Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

5 λεπτά πριν, ppanag said:

Το "πάνω ράφι" έχει μόνιμη πρόσβαση ή είναι μη βατό? (Οπότε δεν μετράει και πουθενά) 

εξαρταται....

για τα πανω στο ραφι στελνουν τον ψηλεα  βοηθο...

 αμα ειναι κοντος...γι  αυτον ειναι ....."αβατο" και αυτον   τον στελνουν μονον στα απο κατω:-D

τις καλησπερες μου  βεβαιως  βεβαιως...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

Στην ΒΧΚΧ, όταν τελειώσω με την ρύθμιση, αυτό πώς το αντιμετωπίζω; Να το δείξω ντουλάπι /ράφι;

Όπως είπε και ο αγαπητός Δημήτρης θυμίζει πατάρι μπάνιου... άρα μια διαγράμμιση παταριού στην κάτοψη και αναφορά στο υπόμνημα ως αποθηκευτικός χώρος παταριού νομίζω είναι αρκετό !!!

Αν πάλι είναι προσβάσιμο πατάρι θα βοηθούσε μια έξτρα κατοψούλα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να εκδόσω μια βεβαιωση χώρου κύριας χρήσης για φαρμακείο.

Είναι ισόγειο με ύψος 2,65, διαθέτει πατάρι στο οποίο φαινεται στην ο.α. (στο οποίο υπάρχει w.c. το οποίο τακτοποιηθηκε από αλλο μηχανικό) και υπόγειο.Το πατάρι έχει ύψος 2,16.

Η δραστηριότητα θα είναι στο ισόγειο. Επιπλεόν έβγαλε ο ιδιοκτήτης μια αδεια μικρής κλίμακας και κατασκεύασε νέο w.c. στο ισόγειο το οποίο πληρεί τις προδιαγραφες του υγειονομικού. Δεδομένου ότι το παταρι θα χρησιμοποιηθεί σαν βοηθητικός χωρος και η δραστηριοτητα όλη θα είναι στο ισόγειο μπορώ να βγάλω βεβαιωση κύριας χρησης για το καταστημα?

Επίσης ένα άλλο θέμα που έχω είναι ότι το εργαστηριο δεν έχει καθόλου φυσικό φωτισμό καθώς κ το νέο w.c. Υπάρχει καποιο πρόβλημα σε αυτό?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δες προδιαγραφές για φαρμακεία αναλυτικά στο Άρθρο 4 Ν.1963/91 ... και φυσικά ισχύουν και όλες οι κτιριοδομικές προδιαγραφές του ΝΟΚ

Το πατάρι είναι αμφιλεγόμενο, καθώς απαιτείται να είναι ισόγειο το φαρμακοπωλείο....

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Το πάνω ράφι δεν είναι βατό, στέλνουν τον ψηλέα βοηθό ή πατάνε σε σκαμπό (ότι ακουμπάνε κρέμεται απ' έξω).

Το πρόβλημά μου δεν είναι να δείξω μερικά τ.μ. και μια κάτοψη ακόμα. Είναι το ύψος χώρου από κάτω για την ΒΧΚΧ μετά. Ούτε για βοηθητικός χώρος κάνει το από κάτω, καθώς ο κτιριοδομικός δεν προβλέπει ύψη για κάτι τέτοιο, που έχουν "εφεύρει" τα συνεργεία γιατί τους βολεύει.

Σκέφτομαι να δώσω ΒΧΚΧ για το υπόλοιπο και αυτό να το βάλω αποθηκευτικό - μη βατό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, jedi.Yannis said:

Σκέφτομαι να δώσω ΒΧΚΧ για το υπόλοιπο και αυτό να το βάλω αποθηκευτικό - μη βατό χώρο.

Νομίζω ότι πολύ καλά το σκέφτεσαι !!!  ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας,

για υφιστάμενο φροντιστήριο μου ζητήθηκε η έκδοση ΒΧΚΧ σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΕΟΠΠΕΠ: 

https://www.eoppep.gr/index.php/el/announcements/1197-anakoinwnsi_frontistira_kxg_n4547_2018

Στην κάτοψη της άδειας εμφανίζονται 3 γραφεία τα οποία συνδέονται με κοινόχρηστο διάδρομο της οικοδομής.

Στην πραγματικότητα έχει τοποθετηθεί πόρτα στην αρχή του κοινόχρηστου διαδρόμου και έχει δημιουργηθεί ενιαίο φροντιστήριο.

Το φροντιστήριο λειτουργεί από την κατασκευή της οικοδομής ως έχει.

Μπορεί να υπογραφεί η βεβαίωση ή όχι; Η βεβαίωση αναφέρει ότι οι χώροι είναι νόμιμοι και οτι είναι χώροι κύριας χρήσης. Αλλά το είναι νόμιμοι τι ακριβώς εννοεί; Βάσει του νόμου 4495/2017 ή ότι βρίσκονται στο περίγραμμα της οικοδομής άρα είναι νόμιμοι;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως το περιγράφεις με την πόρτα που μπήκε, έχεις κατάληψη τμήματος του κ/χ διαδρόμου. Άρα χρειάζεται τακτοποίηση.

Οπότε ενημερώνεις ότι χωρίς τακτοποίηση δεν μπορείς να τους δώσεις την βεβαίωση.

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου για ΒΧΚΧ για υφιστάμενο φροντιστήριο Α όροφου , για το κτίριο έχουν εκδοθεί άδειες ανέγερσης το 72 και το 74 και μία το 2008 όπου έγινε αλλαγή χρήσης σε εκπαιδευτήρια (δεν είναι απαραίτητο στην προκειμένη γιατί είναι <75 το φροντιστηριο). Σαν κάτοψη στην τελευταία άδεια είναι απόλυτα σωστό πλην ενός δύο εσωτερικών χωρισμάτων (εσωτ διαρρυθμ.) το οποίο δεν είναι σημαντικό. Δεν υπάρχουν όμως τομές σ αυτή την άδεια παρά μόνο στις παλιές του 1972 και 1974 (απλές σχεδιαστικά και με ελάχιστες λεπτομέρειες). Απ αυτές φαίνεται ότι το εσωτερικό ύψος των χώρων ειναι ΟΚ, όμως το συνολικό ύψος του κτιρίου λόγω υπέρβασης του ισογείου είναι 1μ ψηλότερο; ποιά είναι η άποψή σας; 

Edited by DimCiv
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.