Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

Συνάδελφε δεν μας κάνει διαφορά αν τη ΒΚΧ τη δίνεις εσύ ή η Πολεοδομία.

 

Το ψητοπωλείο έχει ορισμένες προδιαγραφές σε κουζίνα, wc κλπ

Εσύ αναζητάς στην πολεοδομία αν υπάρχει άδεια για ΚΥΕ του εστιατορίου και διαβάζεις πολύ προσεχτικά τον υγειονομικό κανονισμό.

Αν δεν υπάρχει άδεια αλλαγής χρήσης, την βγάζεις τώρα.

 

Το πατάρι με τον 4014 είναι πρόβλημα διότι δεν μπορεί να αλλάξει χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Myri ευχαριστώ για την απάντηση!

Έχω διαβάσει πάρα πολύ καλά τον υγ.κανονισμό και έχω εκπονήσει τα σχέδια με βάση όλους τους περιορισμούς!Στον 4014 έχει δηλωθεί ως βοηθητικός χώρος το πατάρι και εκεί έχω σκοπό να τοποθετήσω WC,αποθήκη,stuff room,και ένα γραφείο και όχι τραπεζοκαθίσματα.Ελπίζω να μην έχω θέμα!

Επίσης δεν μπορώ να βρώ στην πολεοδομία αν υπήρχε άδεια για ΚΥΕ του εστιατορίου,αν και πιστεύω ότι επειδή λειτουργούσε 4 χρόνια δύσκολο να μην είχε..μήπως πρέπει να ακολουθήσω άλλη διαδικασία σε αυτή την περίπτωση??Αν πάω να βγάλω ΚΥΕ την χάσαμε την δουλειά γιατί ο ιδιοκτήτης θέλει να ανοίξει άμεσα!!Καμία βοήθεια??

Link to comment
Share on other sites

Για δες μήπως σε καλύπτει το παρακάτω μιας και είσαι προ '85:

Εγγρ-34837/10-4-92

Αναφερόμενοι στο πιο πάνω σχετικό έγγραφό σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες χώροι κυρίας χρήσεως, που αποτελούν τμήματα κτιρίων ανεγερθέντων με τις προ της ισχύος του ΓΟΚ/85 πολεοδομικές διατάξεις, λειτουργούν αποδεδειγμένα με βεβαιώσεις των αρμοδίων φορέων τους ως επαγγελματικοί χώροι των οποίων όμως η συγκεκριμένη χρήση δεν καθορίζεται στα σχέδια της εγκεκριμένης μελέτης αλλά είναι επιτρεπτή στην περιοχή, τότε οι χώροι αυτοί εξακολουθούν να λειτουργούν ως έχουν χωρίς να απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας για την αλλαγή της χρήσης τους.

Επί πλέον στοιχεία με τα οποία μπορεί να αποδειχθεί η λειτουργία των υπόψη χώρων εκτός από τις βεβαιώσεις που προαναφέρονται είναι τα έγγραφα εφορίας, αστυνομίας, εμπορικών επιμελητηρίων και συναφών επαγγελματικών οργάνων. Η αλλαγή ιδιοκτήτου ή ενοικιαστού σ' αυτούς δεν επηρεάζει την προηγούμενη διαδικασία.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί η πολεοδομία να μην έχει αρχείο με τη δ/νση της οικοδομής!

Και μάλιστα για άδειες εντος 10ετίας

 

Αν σου κάνουν τους δύσκολους ζήτησέ το γραπώς!

 

Θέλει προσοχή το πάταρι. Είναι και θέμα ερμηνείας του νόμου. Σίγουρα Wc πρέπει να έχεις και στο ισογείο.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη πολύτιμο πιστευω το χαρτί που μου παράθεσες!Ευχαριστώ!

Μυρι γιατί υποχρεωτικά WC στο ισόγειο..??Αν είναι η άδεια του καταστήματος για <50 καθήμενων τότε δεν χρειάζομαι WC για ΑμεΑ.

Βασικά αυτό που προσπαθώ να αποφύγω είναι η οποιαδήποτε συναλλαγή μου με την πολεοδομία καθώς και να προστατεύσω τον πελάτη μου από πιθανή καταγγελία στην πολεοδομία!Την άδεια λειτουργίας την βγάζω από τον Δήμο μια χαρά όπως με ενημέρωσαν!

Link to comment
Share on other sites

Για το wc υπάρχει μια σοβαρή άποψη που θεωρεί πως πρέπει να βρίσκεται σε χώρο κύριας χρήσης.

Δεν απαγορεύεται να έχεις και επιπλέον Wc σε βοηθητικό χώρο πχ πατάρι ή υπόγειο.

 

Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να μην το βάλω σε χώρο κύριας χρήσης.

Εκτός αν το ΥΠΕΚΑ ορίσει ρητά πως μπορεί να υπάρχει wc μόνο σε βοηθητικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι το πρόβλημα το εντοπίζεις στο υγειονομικό..σωστά??Γιατί σε διπλανό μαγαζί σε πατάρι ρυθμισμένο με τον 3843 έβαλα τα WC και μια χαρά πήρα όλες τις άδειες...και πολεοδομίας!

Link to comment
Share on other sites

το υγειονομικό δεν έχει ιδέα στην πολεοδομία στα πρήζουν

 

ο ρυθμισμένος χώρος είναι ισοδύναμος με τον χώρο κύριας χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Άρα και με το πατάρι που έχει ρυθμιστεί με τον 4014 λογικά ΔΕΝ θα έχω κανένα θέμα!!Αλλά είπαμε προταιρεότητα είναι να ΜΗΝ περάσω από την πολεοδομία!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.