Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

Βεβαίωση κύριας χρήσης για καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, για κτίρια μετά το 1955

http://www.cityofathens.gr/el/katoikoi/dikaiologitika/poleodomia/bebaiosi-kyrias-xrisis-gia-katastimata-ygeionomikoy-endiaferontos-gia-ktiria-met

 

Βεβαίωση κύριας χρήσης για καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, για κτίρια πριν το 1955

http://www.cityofathens.gr/el/katoikoi/dikaiologitika/poleodomia/bebaiosi-kyrias-xrisis-gia-katastimata-ygeionomikoy-endiaferontos-gia-ktiria-pri

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι..

 

Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση.

Θέλω να βγάλω μια βεβαίωση κύριας χρήσης για ενα κατάστημα και η πολεοδομία μου ζητάει Τεχνική έκθεση υπογεγραμμένη και σφραγισμένη από ιδιώτη μηχανικό.

Γνωρίζετε τι πρεπει να αναγράφει αυτη η τεχνική εκθεση?

 

Σας ευτχαριστώ πολυ..

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάποια συνταγή, αυτοσχεδιάζεις

 

Ξεκινάς από τη διεύθυνση, τίτλο "Βεβαίωση κύριας χρήσης ισογείου καταστήματος " και όνομα ιδιοκτήτη

 

Συνχείζεις το εν λόγο κατάστημα κτίστηκε με την τάδε οικοδομική άδεια με την οπόια ανεγέρθηκε πολυόροφη οικοδομή με καταστήματα στο ισόγειο. Στο κτίριο έγιναν οι τάδε προσθήκες βρίσκεται στο τάδε οικοδομικό τεράγωνο που περικλείεται από τις τάδε οδούς.

 

Πρόκειται για ισόγειο κατάστημα ΧΧ τμ που θα χρησιμοποιηθεί ως κατάστημα ρούχων κλπ

 

καπως έτσι, αν δεν τους αρέσει θα σου πουν τι θέλουν να συμπληρώσεις

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση που δεν υπάρχουν σχέδια της άδειας; η άδεια είναι πολύ παλιά και δεν υπάρχουν σχέδια ούτε στο αρχείο της Πολεοδομίας...

Πώς μπορεί να γίνει ταύτιση των νέων κατόψεων με αυτές της άδειας; Ακόμα και αυτοψία να γίνει, μπορεί μόνο να βεβαιωθεί ότι η υπάρχουσα κατάσταση συμφωνεί με τα νέα σχέδια της αποτύπωσης, όχι όμως και η νομιμότητα του κτίσματος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα πρέπει φαντάζομαι να πάρεις κάποια βεβαίωση από το αρχείο της Πολεοδομίας οτι δεν υπάρχουν (έχουν χαθεί/καταστραφεί κλπ αναλόγως) τα σχέδια.

Να σε βάλουν να κάνεις ανασύσταση φακέλου για μια βεβαίωση κύριας χρήσης μου φαίνεται πολύ αλλά πάλι δεν ξέρω...ρώτα καλύτερα. Στην Πολεοδομία τι σου είπαν;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η διαδικασία σε αυτές τις περιπτώσεις (βάσει του νόμου) είναι να προχωρήσει στην έκδοση της βεβαίωσης χρήσης με δικαίωμα ανάκλησης μέχρις ότου ανασυνταχθεί ο φάκελος. Η ανασύνταξη δεν γίνεται για την βεβαίωση χρήσης αλλά γιατί πρέπει πάντα να υπάρχει για κάθε κτήριο φάκελος αδείας. Τουλάχιστον αυτά μπόρεσα να βρω σε παρόμοια περίπτωση που είχα. Βέβαια ο αρμόδιος υπάλληλος αρνείται να υπογράψει την βεβαίωση χρήσης ακόμα και αν έχει το δικαίωμα της ανακλήσεως αλλά θα τακτοποιηθεί το ζήτημα-ελέω του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα, θέλω να πάρω την βεβαίωση κύριας χρήσης για ένα κατάστημα από τα τρία που υπάρχουν στο ισόγειο και τώρα θα γίνει ψιλικατζίδικο και έχει συμβεί το εξής στην πρώτη άδεια που κτίστηκαν τα ισόγεια κατστήματα το 63 φαίνονται τρία, το 68 που βγήκε η προσθήκη 1ου ορόφου φαίνονται τα τρία καταστήματα σαν ένα κατάστημα το 76 έχουν συμβόλαιο που φαίνονται τρία καταστήματα στην τελευταία άδεια του 80 τα τρία καταστήματα φαίνονται ένα τι κάνω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε σε μία περίπτωση που μου έχει τύχει:

Σε πολυκάτοικία με οικοδομική άδεια του 1974, στο ισόγειο έχει ενοικιάσει ένας μικροβιολόγος το χώρο για να κάνει το ιατρείο του. μου ζήτησε το υγειονομείο βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης από την πολεοδομία. Αναζήτησα το φάκελο της άδειας και διαπιστώσαμε με τον υπάλληλο ότι η δεν έιχε κατόψεις του χώρου. Ο υπάλληλος μου ζήτησε να του φέρω μία βεβαίωη από τον ιατρικό σύλογο ότι και η προηγούμενη χρήση του διαμερίσματος ήταν ιατρείο 9πράγματι ήταν). Πήρα την βεβαίωση (με χίλια παρακάλια) και τώρα αρνούνται να μου δώσουν την βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης με πρόφση ότι κάναμε μέσα εσωτερικα βαψίματα και αλλάξαμε και ένα κούφωμα εξωτερικό.. και άρα πρέπει λέει να βγάλουμε άδεια μικρής κλίμακας. Κάποιος συνάδελφος που το συζητήσαμε μου είπε ότι επειδή η οικοδομική άδεια είναι προ του 1984 την βεβαίωση πρέπει να την χορηγήσουν έτσι κι αλλιώς με την υπάρχουσα κατάσταση. γνωρίζετε κάτι>? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.