Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διορθώσεις μαγνητικού αζιμουθίου μετά από 70 έτη - Διαφορά μαγνητικού βορρά-βορρά ελληνικών προβολικών συστημάτων


surveyor84

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Μου είπε κάποιος μεταξύ σοβαρού και αστείου πως είχε ένα αζιμούθιο μετρημένο με απλή μαγνητική πυξίδα πριν από 70 χρόνια που όριζε μία διεύθυνση. Τώρα θέλει να ξαναβρεί την διεύθυνση αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει την ίδια γωνία αφού έχει μεταβληθεί σημαντικά η θέση του μαγνητικού πόλου.

 

Τώρα μπορώ να βρω τις συντεταγμένες του μαγνητικού πόλου, αλλά δεν μπορώ να βρω για το 1945 που έγινε η μέτρηση. Έχει κανείς ιδέα για το πως μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αναζητήσεις την απόκλιση σε παλιούς χάρτες απόκλισης ή σε παλιούς ναυτικούς χάρτες.

Ακόμη, για κάθε περιοχή αναφέρεται η ετήσια διόρθωση, η οποία μπορεί να μην είναι αποδεκτό να εφαρμοστεί σε περίοδο 70μ ετών, αλλά σίγουρα βοηθάει... Στην χειρότερη, την βρίσκεις κι αυτή σε ναυτικούς χάρτες.

Αρκεί βεβαίως η περιοχή σου να είναι παραθαλάσσια, οι ναυτικοί χάρτες δεν έχουν ανεμολόγια στην στεριά.

Άρα το καλύτερο είναι να βρεις χάρτες απόκλισης ή πίνακες απόκλισης.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω, αλλά μην περιμένεις ακρίβεια ικανή για τις ανάγκες τοπογραφικού διαγράμματος μεγάλης κλίμακας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ τις έχει από το 1590 μέχρι το 2015: http://www.ngdc.noaa...ata/poles/NP.xy

 

Ευχαριστώ πολύ! Βέβαια βλέπω ότι έχει κάποιες αποκλίσεις σε σχέση με αυτό που βλέπω στη wikipedia για συγκεκριμένες χρονιές αλλά εκεί αναφέρει ως πηγή την γεωγραφική υπηρεσία του Καναδά οπότε μάλλον θα έχουν διαφορετικό τρόπο υπολογισμού.

 

Εγώ αυτό που μου πόσταρες έψαχνα όμως το site της υπηρεσίας κάνει ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα καθώς έχουν αυτή τη φόρμα http://www.ngdc.noaa.gov/geomag-web/#declination όπου μπορείς πολύ εύκολα να υπολογίσεις τις αποκλίσεις μαγνητικού-γεωγραφικού βορρά για κάθε χρονιά οπότε βρίσκοντας τη διαφορά των δύο αποκλίσεων για τις αντίστοιχες χρονιές βρίσκεις τη διόρθωση που πρέπει να βάλεις για να έρθεις στο σήμερα.

 

Και πάλι ευχαριστώ! :D

 

 

Κανένα κουβά με λίρες ψάχνει?????? ;) :P

 

Χαχαχα ιδέα δεν έχω, είναι και τα χρόνια που θάβανε κουβάδες είναι η αλήθεια. Μήπως να του ζητήσω ποσοστά??

Link to comment
Share on other sites

Στον αντίστοιχο τοπογραφικό χάρτη περιοχής 1:50000 της ΓΥΣ, υπάρχουν στοιχεία για να εφαρμόσεις την αναγωγή σε προγενέστερο ή μεταγενέστερο χρόνο του μανητικού βορά, μέσω της ετήσιας μαγνητικής απόκλισης και του έτους έκδοσης του χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι χαιρετώ!!!

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω στοιχεία για τον υπολογισμό της διαφοράς που έχει ο πραγματικός με τον γεωγραφικό βορρά (τετραγωνισμού) ανάλογα με την περιοχή στα συστήματα εγσα 87 και στο παλιό ελληνικό datum;;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες μια αναζήτηση στα παλιότερα θέματα θα διάβαζες αρκετές πληροφορίες, πχ

http://www.michanikos.gr/topic/25911-%CE%95%CE%93%CE%A3%CE%91-87-grid-magnetic-angle/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.