Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κρατήσεις μελετών δημοσίων έργων


Γιάννης

Recommended Posts

Εγώ: "ΟΚ, να δούμε λίγο τι άλλα δικαιολογητικά θέλουμε? ...τιμολόγιο, ασφαλιστική, φορολογική....."

 

Θέλει Φορολογική από ΙΚΑ (όχι από ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν) και Φορολογική.  Φυσικά και το τιμολόγιο/ΔΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλιστική ΙΚΑ ναι, αλλά μερικοί ζητάνε ΚΑΙ ΤΣΜΕΔΕ, οπότε τα πήγα και τα δύο....

 

Τα μαντάτα είναι πολύ άσχημα σήμερα πάντως για μένα....Έχω γράψει και εδώ ένα ερώτημα, αν θέλεις να πες την γνώμη σου (μιας και ασχολείσαι με μελέτες...)

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Θέλει Φορολογική από ΙΚΑ (όχι από ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν) και Φορολογική.  Φυσικά και το τιμολόγιο/ΔΠΥ.

 

Η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής απέθανε....(χωρίς χαμογελαστή φατσούλα γιατί δεν μπορώ να γελάσω ούτε καν "διαδικτυακά"...)

 

Όλα ΟΚ με τις κρατήσεις (πληρώθηκαν), κόπηκε και το τιμολόγιο αλλά ΔΕΝ θα πληρωθεί γιατί ΔΕΝ προλαβαίνουνε........speechless

 

Ίσως ο Άγιος Βασίλης φέτος έρθει με κόκκινα αυγά...

 

Εσύ πως πας? Όλα ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχουν πληρωθεί κρατήσεις (ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ) και κόπηκε το τιμολόγιο αλλά δεν πληρώθηκε και ούτε πρόκειται να πληρωθεί μέχρι τις 20 που είναι το ΦΠΑ.

Αν ακυρώσω το τιμολόγιο και κόψω νέο όταν έρθει η ώρα, οι κρατήσεις χάνονται? Ή μπορώ με τις ίδιες κρατήσεις αλλά με τιμολόγιο νέας ημερομηνίας (2014) να προχωρήσει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

χαρτόσημο μελέτης 0,2%

χαρτόσημο +ΟΓΑ 20% επί των δύο παραπάνω

Μήπως γνωρίζεται που πληρώνω αυτές τις 2 κρατήσεις για μελέτη του δημοσίου? Επίσης την ίδια απορία έχω για τη κράτηση 0,1% του Ν.4013/11. Μου είπαν να πάω στην εφορία αλλά από όσο ξέρω οι εφορίες έχουν κλείσει για το κοινό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μήπως γνωρίζεται που πληρώνω αυτές τις 2 κρατήσεις για μελέτη του δημοσίου? Επίσης την ίδια απορία έχω για τη κράτηση 0,1% του Ν.4013/11. Μου είπαν να πάω στην εφορία αλλά από όσο ξέρω οι εφορίες έχουν κλείσει για το κοινό. 

Καμία απάντηση κάποιος για το χαρτόσημο μελέτης 0,2% και ΟΓΑ επί αυτού 20%;

Ρώτησα σε εφορία και τράπεζα αττικής, δεν γνωρίζουν κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι, θέλω να επαναφέρω ένα θέμα που δεν έχει απαντηθεί και αφορά το θέμα των κρατήσεων για εκπόνηση μελέτης δημοσίου (ανάθεση σύμφωνα με Ν.4412/2016).

Xαρτόσημο μελέτης 0,2% και ΟΓΑ επί αυτού 20% πως πληρώνεται ? Έχει καταργηθεί? Υπάρχει έντυπο ?

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.