Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδ.Δομ, «κατεδάφισης»- Παραλογισμός του 4030 ή των Υπαλλήλων ;;


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Άδεια Δόμησης «κατεδάφισης»- Παραλογισμός Υπαλλήλων ή του 4030 - αρτιότητα-προσκύρωση-ΕΠΑΕ

 

Τι καινοτόμος τίτλος; Τους πείραζε το «οικοδομική άδεια»

Τώρα μιλάμε για δόμηση ενώ πρόκειται για «κατεδάφιση»

 

οι τελευταίες άδειες που μου έτυχαν είναι 2 άδειες κατεδαφίσεων

1.μία μιας παλιάς μον/φης με υπόγειο κατοικίας και

2.μία ενός τοιχίου αντιστήριξης

 

Κατά τον έλεγχο της πρώτης της Μον/φης (που αποτελείται από μια Ο.Α του 1964 μίας του 1971 και μιας ΑΠΟΦΑΣΗΣ νομ/σης 74τ.μ χωρίς επιπλέον διευκρινήσεις) μου ζητούνται:

  1. Η ΑΡΤΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ οικοπέδου δεν αναλύεται επαρκώς (ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ;;

πρόκειται για αποδοχή –στους τίτλους κτήσης του κληρονομούμενου αναφέρεται σε αγορά 100τ.μ του 1962 και 307τ.μ από χρησικτησία του προηγούμενου ιδ/τη)
  1. ζητείται η διευκρίνιση ως προς το χρόνο ανέγερσης του κτίσματος δεδομένου ότι στο προσκομισθέν συμβόλαιο γίνεται αναφορά σε κτίσμα προ του 55, ενώ μνημο/νται 2 Ο.Α και μια απόφαση έκγρισης αυθαιρεσιών σαφώς μεταγενέστερες (δηλ μου ζητείται να αποδείξω τι έγινε το προ του 55 κτίσμα-πέραν του ότι αμφισβητείται ο χρόνος έκδοσης των 2 Ο.Α)
  2. η υπ αρι θμ πρώτη Ο.Α εκδόθηκε σε οικόπεδο 193 τ.μ ενώ στον προσκομισθέντα τίτλο μνημο/νται ότι η αποτυπωμένη ιδιοκτησία είναι 100 τ.μ και έκταση 307 τ.μ από χρησικτησία .Θα πρέπει να αποσαφηνιστεί (δηλ τι να αποσαφηνίσω ρε παίδες;)
  3. επισημαίνεται η διαφοροποίηση της θέσης του κτίσματος (δηλαδή δεν φτάνει ότι εκδόθηκε απόφαση έγκρισης για τις αυθαιρεσίες που έκανε τότε;-πρέπει να το δηλώσω με το 4014;)
  4. Το μονοσήμαντο της εξάρτησης όλων των κορυφών του προς κατεδάφιση κτιρίου -παρά του ότι τρία σημεία συμπίπτουν με κορυφές του οικοπέδου (τι να χρειάζεται άραγε, αφού πρόκειται για κάτι που κατεδαφίζεται;)
  5. Απαιτείται η προσκύρωση έκτασης 0,23 τ.μ (ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ;;)
  6. Το αποτυπωμένο κτίσμα δεν συμπίπτει με τη Ο.Α 64 και 71 (μα υπάρχει μεταγενέστερη του 1971 απόφαση με την οποία πλήρωσε πρόστιμα για 74τ.μ επί πλέον χωρίς πουθενά να αναγράφεται πως βγαίνουν-τι να κάνω δηλαδή άλλο)
  7. Δεν επισυνάπτεται απόσπασμα Σ.Π σε 1:1000 (το έχω σε 1:2000-χωρίς κανείς Ν να λέει 1:1000)
  8. Δεν αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία των ισχυουσών διατάξεων (γράφω ΝΟΚ-αλλά όχι Ν 4067/12 κλπ)
  9. Δεν αποτυπώνεται με σαφήνεια η ρυμοτομία της ευρύτερης περιοχής του Ο.Τ της ιδιοκτησίας (πολλαπλότητα και ασάφεια γραμμών, ελλιπείς χαρακτηρισμοί κ.α) –( Η εκτύπωση μου είναι έγχρωμη με διαφορετικές αποχρώσεις Ο.Γ και Ρ.Γ και διαστάσεις όλων των πλευρών του Ο.Τ)
  10. Δεν αναγράφεται η αφετηρία μέτρησης υψομέτρων (ενώ η κορυφή Β του οικοπέδου μου έχει υψόμετρο +-0.00 και το πεζοδρόμιο -0.05)
  11. δεν αναγράφεται το εύρος των υψομετρικών γραμμών (ενώ από τα υψόμετρα των κορυφών προκύπτει συνολική υψομετρική διαφορά 6,71μ και έχω σχεδιασμένες 6 ισοϋψείς καμπύλες-δεν αρκεί;)

 

 

ποια η γνώμη σας ;
Φταίει ο Ν 4030 ή οι Υπάλληλοι;;
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν φταίει ο 4030 ...

