Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

ναι και όσον αφορά στην όμορη ιδιοκτησία αν είσαι τυχερός θα καλύπτεσαι από τη σύσταση, με το κοινόχρηστο όμως...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι χρειάζεται για να πιστοποιηθεί ένα κτίριο ότι είναι προ του 55?

υποτίθεται ότι τη βεβαίωση αυτή πλέον τη δίνει ο μηχανικός από μόνος του, με βάση τον τρόπο κατασκευής και διάφορα τεχνικά στοιχεία.

Εξαρτάται όμως από το που θέλεις να τη χρησιμοποιήσεις.

Μερικές φορές απαιτείται φωτοερμηνεία, καθώς διάφορες υπηρεσίες κατά περίπτωση δεν δέχονται "απλή" βεβαίωση του ιδιώτη μηχανικού

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

σε ισόγειο κατάστημα με πατάρι ύψους 2,50μ. με άδεια του 83΄ στην οποία το πατάρι φαινόταν ως βοηθητικός χώρος με εμβαδό <50% του ισογείου, ενώ τώρα λειτουργεί ως κύριος χώρος, μπορώ να τακτοποιήσω το πατάρι για αλλαγή από ΒΧ σε ΚΧ (βάσει κτιριοδομικού για υφιστάμενα κτήρια) ή θα πρέπει να έχω το 2,70μ. που όριζε ο ΓΟΚ του 1973?

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις 2.4 που ορίζει ο ΓΟΚ 85

(Οι ρυθμίσεις γίνονται βάσει αυτού και όχι

βάσει ΝΟΚ&ΓΟΚ 73)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

αν ειναι δυνατο ξαναλέμε λιγο τα δικαιολογητικά γι αβεβαίωση κύριας χρήσης

 

Ο μηχανικός κάνει  αυτο ψία στο ακίνητο, οπότε κάνει αποτύπωση και ελεγχει να αν ισχύουν με τις κατοψεις κα τις τομές  της πολεοδομίας οπότε καταθέτει

 

 

1στελεχος αδείας

2 κατοψεις, τομές (ακριβη αντιγραφα)

3 τοπογραφικο 

4 αποτύπωση?

 

τι αλλο???

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογητικά για που ?? Δεν πας πολεοδομία. Μόνος σου τη δίνεις και τέλος.

 

Να κάνω εγώ τώρα μία δική μου ερώτηση....

 

Ισόγειο μικρό κατάστημα 25μ2 σε κτίριο του 1970 στην Αθήνα. Έχει μικρές διαφορές το περίγραμμα του σε σχέση με το εγκεκριμένο σχέδιο της πολεοδομίας (5μ2 διαφορά εμβαδού) αλλά και σε σχέση με την σύσταση (διαφορά 1,50Μ2). Στην πράξη βγάλανε την άδεια, το χτίσανε με αλλαγή διαμόρφωσης των κοινόχρηστων διαδρόμων, κάνανε την σύσταση και μετά πάλι κάνανε μικροαλλαγές. Έχει καταλάβει μικρά τμήματα από κοινόχρηστο χώρο (διάδρομο περίπου 2,00Μ2 ) και ίσως και λίγο από διπλανά μαγαζιά (κάτι λωρίδες π.χ. 0,40*1,00). 

 

Επειδή :

 

α) Διαμερισμάτωση δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν θα είμαι καλλυμένος 100% αφού και βάσει σύστασης καταλαμβάνω κοινόχρηστα τμήματα και για πλειοψηφίες , συναινέσεις κτλ το ξεχνάμε.

 

β) Μιλάμε για πολυκατοικία με πολλούς ορόφους κατοικιών με πολλά διαμερίσματα και επίσης πολλά μικρά ισόγεια μαγαζάκια, δηλαδή μία διαμορφωμένη κατάσταση που κανείς δεν ασχολείται απλά νοικιάζονται τα μαγαζιά χρόνια και απλώς αλλάζουν οι επιχειρήσεις χωρίς καμία ενόχληση από κανέναν.

 

γ) Οι αλλαγές στο περίγραμμα θεωρώ ότι είναι μικρές και σχετικά όχι εμφανείς με το μάτι π.χ. υγειονομικό (αλλά αν πάει η ΥΔΟΜ τα βρίσκει).

 

Λέω, αφού ενημερώσω ιδιοκτήτη και επιχειρηματία για όλα τα παραπάνω και αφού μου πούνε ότι λαμβάνουν ευθύνη από εδώ και πέρα αν τους βάλει κάνα πρόστιμο η πολεοδομία, να δώσω την ΒΧΚΧ χωρίς να κάνω τακτοποίηση. Συμφωνείτε με το σκεπτικό μου ?

Link to comment
Share on other sites

μα στη βεβαίωση γράφεις οτι ο χώρος υφίσταται νόμιμα! Και να αναλάβουν την ευθύνη οι άλλοι, εσύ βάζεις την υπογραφή σου και μετά εσένα θα κυνηγάνε... τι θα απαντήσεις σε ΥΔΟΜ άμα γίνει κάποια καταγγελία; το μέτρησα με το μάτι... νομίζω δεν πρέπει να ασχοληθείς εκτός να καταφέρεις να μαζέψεις το 51% και προχωρήσεις μόνο την τακτοποίηση για να μπορούν να νοικιάζουν και αφου τους ξεκαθαρίσεις ότι μεταβίβαση δεν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάνω τακτοποίηση τελικά στο κομμάτι που ανήκει στο μαγαζί βάσει σύστασης και τους υποχρεώσω για γυψοσανίδα στο κομμάτι 1Μ2 περίπου που μπαίνει στο διάδρομο και μετά από πάρα πολλή κουβέντα και ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.