Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Είμαι νέος μηχανικός και μου ζητήθηκε βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για ΚΥΕ. 

Μπορείτε να με κατευθύνετε ποια είναι η διαδικασία? Έχω τακτοποίηση Ν4495/2017. Ο πελάτης θέλει να κάνει εσωτερικό τοίχο γυψοσανίδας σχήματος Γ όπου ουσιαστικά θα είναι ο διαχωρισμός κουζίνας και χώρου καθήμενων ενώ υποθέτω ότι θα κάνει και αλλαγές στα υδραυλικά κτλ για τον εξοπλισμό της κουζίνας που θέλει να φτιάξει. Αυτό βάσει του Ν4495/2017 αποτελεί αν δε κάνω λάθος παράβαση. Δίνω βεβαίωση?

Επιπλέον θα μπορούσε κάποιος πιο έμπειρος να με κατατοπίσει που θα μπορούσα να βρω την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί? 

Σας ευχαριστώ. 

  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2018 at 2:41 ΜΜ, nikorapa said:

Συνάδελφοι χαίρετε! Έχω μια περίπτωση Β.Χ.Κ.Χ. για ΚΕΘΕΥΟ (Σχολή Οδηγών). Επειδή δε μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Όσον αφορά τη Β.Χ.Κ.Χ. στο ακίνητο που θα γίνει η σχολή η άδεια έχει βγει για κατάστημα. Γίνεται αλλαγή χρήσης της Ο.Α. σε κτίριο πχ εκπαίδευσης;

2) Υπάρχει γενικά ευελιξία στις χρήσεις γης; Το ΦΕΚ για τα ΚΕΘΕΥΟ (2002) έχει την εξής απαίτηση: Χώρο υποδοχής και εξυπηρέτησης υποψηφίων οδηγών εμβαδού τουλάχιστον δεκαπέντε (15) τετραγωνικών μέτρων (μικτό) μη συμπεριλαμβανομένων των αναγκαίων βοηθητικών χώρων. Ο χώρος αυτός πρέπει να είναι κύριας χρήσης, ενιαίος, να μην αποτελεί τμήμα κατοικίας, να έχει καλό φωτισμό, επαρκή αερισμό και καλή θέρμανση.

επίσης:

Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο οικοδομικής άδειας και βεβαίωση της αρμόδιας Υπηρεσίας Πολεοδομίας από την οποία να προκύπτει ότι πρόκειται για χώρο κύριας χρήσης.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά δε βλέπω κάπου να μπαίνουν οι χρήσεις γης. Ξέρω ότι όταν δίνουμε τη Β.Χ.Κ.Χ. πρέπει να γνωρίζουμε και τις χρήσεις γης στην περιοχή αλλά μήπως εδώ δεν μας ενδιαφέρει; Και αν τελικά μας ενδιαφέρει θα πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης του κτιρίου;

καλησπέρα συνάδελφε,

χρειάζεται να εκδόσω και εγώ Β.Χ.Κ.Χ. για ΚΕΘΕΥΟ και είναι η πρώτη φορά.

Θα ήθελα να μάθω τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου και έχω άλλο ένα.

3) Ο χώρος χαρακτηρίζεται ως αίθουσα διδασκαλίας και σύμφωνα με τον κτιριοδομικό απαιτείται άμεσος φωτισμός για τις αίθουσες διδασκαλίας. Μήπως, υπάρχει κάποια παρέκκλιση για τις σχολές οδήγησης γιατί στη δική μου περίπτωση έχω έμμεσο φωτισμό.

Επιπλέον, έχεις κάποιο υπόδειγμα βεβαίωσης;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα,

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός σχετικά άπειρη στα θέματα νομοθεσίας και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Θέλω να εκδώσω μία ΒΧΚΧ για φροντιστήριο ξένων γλωσσών. Το συνολικό εμβαδό είναι 120τμ. Βάσει Ο.Α. είναι 100τμ. και για τα υπόλοιπα 20τμ έχει γίνει εξαίρεση από κατεδάφιση βάσει του ν. 1512/85, α.9, παρ.8.

Δίνω βεβαίωση για όλο το χώρο; Θεωρείται νόμιμο;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,καλές δουλειές!Θα ελέγξεις ότι υπάρχουν όλα τα νομιμοποιητικά έγγραφα (όπως και τα αναφέρεις),δηλαδή η οικοδομική άδεια,η εξαίρεση απο κατεδάφιση κλπ.,θα ελέγξεις ότι το κτίριο ταυτίζεται με όλα τα παραπάνω και δεν υπάρχει ακόμη κάποια διαφοροποίηση που χρήζει νέας ρύθμισης με τον Ν.4495,(οπότε θα πρέπει να γίνει και αυτή) και φυσικά θα ελέγξεις και την νόμιμη χρήση βάσει οικοδομικής άδειας ,ώστε η εγκατάσταση φροντιστηρίου σε αυτήν να γίνεται νόμιμα.

Έπειτα,ο χώρος θα πρέπει να τηρεί τις απαραίτητες προδιαγραφές του Κτιριοδομικού Κανονισμού(επάρκεια φωτισμού,αερισμού κλπ.),τις προϋποθέσεις χώρου λειτουργίας φροντιστηρίου κλπ κλπ

Τέλος,θα σε συμβούλευα για αρχή,να ζητήσεις την βοήθεια ενός πιο έμπειρου συναδέλφου που εμπιστεύεσαι,από το περιβάλλον σου.Κανείς δεν πρέπει να ξεκινάει μόνος του.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα προσέθετα στα πολύ σωστά που επισημαίνεις, να ζητήσει συμβόλαιο ιδιοκτησίας και κάτοψη τίτλου (υποθέτοντας ότι πρόκειται για οριζόντια ιδιοκτησία).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα παρακαλώ αν γίνεται την βοήθεια σας.

Σε κτίριο στο οποίο, στην ΟΑ το β΄ ισόγειο φαίνεται εν μέρει σαν κατάστημα με wc και εν μέρει σαν γραφείο επικοινωνεί με τον όροφο με εσωτερική κλίμακα ο οποίος φαίνεται σαν κατοικία. Στην πραγματικότητα στο β΄ ισόγειο είναι ενιαίος χώρος χωρίς wc. Θα μπορούσα να δώσω βεβαίωση ΧΚΧ για τον χώρο του β΄ ισογείου για κατάστημα εργαστηρίου αργυροχρυσοχοίας κάνοντας χρήση του wc του ορόφου (στον όροφο θα βρίσκεται το γραφείο της επιχείρησης); Θα σχεδιάσω δλδ μια κάτοψη του β΄ ισογείου το οποίο θα φαίνεται το εργαστήριο και μια του ορόφου στην οποία θα φαίνεται το wc και ο υπόλοιπος χώρος σαν γραφείο της επιχείρησης.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά υπάγεσαι σε χρήση εργαστηρίου χαμηλής όχλησης, οπότε αν στην άδεια το ισόγειο είναι χαρακτηρισμένο ως επαγγελματικός χώρος δεν χρειάζεται καν αλλαγή χρήσης. Με βάση την περιγραφή σου δεν αλλάζεις την χρήση και στον όροφο αφού θα παραμείνουν γραφεία. Το μπερδεύει λίγο το όχι οι χώροι λες επικοινωνούν...δεν μπορείς να βγάλεις μία ΕΕΔΜΚ για διαρρυθμίσεις να φτιάξεις ένα wc και στο ισόγειο;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι  να γλιτώσω το wc στο ισόγειο και να βγει η άδεια λειτουργίας πιο γρήγορα. Θα έδινες ΒΧΚΧ για το παραπάνω σενάριο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.