Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΝΟΚ απόσταση Δ σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έπεσα πάνω στο θέμα όταν έψαχνα για ορισμό του Δ και του δ, που δεν βρήκα πουθενά στο ΝΟΚ. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει σε ποιο ΦΕΚ ορίζεται το καθένα και πώς;

Link to comment
Share on other sites

N.4067/12 - ΦΕΚ 79Α

Άρθρο 3

Ορισμοί συντελεστών και μεγεθών

Οι
συντελεστές
και τα μεγέθη
που χρησιμοποιούνται στις διατάξεις του παρόντος ορίζονται ως ακολούθως :

...

Δ
είναι η απόσταση του κτιρίου από τα όρια οικοπέδου ή κτιρίου, κατά περίπτωση, και ορίζεται σε :

3,00 μ. + 0,10 Η.

δ
είναι η απόσταση του κτιρίου από τα όρια οικοπέδου ή κτιρίου, κατά περίπτωση, και ορίζεται σε :

2,50 μ. + 0,05 Η.

 

Αυτό αν η ερώτησή σου είναι γενική.

Αν αφορά σε οικισμούς ή στα εκτός σχεδίου, που δεν ισχύει το άρθρο 3, τότε και μόνο για τους οικισμούς το Δ ορίζεται (έμμεσα μέσω του άρθρου 14) σε 2,5 μ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από μένα. Αν καταλαβαίνω σωστά, για εντός σχεδίου και άνω των 2.000 μας αφήνει ο ΝΟΚ το ελεύθερο να πάρουμε Δ ή δ?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

να ρωτήσω κάτι ώς άσχετος από αυτά ώς μηχανολόγος.

Γνωστός μου έχει αγοράσει πρό ετών οικόπεδο στήν επαρχία εντός οικισμού ΑΒΓ΄Δ΄. Το οικόπεδο όλο ήταν 1000τ.μ,(ΑΒΓΔ)  και αυτός πήρε τα 500μ, αφού είχε προηγηθεί σύσταση οριζοντίου (την οποία δεν είδα, ούτε αυτός έχει εύχερη, στην οποία υπάρχει σίγουρα και τοπογραφικό για ΑΒΓΔ)

 

oikopedo.pdf.

 

Λόγω οικονομικής στενότητας , το έχει παλι για πούλημα. Ομως ο γείτονας, έσκαψε για να κτίσει (μάλιστα και 1μ μέσα στο δικό μας, αλλά του είπα μπορεί να το έκανε για να διευκοληνθει στο καλούπωμα, το θέμα είναι τα πεδιλά του να μήν περάσουν στο οικόπεδο), καί έριξε και μπετό καθαριότητας. 

Αυτόν (τον γνωστο μου) τον ενδιαφέρει, να μήν θιχθεί τίποτα το οικοπεδό του, και χάσει αρτιότητα ή αξία στην πώληση. Το κακό είναι δεν μπόρεσε να μού δώσει να καταλάβω ποιός γείτονας κτίζει.

1. Το θέμα είναι αν στον οικισμό μπορεί ο γείτονας να κολλά στο όριο?. Αυτό μάς ενδιαφέρει. Τι ισχύει? (το απλό που ξέραμε ήταν τα 2,5μ).

2. Αν κτίζει ο γείτονας στην πλευρά Γ΄Δ΄, του είπα ότι να βρεί την σύσταση, αυτή θα αναφέρει αν μεταξύ τους μπορούν να κολλήσουν. Ισχύει κάτι άλλο?. Δηλαδή κάποια υποχρεωτική απόσταση? 

3. Για τίς πλευρές ΑΒ και ΒΓ΄, τι ισχύει αν κάποιος από αυτούς κολλά?. Τι είναι το νόμιμο?

4. Αν κολλά τελικά νόμιμα, πρέπει να αφήσει και αρμό διαστολής από το όριο?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

κανείς στο παραπάνω?

ο οικισμός  ήταν με το π.Δ του 1985 , με Δ=2.5.

Να τα κάνω πιό απλά, να μου απαντήσετε στο παρακάτω

5. Γενικά αυτο που δεν έχω καταλάβει, αν σε οικισμό έχω οικόπεδο και πάω σήμερα να κτίσω, και ο γείτονας (το όμορρο είναι αδόμητο), υπάρχουν προυποθέσεις να κολλήσω ή πιά αποκλείεται?¨υπήρχαν παλαιοτερα προυποθέσεις να κολλήσω και ποιές?

Υ.Γ http://www.michanikos.gr/topic/36175-%CE%A3%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8C%CE%B8%CE%B5%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%AC%CE%B3%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84/

εδώ σαν να λέι ότι αν ο γείτονας δεν έχει κτίσει, εσύ μπορείς σήμερα να κολλήσεις στο όριο!!?