 

Καλησπέρα @ΚΑΝΑ,

διαβάζοντας την περιπέτειά σου ασυναίσθητα μου ήρθε εικόνα σκύλου να ορμάει την ώρα που άγνωστος απλώνει χέρι να του πάρει το κόκαλο ...

Το ότι έγινε σε κατεδάφιση δε μου φαίνεται περίεργο για την περίοδο που ζούμε ... φαντάσου να ήταν και φιλέτο ...

 

Δύο διευκρινίσεις : 1) η ΕΠΑΕ που γράφεις σε ποιά από αυτά ανακατεύτηκε ; 2) η ΥΔΟΜ είναι στο λεκανοπέδιο ή επαρχία ;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις παρατηρήσεις στο Φ.Ε. του ΚΑΝΑ αηδίασα για την σκ3τοκατάσταση που επικρατεί. Το πράγμα έχει φτάσει στο απροχώρητο. Αντί να μειώσουν τις γραφειοκρατικές διαδικασίες και να απλοποιήσουν γενικά το καθεστώς δόμησης στη χώρα, τα περιπλέκουν περισσότερο και τα κάνουνε όλα ένα κουβάρι. Ούτε να κατεδαφίσεις δεν μπορείς. Οι διαδικασίες του Φ.Ε. είναι αυτές που περιγράφονται για την άδεια δόμησης στον ν-4030. Τι να πεις, μας έχουν μπουνταλιάσει αυτό λέω συνέχεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι (αξίζει τον κόπο παιδιά να το διαβάσετε, γιατί για έναν παππού αποτελεί φοβερή εμπειρία)

η ΕΠΑΕ αφορά την άλλη «άδεια δόμησης» την «κατεδάφιση τοιχίου αντιστήριξης»

 

Πελάτης μου έκτισε το 1985 διώροφη οικοδομή επί επικλινούς οικοπέδου.

Αφού ολοκλήρωσε την κατασκευή της οικοδομής πήγε να κάνει και ένα τοίχο αντιστήριξης στο πίσω γειτονικό ΛΟΞΟ σε σχέση με την οικοδομή όριο στην ΕΛΑΧΙΣΤΗ κατά ένα τμήμα απόσταση των 2.5 μ από αυτό. Τότε για να μη μαλώνει ο πελάτης μου το έκτισε λίγο πιο μέσα αφήνοντας 1.5 μ από την οικοδομή του (σε ένα μικρό τμήμα περίπου 1.0μ)

Έκανε και ένα θεμέλιο σε βάθος 70-80εκ και σήκωσε και το τοιχίο κατά 1,20 1,40μ και μπάζωσε κατά 1 μ το οικόπεδο

Μετά από καμιά 5-6 χρόνια οι γειτόνισσες αφού ξεμπάζωσαν κατά 1.0-1,2 μ το τοιχίο έμεινε στο αέρα

Από το 1992 μέχρι το 2012 έγιναν 16 δικαστήρια

Τελική απόφαση ΕΦΕΤΕΙΟΥ

«Να κατεδαφιστεί το τοιχίο αντιστήριξης και να κατασκευασθεί νέο στην ίδια θέση μέχρι την 30-8-12-άλλως οι γειτόνισσες μπορούν να το κατασκευάσουν οι ίδιες με έξοδα των καταδικασθέντων»

Υποβάλλω την άδεια πρώτα την «άδεια κατεδάφισης»

ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ μου ή ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ του/των πελάτη/ων μου

(Σχετικό http://www.michaniko...)

 

  1. Αναγκάστηκα να τακτ/σω την οικοδομή με τον 4014
     
  2. Δεν μπορώ να εκδώσω ΜΙΑ άδεια δόμησης που να περιλαμβάνει και τις 2 εργασίες

Δηλ
κατεδάφιση
και
ανέγερση
τοιχίου (γιατί η μία ισχύει για ένα χρόνο ενώ η άλλη 4 χρ)

3. Δεν μπορώ να εκδώσω συγχρόνως ούτε ΔΥΟ ξεχωριστές άδειες δόμησης (1 κατεδάφισης και 1 ανέγερσης) λόγω του άρθρου 3 του ΦΕΚ 251Δ/12

3. Κατά τη διάρκεια ισχύος Άδειας Δόμησης, δεν επιτρέπεται η χορήγηση άλλης Άδειας Δόμησης, στον ίδιο ιδιοκτήτη και για το ίδιο αυτοτελές οικόπεδο ή γήπεδο και είναι υποχρεωτική η αναθεώρηση της υπάρχουσας Άδειας Δόμησης. Σε περίπτωση οριζόντιων ιδιοκτησιών, μπορεί να χορηγηθεί άδεια για τις υπερκείμενες ιδιοκτησίες, μόνο εφόσον έχει αποπερατωθεί ο φέρων οργανισμός της υποκείμενης ιδιοκτησίας.

