Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΝΟΚ απόσταση Δ σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

42 λεπτά πριν, dimitris GM said:

[γιατι   εγω δεν βλεπω να υπαρχει τροπος "συνενωσης"?]

Δεν έχω πετύχει ποτέ τέτοιο συμβόλαιο, μόνο σε αδόμητα. Προσπαθεί με την 'εν πράγμασοι' ενοποιηση να πάει, το οποίο επίσης στα αδόμητα οι περισσότερες πολεοδομίες το δέχονται και χωρίς πράξη συνένωσης.

Ωραία ντρίμπλα δε λέω, εξαρτάται κ από την πολεοδομία, αλλά πιθανόν να δημιουργήσει πρόβλημα εφόσον δεν υφίσταται τέτοια πράξη (δεν θα μπορεί να γίνει κ στο μέλλον δλδ, ενώ από αδόμητα γίνεται (έχω μια δυο υπόψη μου και από σοβαρές συμβολαιογράφους, που ενοποιούν στην επόμενη μεταβίβαση).

Προφανώς κ χάνει δόμηση, κ νομίζω είναι χαζομάρα, αλλά χωρίς λεπτομέρειες..

Χριστίνα άργησες αλλά ξύπνησες ορεξάτη! Ας μας στείλει όλο το φάκελο λοιπόν! (κ ένα σκαρίφημα δεν είναι κακό).

Καλημέρα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

zazeng:  "έχω μια δυο υπόψη μου και από σοβαρές συμβολαιογράφους, που ενοποιούν στην επόμενη μεταβίβαση"

σωστα

ετσι γινεται εδω και ολα τα χρονια....

έδειχνες στην πολεοδομια τα αδομητα σαν ενα,  ενωμενα τοις πραγμασιν...και εβγαζες την  αδεια.

Συνενωση με τον εαυτο σου δεν γινεται,

 αλλα στην πρωτη συμβ/κη πραξη που θα κανεις  επ' αυτων,

 θα αναφερεις την συνενωση νομιμα.

[ σε καθεστως  κτηματολογιου κατι "παιζει" με τα αρχικα ΚΑΕΚ που γινονται "ιστορικα" και   αποδίδεται ενα ΚΑΕΚ στο ενιαιο...]

 

ντριπλες δεν υπαρχουν ...και δεν επιτρεπονται εαν αφορουν σε ακινητα.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα ακίνητα σκοντάφτεις τώρα (από βιασύνη, για οικονομια, κλπ) και πέφτεις μετά από 20χρόνια. Μόνο που τότε θα πονέσει περισσότερο από αυτό που προσπαθείς να αποφύγεις. Εώς κ πολύ περισσότερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο έχει τακτοποιηθεί ως κατηγορία 5 (καθότι είχε οικοδομική άδεια αλλά δεν εφαρμόστηκε επ' ουδενί), έχουνε πληρωθεί τα σχετικά παράβολα/πρόστιμα και η διαδικασία ολοκληρώθηκε (η δήλωση είναι περαιωμένη) πριν την αγορά του οικοπέδου με το κτίσμα από τον ιδιοκτήτη που είχε ήδη στην κατοχή του το όμορο (ουσιαστικά τακτοποιήθηκε τότε για να γίνουν τα συμβόλαια... δεν ήμουν εγώ παρεμπιπτόντως ο μηχανικός που ανέλαβε την διαδικασία τακτοποίησης)... τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να ολοκληρώσει το αυθαίρετο κτίριο, με αλλαγή αρχιτεκτονικών και επέκταση καθ' ύψος και κατ' επέκταση... μια επιλογή είναι να βγει άδεια κατεδάφισης και νέα οικοδομική άδεια από την αρχή, όμως διατηρώντας στοιχεία του υφιστάμενου μειώνονται σχετικά κατασκευαστικά κόστη (υπόψιν πάντως ότι η μελέτη στατικής επάρκειας το έκρινε ανεπαρκές, οπότε απαιτείται σε κάθε περίπτωση στατική ενίσχυση)... για αυτό και σκεφτόμαστε να προβούμε σε άδεια νομιμοποίησης ώστε να κρατήσουμε το υφιστάμενο και να το δουλέψουμε όπως επιθυμούμε (αλλαγή αρχιτεκτονικών & σχετικές προσθήκες) με βάση τα επιτρεπόμενα πολεοδομικά κλπ. μεγέθη... το πρόβλημα που δημιουργείται έχει να κάνει με το ότι το όμορο οικόπεδο του ιδίου ιδιοκτήτη αν τηρήσουμε δ από αυτό το υφιστάμενο με τις σχετικές προσαρμογές προκύπτει (έστω και ελάχιστα) εντός δ, επομένως προσπαθούμε να δούμε αν εφόσον πρόκειται για ιδίας ιδιοκτησίας οικόπεδα μπορούμε να ξεπεράσουμε την δέσμευση του δ... εξ' ου και η σκέψη ενοποίησης των οικοπέδων, όπου δεν θα μας απασχολεί πλέον το κοινό τους όριο...

Edited by Gestalt
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gestalt said:

όπου δεν θα μας απασχολεί πλέον το κοινό τους όριο...

Αααα μάλιστα, αν στείλεις κ ένα σχηματάκι θα βοηθήσεις πάρα πολύ.

Στην άλλη ιδιοκτησία κολλάει στο όριο το κτίσμα της;

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dimitris GM said:

.....

[γιατι   εγω δεν βλεπω να υπαρχει τροπος "συνενωσης"?]

....

Συνένωση θα γίνει, εφόσον εκδοθεί άδεια στο ενιαίο

Link to comment
Share on other sites

σε ποιό "ενιαίο"?

με τα κτισματα ή χωρις τα κτισματα?:-)

[ακομα περιμενω τα εμβαδα των κτισματων, των "δυο" και του "ενιαίου" και το προσωπο...και τους ορους δομησης...]

έ???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι τελικά καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι για να μην τηρηθεί απόσταση δ μεταξύ όμορων ιδίου ιδιοκτήτη, δεν χρειάζεται σύσταση νέου συμβολαίου αλλά θα πρέπει στην άδεια το τοπογραφικό να παρουσιαστεί ενιαίο συνολικά με αμφότερα τα οικόπεδα... δυστυχώς όμως, επειδή είμαστε σε οικισμό < 2.000 κατοίκων, σε τέτοια περίπτωση έχουμε μειωμένη δόμηση καθότι υπάρχει μέγιστη δόμηση ανά οικόπεδο ανεξάρτητα από τον συντελεστή δόμησης... επομένως, η λύση αυτή δεν καλύπτει την περίπτωσή μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας!

Σε οικισμό (κατω των 2000 κατοικων) θέλω να οικοδομήσω. Στο όμορο υπάρχει κτίσμα που έχει αφησει πανω απο 2,5μ αποσταση. Υποχρεούμαι να αφήσω και εγω τουλάχιστον 2,5? Δηλαδη το τμήμα με τη γαλαζια διαγράμμιση ειναι άκυρο?

8 12 20-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.