Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

με δεδομένο ότι οι οδηγίες ΟΠΠ.. κάπου αναφέρουν ότι στην κάτοψη φροντιστηρίου επισημαίνονται   οι αυθαιρεσίες

λογικά δεν πρέπει να σε ενδιαφέρουν (ειδικά αν πρόκειται για Ο.Ι )

Αν όμως αναφέρεσαι σε οικοδομή  χωρίς Ο.Ι καλά θα κάνεις να το εντάξεις στο Ν 4495

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχει Ο.Ι. άρα μάλλον το αγνοώ το ύψος (ουσιαστικά το πρόβλημα είναι η σχετική με το πεζοδρόμιο στάθμη που βρίσκεται ο όροφος), ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Edited by DimCiv
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Για αδειοδότηση φροντιστηρίου χωρίς αυθαιρεσίες είναι απαραίτητη η έκδοση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης μέσα από τον 4495? Πρόκειται για αυτοτελές δυόροφο κτίσμα προ του 1955.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς όχι! (το αναφέρει ρητά στις οδηγίες του site)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα. Έχω περίπτωση ισόγειας αποθήκης με Ο.Α. η οποία λειτουργεί ως γραφείο (ενοικίαση αυτοκινήτων) και έχει τακτοποιηθεί σύμφωνα με Ν4495 για αυτήν την αυθαιρεσία. Μου ζητήθηκε βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για να βγάλει νέα άδεια (ενοικίασης μοτοποδηλάτων) αλλά το εσωτερικό ύψος είναι 2,00 μέτρα. Με καλύπτει η τακτοποίηση με τη λογική ότι η χρήση γραφείου προυφίσταται ή λόγω ύψους δεν μπορώ να τη δώσω?

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση ενός χώρου με κάποια χρήση βασίζεται στην πραγματική χρήση που διαπιστώνεται κατά την αυτοψία. Το γεγονός αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο συγκεκριμένος χώρος θα μπορέσει να λάβει άδεια λειτουργίας αν δεν πληρούνται οι υπόλοιπες προδιαγραφές του κτιριοδομικού για κύρια χρήση πχ ελάχιστο ύψος, φωτισμός, αερισμός κλπ. Πρόσεξε καλά τι δηλώνεις στο κείμενο της βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε προφανώς δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση που μου ζητείται από το ύψος και μόνο χωρίς να εξετάσω λοιπές παραμέτρους...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Τρία καταστήματα στην κάτοψη της άδειας, έχουν συνενωθεί αυθαίρετα κ λειτουργούν ως χώρος συνάθροισης κοινού. Δίνουμε ΒΧΚΧ; Άποψη μου, όχι.

Επίσης, αν ισόγειο κατάστημα επικοινωνεί με το υπόγειο, με εσωτερικό κλιμακοστάσιο, το οποίο δεν υπάρχει στην κάτοψη της άδειας, δίνουμε ΒΧΚΧ?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας!

'Έχω μείνει πίσω!

-Μήπως μπορεί κάποιος να παραθέσει που θα βρω τι ισχύει για τις βεβαιώσεις κύριας χρήσης σήμερα;

 -Σε ποιον Νόμο αναφέρεται, πότεξεκινήσαμε να την δίνουμε εμείς, ποια διαδικασία έχω να κάνω, καθώς και σε ποια μορφή δίνεται;

-Δίνω και σχέδια και φύλλο αδείας μαζί;

-Πόσο το χρεώνετε;

Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
τονισμός, ορθογραφία και σύνταξη κειμένου
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Κ.Ι.Μ. said:

...σε ποιον Νόμο και που ξεκινησαμε να την δίνουμε έχεις, και τί διαδικασία έχω να κάνω ψάχνω, καθώς και την μορφή της φυσικά! Δίνω και σχέδια και φύλλο αδείας μαζί? Πόσο το χρεώνετε?

....

ξεκίνησε με τον 4014/2011.

Τώρα διαβάζεις τον τελευαίτο εν ισχύ 4495/17 (και φυσικά τον 4178/13) (α τους βρείς όλους στα ντάουν λόατ κι εδω)

Μορφή μπες στο σύστημα του ?ΤΕΕ κι απο εκεί βγαίνει.

Χρεώσεις 1.000.000€ (και δεν είναι επιτρεπτό να ζητάμε τιμές υπηρερσιών μηχανικού στο δημόσιο φόρουμ.Διάβασε κανόνες)

Θα σου συνιστούσα πρίν δώσεις βεβαίωση να κάνεις συνεργασία με έμπειρο συνάδερφο σου. Διοικητικό πρόστιμο που θα έχεις αν δώσεις λάθος βεβαίωση απο 30.000€ έως και 100.000€

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.