Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

Στην άδεια είναι δυο διαμερίσματα , το ενα 85 και το άλλο 105... στη σύσταση παραμένουν δυο και επειδή έχει μετακινηθεί η μεσοτοιχεια τους έχουν γίνει 80 και 110. Θεωρώ ότι έχουμε διαμερισματωση λόγω αλλαγής των ορίων ιδιοκτησίας. Το θέμα είναι αν μπορει να γίνει τακτοποίηση λόγω της προηγουμένης καθαρής βεβαιωσης. Ο άλλος μηχανικός επιμένει ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία και στο τέλος θα βγω εγώ ο μηχανικός που προσπαθώ να βγάλω λεφτά από τακτοποίηση.... εγώ απλά κλήθηκαν να δώσω βεβαίωση κυριου χωρου για ιατρείο και όπως πάει θα τους στείλω όλους στο διάολο και θα σηκωθώ να φύγω...τσαμπα η αποτύπωση και το τρέξιμο σε πολεοδομίες για σχέδια κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω??? Μπορεί να μην είναι διαφορετική διαμερισμάτωση εφόσον παραμένουν 2 ιδιοκτησίες αλλά είναι μια λοιπή παράβαση που πρέπει να ρυθμιστεί για να επισυναφθούν στα συμβόλαια ώστε τα νόμιμα και σωστά σχέδια να συνοδεύουν τη σύσταση.

Άρα ψυχραιμία...δεν έκανες τσάμπα κόπο. :)

Link to comment
Share on other sites

και μια πρόσφατη απάντηση από το τελευταίο πακέτο (34) ερωτοαπαντήσεων του ΤΕΕ Πελοποννήσου http://www.teepelop.gr/2907/afthereta/erotisis-apantisis-n-41782013/

 

ΕΡΩΤΟΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΕΕ 856-ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

856. Περίπτωση όπου σε έναν όροφο τα σύνορα των διαμερισμάτων έχουν αλλάξει σε σχέση με αυτά της οικοδομικής άδειας, αλλά δεν έχει αλλάξει η θέση των λουτρών (οπότε δεν έχουν μεταβληθεί οι μελέτες ύδρευσης-αποχέτευσης) δηλώνεται παράβαση διαμερισμάτωσης ή όχι εφόσον δεν έχουν μεταβληθεί οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις; Να σημειωθεί ότι στα σχέδια της σύστασης

[και στο συμβολαιο]

οι κατόψεις είναι σωστές όσον αφορά τα σύνορα των διαμερισμάτων, μόνο στα σχέδια της εγκεκριμένης οικοδομικής άδειας είναι διαφορετικά.
Το διαμέρισμα πολεοδομικά φαίνεται αλλιώς και θα πρέπει κάπως να τακτοποιηθεί.
Προσωπικά δεν βρίσκω άλλη διαδικασία εντός του 4178 πέρα της διαμερισμάτωσης ακόμα και αν δεν υπάρχει αλλαγή στα μηχανολογικά.
Η άλλη λύση θα ήταν η ενημέρωση του φακέλου που μετά την αλλαγή του 4030 μπορεί να γίνει και σε παλιές άδειες ανεξαρτήτως του αν βρίσκονται σε ισχύ ή όχι, εφόσον βέβαια πληροί τις προϋποθέσεις της παραγράφου 9 του άρθρου 6. Στο σενάριο αυτό θα πρέπει να βρείτε αρωγό και την τοπική ΥΔΟΜ αφού σε κάποιες περιπτώσεις είναι ευκολότερο τόσο σωματικά όσο και ψυχικά, να βγάλεις νέα άδεια για κατασκευή δωδεκαώροφου παρά να ενημερώσεις για την μετακίνηση ενός τοίχου κατά 3 μέτρα…
 

 

Ξαναγραψα την 856, μονο και μονο για να τονισω  τα σημαντικα της σημεια... με την οποια και συμφωνω απολυτα

Προκειται για κλασσικη διαμερισματωση

δλδ  ενω η αδεια δειχνει διαμερισματα  60/60 τα συμβολαια και  οι κατοψεις  δειχνουν  65/55 τμ.

 

Το θεμα που μας απασχολει ειναι,  αν η αδεια ειναι 60/60  τμ και η συσταση και οι κατοψεις και τα συμβολαια ειναι επισης 60/60  τμ.

αλλα στην πραγματικοτητα ενας τοιχος πηγε "πιο εκει" σε σχεση με τα παραπανω,  καταλαμβανοντας  τμημα  της διπλανης  ιδιοκτησιας,  χωρις νομιμο τιτλο κυριοτητας..

 

Ετσι ηταν το ερωτημα.

Εδω δεν ειναι διαμερισματωση...ειναι "καταληψη¨ξενου ακινητου.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ανακαλύψαμε επίσης ότι η γονική δεν έχει μεταγραφεί ακόμα (σούπερ τύχη) οπότε τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα και λογικα θα προχωρήσει η  τακτοποίηση, βέβαια θα την αναλάβει (όπως όλα δείχνουν) ο πρώτος μηχανικός με τις ευλογίες συμ/φου-δικηγόρου και ας έχω κάνει όλο το τρέξιμο...ούτως ή άλλως από εμένα δεν παίρνουν βεβαίωση αν δεν δω σωστή τακτοποίηση (γιατί και για την πληρότητα αυτής αμφιβάλλω με το λαμόγιο μηχανικό)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι μια ωραιότατη διαφορετική διαμερισμάτωση.

