Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθετηση Ενεργειακων τζαμιων


LeonPaul

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους!!

 

Ειμαι ιδιωτης , και αποφασισα να κανω αντικατασταση στα παλαια κουφωματα που εχω!

 

Θελω να κανω μια ερωτηση που αφορα τα ενεργειακα τζαμια!

 

Σε ενα απο τα κουφωματα δεν θα βαλω πατζουρι και αποφασησα να βαλω τσιπλεξ τσαμι για καλυτερη προστασια..

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Το ενεργειακο τζαμι πρεπει να μπει απ εξω η απο μεσα? Ενας μου ειπε πως αν το βαλω απο μεσα υπαρχει περιπτωση να παθει ''θερμικο σοκ'' και να σπασει!... Ισχυει κατι τετοιο?

 

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να πατε σε ενα μηχανικο να σας κανει μελετη λαμβανοντας υποψην την υπαρχουσα κατασταση ,κ επισης το " τσιπλεξ " ειναι για προστασια απο λιθοβολισμο κ οχι για θερμομονωση.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν όπως ειπώθηκε παραπάνω, το triplex δεν προσφέρει θερμομόνωση παρά μόνο κάποια ασφάλεια.

 

Επίσης σχετικά με τη θέση του ενεργειακού υαλοπίνακα, αυτό εξαρτάται από το συγκεκριμένο γυαλί που θα επιλέξετε και τη θέση που ορίζει ο κατασκευαστής του.

 

Γενικά μπορώ να αναφέρω ότι αν είναι ένα καθαρό θερμομονωτικό γυαλί (επίστρωση low-e) τότε συνήθως μπαίνει μέσα. Αν όμως έχει εκτός από θερμομονωτική επίστρωση και επίστρωση ηλιακού ελέγχου (επίστρωση low-e και επίστρωση solar control) τότε μπαίνει έξω.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.