη βιβλιοθήκη με τα υδραυλικά εξαρτήματα (δικλείδεςμ ταυ, αντεπίστροφα κλπ).

Γνωρίζεται αν υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε σε spirax sarco.uk. Σιγουρα έχει κάτι αλλά δεν ξέρω αν κατεβαίνει ή πρέπει να σου στείλουν cd.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωληνώσεις σε κατοικίες και κτήρια τότε το Autocad MEP. Αλλιώς υπάρχει και το Autocad P&ID που είναι κυρίως όμως για σωληνώσεις βιομηχανικών μονάδων.

 

Το καλό με το autocad MEP είναι ότι έχει και για δίκτυα εξαερισμού καθώς και εργαλεία υπολογισμού απωλειών.

Link to comment
Share on other sites

το spirax sarco.uk οδηγει σε αναξιοπιστες ιστοσελιδες (συμφωνα με το google)

 

ΤΟ ΜΕΡ ειδα οτι μαλλον μου κανιεε. Θα το δοκιμασω. Επισης και το P ID μαλλον μου κανει αλλα δεν καταλαβα αν μπορει να κανει πραγματικη απεικονιση σε 2Δ.

 

ευχαριστω. Εχω να κανω αρκετες δοκιμες.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

κανε και μια ενημερωση μετα σε παρακαλω ... καποια συμπερασματα σαν πρωτη εικονα....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν ειχα χρονο (και ορεξη) να ασχοληθω σοβαρα.

επελεξα να δοκιμασω το ΜΕΡ της autodesk.

 

Τα αντιστοιχα σχεδια τα χρειαζομαι σε μελετες (κατοπιν πιεσης των εργοδοτων) που υποττιθενται οτι πληρωνονταν καλα. Ομως με τις τιμες που προσφερουν, πραγματικα δεν εχω καμια διαθεση να ασχοληθω στα σοβαρα.

Αν βρω λιγο χρονο θα ασχοληθω ετσι για το κεφι. Αλλα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.