Επίσης έχουμε ένα ωραιότατο παράδειγμα λαμόγιου μηχανικού......

Κατά τη γνώμη μου απαιτείται διόρθωση του συμβολαίου της γονικής παροχής και δήλωση στον 4178 πριν από οτιδήποτε άλλο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 με τις πολλαπλες  ερωτησεις     καπου χαθηκε η ακρη ...

γι αυτο να δουμε τι απανταμε και σε τι..
 

 

καλημέρα, για ιατρείο σε κτήριο του 65 στην Αθήνα ζητείται βεβαίωση ΚΧ, προέκυψε η γνωστή αυθαιρεσία διαμερισμάτωσης (φαίνεται σωστα στη σύσταση άλλα όχι στα πολεοδομικά) , μπορεί να δοθεί ή πρέπει πρώτα να τακτοποιήσουν; 

εδω εχουμε κλασσικη διαμερισματωση, επειδη "φαινεται σωστα στη συσταση"

 

Η τωρινή κατάσταση ταυτίζεται με τη σύσταση εκτός κάποιον μικρομετατροπων στο εσωτερικο του διαμερίσματος, όπου μια αποθήκη είναι wc (σαν εσωτερική διαρρύθμιση δεν αποτελεί αυθαιρεσία)... το περίεργο είναι ότι πριν κανα εξαμηνο είχε βγει μια 48ωρη άδεια και ο προηγούμενος μηχανικός δεν είχε πει τίποτα για διαμερισματωση στους ιδιοκτήτες ή τουλάχιστον αυτό μου λένε. Προσωπικά μυριζομαι λαμογιά και μάλλον το βεσε φυτεύτηκε με την 48ωρη. Σε κάθε περίπτωση για να προχωρήσω θα ζητήσω τακτοποίηση της διαμερισματωσης και τα υπόλοιπα ως εσωτερική διαρρύθμιση δεν θα τα αγγίξω. Θεωρείς ότι αυτή η 48ωρη θα είναι εμπόδιο για την τακτοποίηση; ευχαριστώ για την απάντηση

 

επισης διαμερισματωση

 

λοιπόν στην ίδια περίπτωση , έχει γίνει και συμβόλαιο γονικής παροχής εντός του 2015 με καθαρή βεβαίωση μηχανικού οπού παρέβλεψε τη διαφορετική διαμερισμάτωση...σε επικοινωνία που είχα, έπεσε η κλασσική δικαιολογία ότι δεν έχουμε μεταβολή των ηλεκτρομηχανολγικών και για αυτό έδωσε καθαρή βεβαίωση...η διαμερισμάτωση αφορά την μεσοτοιχία των δύο σαλονιών μετατοπισμένη κατά 1.20μ προς το όμορο διαμέρισμα...σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε; μπορούμε να προχωρήσουμε σε τακτοποίηση παρόλο που έχει δοθεί προγενέστερα βεβαίωση;

επειδή μου έχει ξανατύχει με εξαφανισμένο πατάρι εκεί τα πράγματα ήταν πιο περίπλοκα γιατί είχαμε υπέρβαση δόμησης, εδώ έχουμε μόνο διαμερισμάτωση και ίσως θα μπορούσε να δικαιολογηθεί η "καθαρή" βεβαίωση....πάλι σε μένα τα λαμόγια πέφτουν

εδω, υποθετοντας οτι η μετατοπιση " φαινεται"  σωστα και στη συσταση   και στην κατοψη και στα συμβολαια..

επισης εχουμε διαμερισματωση   και βλεπω οτι λεει "στην ίδια περιπτωση" αρα ταυτιζονται  συσταση/συμβολαια με την πραγματικη κατασταση

 

Οι αντιρρησεις  μου ειχαν  σχεση με το   αν  " δεν  φαινεται" πουθενα η  μετατοπιση.  της μεσοτοιχιας.

Αλλα αφου αφορα την "ιδια περιπτωση"..όπως προειπε ηδη  ο ιασονας

 

ΙΑΣΟΝΑΣ, on 22 Sept 2015 - 17:38, said:snapback.png

Είναι μια ωραιότατη διαφορετική διαμερισμάτωση.

Επίσης έχουμε ένα ωραιότατο παράδειγμα λαμόγιου μηχανικού......

Κατά τη γνώμη μου απαιτείται διόρθωση του συμβολαίου της γονικής παροχής και δήλωση στον 4178 πριν από οτιδήποτε άλλο.

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να ρωτήσω σε νόμιμο πατάρι υψόυς μεγαλύτερο από 2,40 το οποίο βρίσκεται σε κατάστημα μου ζητέιται τακτοποίηση ως προς την χρήση (να γίνει δηλαδή κύρια) . Όμως δεν προκύπτει από πουθενά ότι το πατάρι είχε βηοηθητική χρήση(δεν γράφει αποθήκη παρά μόνο πατάρι) έχει προυποθέσεις ΧΚΧ και βρίσκεται μέσα σε κατάστημα λειτουργώντας ώς γραφείο. Προσωπικά κρίνω ότι δεν χρειάζεται τακτοποίηση αφού δεν είναι ανεξάρτητο και έχει άμεση σχέση με το κατάστημα. Ποια η γνώμη σας ; Μπορώ να βασιστώ σε κάποιο άρθρο για να το τεκμηριώσω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.