Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδ.Δομ, «κατεδάφισης»- Παραλογισμός του 4030 ή των Υπαλλήλων ;;


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

KANA

καλησπερα

όπως λενε...δουλειά που τελειώνει με...λεφτά, μην την φοβασαι...

Πόοοσα θα ζητησουν οι δικαιουχοι της "προσκυρωσης", για να σου κανουν συμβολαιο μεταβιβασης για αυτα τα 1,026 τμ..????

Ουτε προβλημα απο 4014 δεν εχουν ούτε τιποτε...

Αν πας δικαστικά...ειναι αγνωστο το σε πόσους μήνες...[???] θα τελειωσεις....

Αρα....

 

τα λεμε

τωρα το ξαναβλεπω...ειναι καταργηθεν τμημα δρομου...αρα ανηκει στον Δημο....

Κανε μια αιτηση στον Δημο, πηγαινε στην Επιτροπή και δωστους όσα ζητησουν...τι θα σου παρουν για αυτο το "τμηματακι"..??....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι εξαγορά από το Δήμο. Δημήτρη

άρα (όλα τα τυπικά)

1 αίτηση

2 απόφαση Δημ συμβ/λίου

3.καθορισμός επιτροπής εκτίμησης

3α καθορισμός τιμής

4.έγκριση από Περ/χη ή Αποκ/νη Περιφέρειας

5.Συμβ/φο

6.μεταγραφή

 

υ.γ 1

πέραν των άλλων

τα φορολογικά και αμοιβές κόπηκαν (ως προαπαιτούμενο του 4030) στο όνομα του αποβιώσαντα

άρα και αυτά θα ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξουν

 

υ.γ 2

Εγώ στις 31-12-12 βγαίνω στη σύνταξη

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

Έχουν δικαίωμα να μου ζητάνε προ της πρωτοκόλλησης

 

1.βεβαίωση αρχαιολογίας (σε καθαρή κατεδάφιση τοιχίου αντιστήριξης) κατά την γνώμη μου ΟΧΙ -στην ανέγερση ΝΑΙ

2.τις δικαστικές αποφάσεις (λόγω καταγγελίας στην Υ.ΔΟΜ από την αντίδικη πλευρά) κατά την γνώμη μου ΟΧΙ

 

τους τα είπα εγγράφως:

a. Μα η κατεδάφιση είναι "καθαρά" δικαίωμα του ιδιοκτήτη και κανενός άλλου και δεν χρειάζεται καμιά δικαστική απόφαση

α. να τις ζητήσετε ΕΣΕΙΣ από την καταγγέλλουσα αλλά μόνο κατά την άδεια "ανέγερσης" -και ΟΧΙ στην άδεια κατεδάφισης

(εγώ που να ξέρω τι επικαλείται!!! - μπορώ να είμαι στο μυαλό της καταγγέλλουσας;)

 

Η γραπτή απάντηση τους: να προσκομισθεί η διακαστική αποφάση που αναφέρω στη τεχνική έκθεση του φακέλου "μελέτης"

 

Έχουν όμως δικαίωμα να ΔΟΥΝΕ και να διαβάσουν την "μελέτη μου";; (κατά την γνώμη ΚΑΝΕΝΑ-ούτε πρίν την πρωτ/ση ούτε και κατά την έκδοση)

 

κάνω κάπου λάθος;;

Link to comment
Share on other sites

καλά ασχολείσαι ακόμη με την υπόθεση?

Εγω εκτύπωσα την πρώτη δημοσίευση σου για να την βλέπουν οι πελάτες μου και εγώ.

 

Ευχαριστώ που μου κάνεις πιο εύκολη την απόφαση να αποτραβηχτώ απο τον κόσμο της έκδοσης Ο.Α.

