Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδ.Δομ, «κατεδάφισης»- Παραλογισμός του 4030 ή των Υπαλλήλων ;;


Recommended Posts

Ευχαριστώ παίδες

akius

η λοιπή παράβαση απλώς το νομιμοποιεί (άρα πάλι θα χρειαστώ άδεια κατεδάφισης)

 

ένα πρόσθετο γαμ..το είναι ότι: ότι η δικαστική κρίση "περί επικινδυνότητας" δεν με απαλλάσσει από την ίδια άδεια

(κανονικά πρέπει να συμπεριληφθεί σε μια τροπ/ση των νόμων ή ΝΟΚ ή 4030)

Link to comment
Share on other sites

καμιά ιδέα ή παρατήρηση επ' αυτών

http://www.michanikos.gr/topic/31261-%ce%91%ce%b4%ce%94%ce%bf%ce%bc-%c2%ab%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b5%ce%b4%ce%ac%cf%86%ce%b9%cf%83%ce%b7%cf%82%c2%bb-%ce%a0%ce%b1%cf%81%ce%b1%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%b9%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82-%cf%84%ce%bf%cf%85-4030-%ce%ae-%cf%84%cf%89%ce%bd-%ce%a5%cf%80/page__st__40?do=findComment&comment=491622

 

φίλε Μανώλη; (ευχαριστώ για την προηγούμενη)

 

Faethon εσύ τι λες;

 

ΙΑΣΟΝΑ το ψάρεμα θα το κάνω μετά

 

SIRADRAB σ' ευχαριστώ για την εμψύχωσή μου

 

Panos

λέω να μην το "βάλω κάτω"!!!

 

κακέ λύκε

εσύ τι βλέπεις; λύνεται ή δεν λύνεται;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αυτό δεν γίνεται εδώ, απο τη στιγμή που υπάρχουν 20/χρονες προστριβές (θα τον κλείνανε μέσα τον μακαρίτη-ήδη κάπου κοντά στις 30-8-12 τον απείλησε η αστυνομία-αλλά λόγω απεργίας δικαστικών τη γλύτωσε ο άνθρωπος)

 

και δεύτερον λόγω των δυσκολιών (χρόνου κατεδάφισης-αναγλύφου εδάφους-προσπέλασης οχημάτων -επικινδυνότητας ακόμη και για τα μηχανήματα και για το προσωπικό κατεδάφισης)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, καλημερα

σε σχεση με τα ερωτήματά σου...

ως προς τα τεχνικά...προφανως ό,τι λενε οι τεχνικοι...

Ομως, ως προς τα 3, 7 και 8

νομιζω οτι δεν εχεις κανενα προβλημα...

Θα το αντιμετωπίσεις με τον ίδιο τροπο, ως εάν έκανες μια μεταβιβαση..

Δλδ. αν εχες εκδοσει μια ΟΑ και πουλουσες το ακινητο, τότε θα εγραφες μεσα στο συμβόλαιο ...οτι εχει εκδοθει η με αριθ.....ΟΑ και εκχωρεις και μεταβιβαζεις ολα τα εξ αυτης δικαιωματα και υποχρεωσεις... και δικαιουται ο αγοραστης να προσελθει στις αρμόδιες υπηρεσιες. [πολεοδομια. ΙΚΑ, ΔΕΗ κλπ] για αλλαγη ονοματος...

Το ιδιο γινεται και σε περίπτωση αποβίωσης του δικαιουχου....

Δλδ. προσερχονται οι κληρονομοι του, με όλα τα νομιμοποιητικά έγγραφα και "υποκαθίστανται" σε ολες τις μεχρι τωρα ενεργειες, σ υ ν ε χ ι ζ ο ν τ α ς αυτες εκει που "σταματησαν", ως νομιμοι κληρονόμοι,

Ούτε νεες αιτησεις ουτε νεα φορολογικά κλπκλπ.

Με τον ίδιο τροπο θα "συνεχισουν" και την αιτηση για την προσκυρωση...απο εκει που βρισκεται...κι οχι να καταθεσουν νεα αιτηση...

Και σου εχω πει οτι

α] για ενα 4μηνο, που εχουν δικαιωμα αποποίησης οι κληρονόμοι, κ α ν ε ν α ς δεν μπορει να τους ενοχλήσει....καμμια προθεσμία δεν "τρέχει"....

β] η δικαστικη αποφαση "πρέπει" να λεει ..".υποχρεωνει τον εναγομενο να κανει...το....το...το....εντος Χ προθεσμίας και αν δεν το κανει, τοτε δικαιουται να το κανει ο εναγων....με δικα του έξοδα κλπκλπ"

 

Και σιγα μην μπορεσει να κανει ο εναγων...αυτο που εσύ, με την τεραστια εμπειρία και και προσπάθεια... δεν μπόρεσες...

Κι αν το κανει...[που δ ε ν θα μπορει να το κανει...], ας τον να τραβηξει αυτος ολους τους κατασκευαστικούς μπελάδες, ...που περιεγραψες....

