Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

Έχει πάρει κάποιος Β.Κ.Χ. σε τακτοποιημένο χώρο με 4014 από Υ.ΔΟΜ πρόσφατα ?

 

1) Τελικά ζητάνε στις Υ.ΔΟΜ πρόσθετες εγκρίσεις π.χ. πυρασφάλεια ? Δεν πιστεύω αλλά λέω μήπως...κανονικά αυτές θα μου τις ζητήσει ο φορέας που θα υποβάλω την βεβαίωση κύριας χρήσης.

 

2) Προκύπτει θέμα εάν ο χώρος είναι υπόγειος και έχει δηλωθεί σαν βοηθητικός για το πρόστιμο του 4014 ?

 

3) Αποθήκη που γίνεται κατάστημα. Γράφετε ότι η νέα χρήσης είναι : κατάστημα , χώρος συνάθροισης κοινού , χώρος εμπορίου , γραφείο , βιοτεχνία , υγειονομικού ενδιαφέροντος (αυτό νομίζω ότι δεν έχει νόημα) ή τέλος υπηρεσίες (που είναι γενικός τίτλος και τον χρησιμοποιεί και ο 4014) ? Δεδομένου ότι ο 4014 δεν σου επιτρέπει άλλη αλλαγή χρήσης που ξέρει ο ιδιοκτήτης ότι δεν θα νοικιάσει τον χώρο σε κάποια άλλη επιχείριση και επομένως νέα βεβαίωση κύριας χρήσης ?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην πολεοδομία Αθήνας να πάρεις ΒΧΚΧ και θα ξεχάσεις κι αυτα που ξέρεις...

 

για καντο πενηνταρακια γιατι αυτο ετοιμαζομαι να κανω.........

Link to comment
Share on other sites

Θα στα πω εν συντομία τα χοντρά χοντρά:

Θα στα πω εν συντομία:

Καταρχήν θα σου πούνε ότι πρέπει να ελέγξουν αν μπορείς να βγάλεις άδεια αντί για τακτοποίηση, και αν μπορείς έχασες γιατί για αυτούς δεν είναι επιλογή να κάνεις τακτοποίηση. Και μη τολμήσεις να πεις «μα ο νόμος λέει..», θα απαντήσουν «Εγώ κύριε υπογράφω και σου λέω να βγάλεις άδεια, αν δεν βγάλεις εγώ δεν υπογράφω τπτ».

 

 

Στην συνέχεια θα σου ελέγξουν όλες τις αυθαιρεσίες σε όλο το οικόπεδο και θα δουν τα φύλλα καταγραφής. Θα σου κάνουν λάθος φυσικά υποδείξεις για το πώς έπρεπε να υπολογίσεις το πρόστιμο και θα σου πουν να ανοίξεις την δήλωση να την κάνεις όπως θέλουν αυτοί.

 

Τέλος θα καταθέσεις όλα τα σχέδια (αρχιτεκτονικά , μελέτη στατικής επάρκειας για τα αυθαίρετα) και τις άδειες από τα νόμιμα και το διάγραμμα κάλυψης των υφιστάμενων, υπεύθυνες δηλώσεις κλπ ότι λέει η εγκύκλιος 1.

btw εγώ δεν την έχω πάρει ακόμα αλλά ξέρω έναν συνάδερφο που την πήρε μετά από δύο μήνες.

Καλή επιτυχία…

Edited by Joannis
Link to comment
Share on other sites

εγκύκλιο 1/12 τα έχουν όλα εδώ

Πρώτα κάνεις αίτηση..

Στο τέταρτο τον χρεώθηκε ένα απο τα 3 "κορίτσια". Όπως μπαίνεις αριστερα και στο τέρμα δεξιά.

Edited by Joannis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι και εγω αυτο το μαρτυριο περναω στην αθηνα για να παρω βχκχ. Τα ιδια που λεει και ο φιλος joannis ακριβως. Αλλα δεν ειναι δουλεια αυτη να λεμε ναι και μαλιστα συνεχεια δλδ τους νομους τι τους βγαζουν. Τι να πω ημαρτον.

 

Να κανω και μια ερωτηση. Για να πληροι ενα χωρος τις προυποθεσεις χκχ εκτος απο το υψος και τον φωτισμο αερισμο τι πρεπει να εχει ?

 

Και ακομα ολα αυτα που ζητανε ειναι καπου σε καποια οδηγια του υπεκα προς τις πολεοδομιες η ο καθενας οτι του'ρθει

Edited by Mitsous
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 

Να κανω και μια ερωτηση. Για να πληροι ενα χωρος τις προυποθεσεις χκχ εκτος απο το υψος και τον φωτισμο αερισμο τι πρεπει να εχει ?

 

 

και γω αυτές τις προυποθέσεις έχω βρει προς το παρόν στον ΓΟΚ 85

 

αν μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να απαντήσει σε αυτό το ερώτημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.