 

Μελετητικό πτυχίο δημοσίων έργων και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

ποια η γνώμη σας ;
Φταίει ο Ν 4030 ή οι Υπάλληλοι;;

 

ΚΑΝΑ

 

για τα 1&5: στο τοπογραφικο της κατεδαφισης πρεπει να αναγραφει η δηλωση 651. Επομενως αφενος μεν πρεπει να δηλωσεις κ να αποδειξεις την αρτιοτητα, αφετερου αν δεν γινει η προσκυρωση τοτε το οικοπεδο δεν ειναι οικοδομησιμο. Κατα τη γνωμη μου ειναι σωστη η παρατηρηση του υπαλληλου σε αυτα, πρεπει να διορθωσεις τη διατυπωση. Οσο για τις ισουψεις, ειναι τσαπατσουλια να μην αναγραφεις τα υψομετρα τους, στο λεω γιατι κ εγω τσαπατσουλης ειμαι κ ξερω ποτε απλα βαριεμαι να γινω σοβαρος κ ποτε δεν εχω ιδεα πως να γινω σοβαρος, επομενως σε καταλαβαινω.

 

Για τα υπολοιπα: ειχα ακουσει απο φιλο οτι για να κατεδαφιστει αυθαιρετο πρεπει πρωτα να νομιμοποιηθει!! Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει, μου φαινεται παραλογο. Δηλαδη ο Δημος που ειναι αρμοδιος να το κατεδαφισει, θα βγαλει πρωτα αδεια νομιμοποιησης?

 

Για τον καθορισμο Ρ.Γ. κ Ο.Γ., πρεπει να αναγραφεις σε καθε γραμμη τι ακριβως ειναι, αυτες ειναι προδιαγραφες που ισχυουν απο το 1983, αν κ τις εχω δει κ σε παλιοτερα τοπογραφικα. Πρασινο χρωμα η ρυμοτομικη, κοκκινο η οικοδομικη.

 

Στα υπολοιπα σου λενε μαλακιες, διειρτους.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

καλά ασχολείσαι ακόμη με την υπόθεση?

Εγω εκτύπωσα την πρώτη δημοσίευση σου για να την βλέπουν οι πελάτες μου και εγώ.

 

δεν είναι και σωστό να την εγκαταλείψω φίλε

(η ζωή συνεχίζεται για την οικογένεια του φίλου μου ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ-

μην ξεχνάς επίσης ότι οι κληρονόμοι κληρονομούν και αυτήν πικρή ιστορία..)

 

δέστε το διάγραμμα δόμησης (το ανεβάζω εδώ, εξηγώντας γιατί)

 

http://www.michanikos.gr/files/file/621-%ce%91%ce%b4%ce%b5%ce%b9%ce%b1-%ce%b4%cf%8c%ce%bc%ce%b7%cf%83%ce%b7%cf%82-%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b5%ce%b4%ce%ac%cf%86%ce%b9%cf%83%ce%b7%cf%82-%cf%80%ce%b1%ce%bb%ce%b9%ce%bf%cf%8d-%cf%84%ce%bf%ce%b9%cf%87%ce%af%ce%bf%cf%85-%ce%b4%ce%b9%ce%ac%ce%b3/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόβλημα έχει το αρχείο...δεν βρίσκεται εκεί.

Συμφωνώ με το σκεπτικό σου να την συνεχίσεις την υπόθεση και από ότι καταλαβαίνω είσαι ο μόνος που μπορείς νε την ξεκαθαρίσεις. 'Ενα μπράβο για την επιμονή σου.

Link to comment
Share on other sites

αν μπείς εδώ το δείχνει

http://www.michaniko...3-Έντυπα/

(είναι στα do.. τοπογραφικά-έντυπα) σε μένα το δείχνει κανονικά

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

σημερα μουπε μια συναδελφος οτι ο ΝΟκ γραφει οτι για αδεια κατεδαφισης δεν θελει διαγραμμα δομησης αλλα ρε γμτ δεν το βρισκω

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλει ξεχωριστή "άδεια δόμησης" σου είπε φίλε (και αυτό το λέει η ΚΥΑ 7533/12 και όχι ο ΝΟΚ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.