υγ

Ολα αυτα συμβαινουν, γιατι η υποθεση εχει αρχισει πριν χρονια...πλην ομως, λογω 4014 και νεων διαταξεων και ...αντιληψεων της Υπηρεσιας...τα δεδομενα άλλαξαν και η αποφαση κινδυνευει να καταστει

"αδυνάτου εκτελεσεως"...

Αρα, σε επομενες, τετοιες υποθεσεις, πρεπει να ζητειται να γραφει στην αποφαση και το δικαιωμα του εναγοντα να "υποκαθιστα"πληρως τον εναγομενο...υπογραφοντας καθε απαραιτητο εγγραφο και αιτηση και δηλωση στην Πολεοδομια, ΙΚΑ, κλπκλπ προς εκδοση των σχετικων αδειών...με βαση τις ισχυουσες διατάξεις ή ως τυχον θα τροποποιηθουν στο μελλον..."

Ετσι τα βλεπω εγω

 

 

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλημέρα

κατ' αρχάς σ' ευχαριστώ πολύ για την έντονη και ενεργή συμμετοχή σου, στο θέμα μου και στο μεγάλο πρόβλημά της οικογένειας (και όχι τόσο δικού μου)

 

Σ' ευχαριστώ επίσης και για τις νομικές οδηγίες σου

 

Θέλω να σου πω επίσης ότι αυτό με το ανεκτέλεστο της απόφασης το είχα επισημάνει από την πρώτη στιγμή που ο φίλος μου ζήτησε την συνδρομή μου

στο πρόβλημά του δηλαδή κάπου στις 10 ΙΟΥΛ όταν διάβασα την απόφαση του εφετείου

Αλλά

1.δεν γνωρίζω με ποιά δεδομένα τον απειλούσε η αστυνομία περίπου στο τέλος ΑΥΓ ότι αν δεν το κάνει αυτός θα τον κλείνανε μέσα (ενώ τους έδειχνε την απόφαση περί εκτέλεσης της απόφασης απο τις ίδιες τις γειτόνισσες)

2. είχε βαρεθεί με αυτή την 20/ετή ιστορία όπως διαπίστωσα και εγώ και ήθελε να πάρει δάνειο για να τελειώνει.. αλλά δυστυχώς "τέλειωσε" ο ίδιος με άλλο τρόπο

3. ο δικηγόρος του επίσης που με πήρε τηλ/νο μια φορά φαινόταν επίσης πιεστικός και προς εμένα και προς τον πελάτη μου και όχι να εφησυχάζει με το ανεκτέλεστο της απόφασης όπως επισημαίνεις εσύ

 

Εν πάση περιπτώσει για ακόμη μια φορά σ' ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ,

δξ τι μου διαφευγει....

αν θες κατεβασε το "διατακτικο" της απόφασης...'

να δουμε...

με ποιά αρμοδιοτητα επενεβη η ...αστυνομία...σε "αστική διαφορά"...

 

απο εκει θα βρουμε τα τί και τα επειδή...

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

 

Η άδεια μπορεί να συνεχίσει και να βγεί στο όνομα του θανόντα ιδιοκτήτη;;

 

το ερώτημα προέκυψε από την εξής σκέψη μου

αν υποθέσουμε ότι μπορεί και ότι παράλληλα δεν γίνεται η αποδοχή για αρκετό διάστημα

1. Αν υποθέσουμε ότι το τοιχίο έπεσε, στο ενδιάμεσο της αποδοχής διάστημα, ποιός θα είναι ο υπεύθυνος;

2. Επειδή εγώ βγαίνω στην σύνταξη 31-12-12, σύμφωνα με τον 4030 και την ΚΥΑ 7533/12 θα πρέπει να γίνει (μετά την αποδοχή) αναθεώρηση (λόγω αλλαγής ιδιοκτητών-που γίνεται πλέον μέ ένα σωρό μαλ...ες-θα μου πεί τώρα -ότι ούτε και με 2 Υ.Δ γίνεται -όπως προβλέπονταν με την παλιά διαδικασία-αφού ο ένας είναι πεθαμένος) την οποία δεν θα μπορώ να την κάνω πλέον και θα χρειάζονται νέες αμοιβές (και άρα δεν έχει νόημα να συνεχίσω)

Link to comment
Share on other sites

σημειωνω οτι,

 

υπαρχει προθεσμια 4μηνων,μεσα στην οποια μπορει ο κληρονομοςνα αποποιηθει την κληρονομία, εντος της οποίας δεν μπορεί να "εναχθει"... για "κληρονομικα" θεματα...

 

Αρα, μετα την παρέλευση του 4μηνου...ειναι κληρονομος...καθολα.

ανεξαρτητα αν κανει ή όχι δηλωση αποδοχης κληρονομίας...

και ειναι διαδοχος στα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις της κληρονομιας εξ αρχης.

.

Προφανως οι δικοί σου, αν δεν προκειται να αποποιηθούν, δικαιούνται να "αναμιχθουν". στην κληρονομία εντος του 4μηνου,

να κανουν την αποδοχη απο τωρα

και να καταθεσουν τις αιτησειςτους

πρός την ΥΔΟΜ για την αλλαγη ονοματος στην ΟΑ , τον Δημο για την προσκυρωση... καί όπου αλλού.....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.