Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή συστήματος θέρμανσης


lenaki85

Recommended Posts

To θερμοδοχείο 1000 λίτρων ????

 

Καλά σπίτι θα χτίσουν ή ξενοδοχείο ?

 

Και 10 άτομα να μένουν (ομάδα ποδοσφαρου θα μένει ??????) στο σπίτι των 190τμ, σύμφωνα με το ΚΕΝΑΚ 500lt θα απαιτούνται ημερησίως, τα άλα 500 τι θα τα κάνουν ?

Ναβωράζουν τα μακαρόνια στο καζάνι ?

 

Μήπως ο τεχνίτης-μάστορας (και που έχει όνομα στη πιάτσα) πρέπει να διαβάσει κάποια βασικά πράγματα για το ποιές είναι οι πραγματικές ανάγκες των ανθρώπων ?

 

Λέω και εγω καμμιά μ#λ#κ#α για να περεάσει η ώρα (η νύχτα) και να γελάσουμε :smile: :-)

 

Όλα θυσία στο εμπόριο και στο εύκολο κέρδος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως αν οι συλλέκτες είναι 20τμ και με 1000αρι θερμοδοχειο πάμε καλά για ηλιοθερμικο σύστημα.

 

Στάλθηκε από το C2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως σε μια τέτοια περίπτωση (Α/Θ και δοχείο αδρανείας και ηλιακή υποβοήθηση) που να μεν ακούγεται ως "βέλτιστη" σχεδιαστικά λύση) είναι και η πιο δύσκολη ως προς τη μελέτη προκειμένου να γίνει σωστά?

 

Σε συνδυασμό πάντα με μια μελέτη κόστους εγκατάστασης/κόστους λειτουργίας/κόστους συντήρησης/απόσβεσης, ώστε να καταλήξει κάποιος με ασφάλεια αν αξίζει τον κόπο ή όχι?

 

Γιατί ανάλογα με την περιοχή, δεν πρέπει ο μελετητής να ελέγξει αν είναι καλύτερο να πάει σε γεωθερμία (π.χ. σε περιοχή με μικρή ηλιοφάνεια), ή να εξετάσει λέβητες βιομάζας, κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα "ίσως" και τα "αν" και τα "μήπως".

Ας περιμένουμε κάποια απάντηση από τον "τεχνίτη με το καλό όνομα", αφού εμάς δεν μας καταδέχεται κανείς. :sad:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Παρέθεσα κατά τη γνώμη μου τις βασικές παραμέτρους επιλογής/σχεδιασμού του συστήματος. Τώρα το ποιός "κάνει κουμάντο" ή το "ποιός αποφασίζει".... μένει να το δούμε. Εξάλλου, δε βάζουμε εμείς το χέρι στην τσέπη....

Link to comment
Share on other sites

Ο τεχνικός σου έχει προτείνει απο τα καλύτερα μηχανήματα που θα μπορούσε. Με τους συλλέκτες κάτι μπέρδεψες. Εμπειρικά γύρω στα 12τμ ειναι ιδανικά. Το δοχείο ειναι buffer η combi; Στην πρώτη περίπτωση χρειάζεσαι επιπλέον θερμοδοχείο ΖΝΧ και το προτείνω γιατί ελέγχεις με λεπτομέρεια ξεχωριστά θέρμανση και ΖΝΧ, ενώ τα συνδυαστικα ειναι ακριβά και σχετικά ασύμφορα στη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα το κατασκευάζει η CLIMAVENETA σε δικά της εργοστάσια με τεράστια τεχνογνωσία. Οποτε δε συγκρίνεται με Ιάπωνες και Κορεάτες. Ποτέ δεν ήξεραν τα "νερά". Οι Ασιάτες ειναι για κλιματιστικά η απ ευθείας εκτόνωσης μεγαλύτερα όχι για αέρος-νερού.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγγνωμη,αλλα ήμουν εκτός γραφείου κ έμεινε πίσω  η επιλογή α/θ.

 

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

https://www.dropbox.com/sh/hqctz3wv16sipzg/zsE4yCIuzF

εδώ είναι πιο αναλυτικα η περιγραφη,μήπως κ δεν σας τα ειπα καλα.

ρίξτε μια ματιά ,αν σας είναι εύκολο.

 

pvt solar,ωραία βλέπω την ξέρεις την αντλία.ναί σχεδιάστηκε για  συλλέκτες  7 φορές επι 2 τ.μ.,δλδ 14 τ.μ.,(λάθος σας τα γραφα πριν   :???: )

απλά λεει ο ιδιοκτήτης στην αρχή να βάλει 2 τ.μ. και αργότερα θα προσθέσει αλλα :shock: ,ξέρω γαμάτος ειναι...

 

υποθέτω 0 οικονομία θα χει μέχρι να βάλει τα απαραίτητα τ.μ. συλλεκτών για το 1000αρι θερμοδοχείο,σωστά? :|

 

project breeze είμαι σε συνεννόηση και έχει κάνει δουλίτσα ο μηχανολόγος,απλά

δεν εδεησαν μηχανολόγος,τεχνίτης να φωνάξουν στον ιδιοκτήτη ότι παραειναι το σύστημα και χρειάζομαι τις συμβουλές σας,

για να προσγειώσω ομαλά τον ιδιοκτήτη στην πραγματικότητα..

 

ρίξτε μια ματιά στην προσφορά και πείτε μου,με ενδοδαπέδια είμαστε.

 

τώρα για τα ,για τώρα 2τ.μ. συλλέκτες τι λέτε? :confused:,φωνάζω για αλλαγή σχεδιασμού  ή με μείωση θερμοδοχείου ή εξαρχής προσθήκη τ.μ. συλλεκτών την παλεύουμε?

 

όλες οι συμβουλες δεκτές :smile:.....ασφαλώς οικονομικό το θέμα του όχι όλοι οι συλλέκτες εξαρχής.

Edited by mertaghon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.