Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΓΟΚ 1929 νόμιμο περίγραμμα


Paul_Mix

Recommended Posts

Eχω κτίριο εντός οικισμού<2000 τώρα, προ του '55.

 

Θέλω να το νομιμοποιήσω για να βγάλω μετά άδεια

 

Είναι 2οροφο με συνολική δόμηση 420 τμ, κάλυψη 210 σε οικόπεδο 560 τμ

 

 

 

Επειδή τότε δεν υπήρχαν οι διατάξεις των οικισμων <2000 και προ του 23, τι πρέπει να ελεγξω για να δω εαν εχω νόμιμο περιγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Προ 55 νόμιμο ως έχει. Βγάζεις προσθήκη με το υπόλοιπο Σ.Δ. , Σ.Ο., Σ.Κ. ως ισχύει στην θέση του σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού περνάς τα 400μ2 δεν έχεις υπόλοιπη δόμηση για να κάνεις προσθήκη.Το οικόπεδό σου έχει δικαίωμα για 240 μ2 δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Και η Πολεοδομία θα μου δώσει νόμιμο περίγραμμα για προ του 55, ότι και να είναι κτισμένο? Δεν πρέπει να ελέγξουν εαν ήταν νόμιμο με τις διατάξεις που ίσχυαν προ του 55 ?

 

αδεια κατεδάφισης για μια βεράντα και προσθήκη στέγης θέλω. Με επηρρεάζει το ότι εχω δομηση >240 τμ ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

και τον Παρθενώνα και τον πυργο του Αιφελ να τους δείξεις θα το θεωρήσουν νόμιμο. Το μόνο που ελέγχουν είναι αν το δόμημα σου είναι πραγματι προ 55....

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφο με παρόμοια περίτπωση, του δημιούργησαν πρόβλημα στην πολεοδομία επειδή το κτίριο του ήταν σε αποσταση <1.00μ από το όριο του οικοπέδου και του είπαν ότι πρέπει να είναι >1,00μ. Toυ είπαν ότι πρέπει να ελεγξει εαν είναι νόμιμο με τις διατάξεις που ισχυαν τότε, με το ΓΟΚ 1929

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Είναι παράλογο αυτό που ζητήθηκε από τον υπάλληλο της Υ.ΔΟΜ. !!

Ξέρεις πολύ καλά ότι τα πρό του 1955 θεωρούνται νόμιμα σε όποια θέση και να είχαν κτιστεί και με όποιες διαστάσεις .

Βέβαια ένα σύνηθες σημείο τριβής είναι η απόδειξη της παλαιότητας .

Έχω δει αρκετά τρελά σενάρια .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο υπάλληλος στηρίχθηκε στο άρθρο 23 του ΝΟΚ:

 

Α ΡΘΡΟΝ-23

Υφιστάμενα κτίρια

 

1. Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο:

α) αν έχει ανεγερθεί με νόμιμη άδεια ή αναθεώρηση και σύμφωνα με τους όρους αυτής,

β) αν έχει νομιμοποιηθεί με το εδαφ.5 της παρ.8 του Αρθ-8 του Ν-1512/85 ή την παρ.3 του Αρθ-22 του Ν-1577/85, όπως τροποποιήθηκε με το Ν-2831/00 ή την παρ.2 του Αρθ-26 του Ν-4014/11,

γ) αν προϋπήρχε της έγκρισης του σχεδίου πόλης και συγχρόνως οποιουδήποτε κανονισμού δόμησης στην περιοχή προ της δημοσίευσης του ΠΔ/23-10-28 για τις εκτός σχεδίου δόμησης περιοχές και προ της δημοσίευσης του ΝΔ/16-8-23 για τις εντός σχεδίου περιοχές,

δ) αν προϋφίσταται του ΒΔ/9-8-55 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του Ν-1337/83 και μόνο για το τμήμα που δεν αντίκειται είτε στις ισχύουσες διατάξεις είτε σε εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του εάν αυτές είναι ευνοϊκότερες,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.