 

6. αν αυτός κολλήσει, εγώ αργότερα, άμα πάω να βγάλω κάποια άδεια έχω πρόβλημα?

7. το ότι κόλλησε αυτός θα με δεσμεύσει μελλοντικά σε κάτι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1)Σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων,oριοθετημένους με βάση το ΠΔ'85 μπορείς να χτίσεις είτε στο όριο είτε από τα 2,5m και πέρα.Άρα αν όντως πρόκειται για ξεχωριστά οικόπεδα,εγώ προσωπικά ΚΑΤΑΡΧΗΝ δε βλέπω πρόβλημα.Το θέμα είναι εάν -πέραν από το γενικό ΠΔ'85- η απόφαση οριοθέτησης του συγκεκριμένου οικισμού προβλέπει κάτι διαφορετικό.Δε νομίζω,αλλά πρέπει να διερευνυθεί
2)Είσαι σίγουρος οτι πρόκειται για ξεχωριστά οικόπεδα και όχι ένα ενιαίο στο οποίο έχει συσταθεί ΜΑΛΛΟΝ κάθετη (και όχι οριζόντια όπως περιγράφεις) με τις αποκλειστικές χρήσεις καθενός?Εγώ από την περιγραφή σου αυτό πιστεύω οτι μάλλον ισχύει,φυσικά μπορεί και να κάνω λάθος... :)

Υ.Γ: Είμαι απολύτως βέβαιος οτι γνωρίζεις άριστα και ο ίδιος οτι καλό θα ήταν ο γνωστός σου να απευθυνθεί για ακριβέστερες απαντήσεις σε συνάδελφο ΑΤΜ,ΠΜ ή ΑΜ που να ασχολούνται με τοπογραφικά και να γνωρίζουν την περιοχή,ώστε να μπορούν να τον ενημερώσουν-συμβουλεύσουν πληρέστερα για την περιουσία του.Anyway,ελπίζω να βοήθησα έστω και ελάχιστα... ;)

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

διάβασα μόνο το συμβόλαιο αγοράς γιατι αυτό είχε. Αυτό έλεγε ότι ο προκάτοχος του 1 στρέμματος, έκανε σύσταση ανεξάρτητης ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ιδιοκτησίας, ονόμασε στο τοπογραφικό τα δύο 500αρια οικόπεδα 1 και 2, και πουλησε στον γνωστό μου το 1 ώς ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία με 500/1000 συμμετοχή σε όλο το οικόπεδο και 500/1000 στα δικαιώματα δόμησης. Είναι εντός οικισμού του π.δ 85, χωρίς ιδιαίτερους όρους..

 

Α.

Οπότε για να καταλάβω, σύμφωνα με τον ΝΟΚ που ισχύει αφού είναι αδόμητο το δικό μου και του γείτονα το όμορρο (που και εκείνος πιθανόν έχει τμήμα ενός άλλου οικοπέδου από κάθετη ή οριζόντια, που άλλοι συνιδιοκτήτες του δικού του οικοπέδου μπορεί να έχουν οικοδομήσει)

1. Ο γείτονας (το όμμορο οικόπεδο) αφού δεν έχω εγώ κτίσει, μπορεί να κολλήσει και στο όριο

2. αν κολλήσει ο γείτονας, το οικοπεδό μου δεν έχει κάποιο πρόβλημα, και μου δίνει και εμένα την δυνατότητα στο μέλλον να κολήσσω.

3. αρμό διαστολής πρέπει να αφήσει, ή θα το κάνω εγώ στο μέλλον?

 

Β.

Οσόν , τώρα αφορά τον συνιδιοκτήτη από την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, που αγόρασε το άλλο 500αρι (από τα 1000τ.μ που ήταν αρχικά το οικόπεδο και χωρίστηκε με σύσταση ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ σε δύο 500αρια)

 

4. τώρα , το ίδιο μπορεί να κάνει (αν δεν υπάρχει κάποια διαφορετική πρόβλεψη στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας) και ο συνιδιοκτήτης του οικοπέδου μου (δηλαδή αυτός που αγόρασε το άλλο 500αρι), δηλαδή να κολλήσει και αυτός.

5. επειδή η σύσταση λέει ότι έχει δικαώμα 500/1000 τής δόμησης ή σε ένα ενιαίο κτίριο, αν αυτός έχει κτίσει παραπάνω, το δικό μου οικόπεδο αν θελήσει να βγάλει άδεια έχει πρόβλημα? ελέγχεται πόσο έχτισε ο γείτονας σε οριζόντια? και τι γίνεται?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.