4. Χρειάζεται η έγκριση ΕΠΑΕ γιατί για να κατεδαφίσω το τοιχίο επειδή πρώτα χρειάζεται να ξεμπαζώσω πάνω από 1.0 μ του ΝΟΚ (πως θα κατεδαφίσω ;)

 

5. Έχω εξώδικο από τις γειτόνισσες «να ΜΗΝ μπουν μέσα στο δικό τους εργάτες»

(εγώ στη μελέτη κατεδάφισης προβλέπω πρόχειρη περίφραξη μέσα στο οικόπεδο τους –προκειμένου να μην έρχονται και κάθονται δίπλα στο τοιχίο τους –εμποδίζοντας τις εργασίες μας)

6. Λόγω ένταξης του οικισμού μου (προ του 1923) στο Σ.Π έχω και προσκύρωση 2.18μ2 στην πρόσοψη του οικοπέδου του πελάτη μου

 

7. Κατά την ανέγερση του ΝΕΟΥ ύψους 2.2μ πάλι χρειάζομαι την έγκριση ΕΠΑΕ (λόγω ΝΟΚ) και

 

8. Το ΕΦΕΤΕΙΟ πως αποφασίζει να το γκρεμίσουν οι ίδιες;; ΠΩΣ ΘΑ ΕΚΔΩΣΟΥΝ ΑΔΕΙΑ σε ΞΕΝΟ οικόπεδο;

Τι κάνω λοιπόν;; Πότε θα τελειώσει αυτή η ιστορία;;

(την συχάθηκε και η Πολεοδομία μου και οι δικηγόροι της περιοχής μου και τα δικαστήρια)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

καλημερα

 

για το #1,

ως προς το "5"

προφανως υπαρχει πραξη τακτοποιησης, με προσκυρουμενα 0,23 τμ.

αρα, στην πινακιδα της ΟΑ θα επρεπε να γραφει " .......χρηζει ΠΤ" ή "υπαρχει η υπ' αριθ.....ΠΤ"

Αρα θα εξετασθει αν εχουν συντελεστει οι προσκυρωσεις, για να ειναι οικοδομησιμο...

ειδικα, που μονο μετα με την συντέλεση και μεταγραφη της προσκυρωσης, αποκτα, προς το σημειο - πλευρα αυτή, "νομιμο πρόσωπο"

για τα υπολοιπα...δξ

 

βλεπω και το άλλο #...

και εκει εχεις προσκυρουμενα...δξ τι εχει γινει...

 

Για το τοιχίο

εσυ θα βγαλεις την αδεια κατεδαφισης..ειχες προθεσμια μεχρι 30-8-12

πλην υπαρχει καθυστερηση εκ της δημοσιας υπηρεσιας...αρα δεν ευθυνεσαι, αρκει να υπεβαλες αιτηση εμπροθεσμα...

Οταν με το καλο εκδόσεις την αδεια...

τοτε θα τους ζητησεις να σου επιτρεψουν να "διελθεις" απο.''συγκεκριμενο σημειο...για διαστημα....προκειμενου νά εκτελέσεις την απόφαση...

Αν αρνηθουν, τους πας στα ασφαλιστικά...και καταδικαζονται να ανεχτουν την παρουσια του συνεργειου...

προκειμενου να εργαστει κατα το "διατακτικο" της ανω εφετειακής.

Αρα, νόμιμος σε όλα...

αυτα

καλη συνεχεια

 

προβλεψη ανεμων για Σ/Κ

τριαρια και ενα τεσσαρι για λιγο... :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

προβλεψη ανεμων για Σ/Κ

τριαρια και ενα τεσσαρι για λιγο... :smile:

 

Μετά τις ομολογουμένως αξιολογότατες προβλέψεις καιρού, συνεχίσω κι επιμένω ότι, φίλε ΚΑΝΑ είναι καλύτερα να πας για ...ψάρεμα!

 

P.S.

Θα πληρωθείς για όλα αυτά;;;;

Τουλάχιστον, αν πιάσεις ψάρια, θα έχεις να φας!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο υπάλληλος εξάντλησε όλη την αυστηρότητά του σε μια άδεια κατεδάφισης .

Πολλά από αυτά που ζητά είναι παράλογα !

Στην προσπάθεια του υπαλλήλου να τηρήσει τις προθεσμίες του 4030/11 στέλνει απάντηση για ελλείψεις

χωρίς να μελετήσει τον φάκελο !

Δεν είναι ταμπού η άδεια να εκδοθεί σε 5 ημέρες !!!!!!!!!

Αλλά μέχρι να αλλάξει η νοοτροπία πολλών υπαλλήλων θα περάσει καιρός .

Link to comment
Share on other sites

κακέ λύκε (ευχάριστη η συμμετοχή σου για μένα)

 

δεν με πειράζει ΑΝ οι 5 ημέρες θα γίνουν 20

 

Αλλά με πειράζουν αυτά που αυτονόητα κατά την γνώμη μου έπρεπε να μην τα ζητάνε ούτε οι υπάλληλοι αλλά ούτε και ο Ν 4030-αυτό είναι το πρόβλημα μου

1. η αρτιότητα (για πιό λόγο; -κατεδαφίζω δεν κτίζω) και

2. η προσκύρωση (διαδικασία τουλάχιστο ενός 6/μήνου-για πιο λόγο; επίσης κατεδαφίζω δεν κτίζω)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.