Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΝΟΚ απόσταση Δ σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

Καταλαβαίνω οτι μάλλον είναι μπερδεway τα πράγματα.Λοιπόν λαμβάνοντας αυτά που μου γράφεις εγώ καταλαβαίνω τα εξής:

α)Το οικόπεδο είναι σίγουρα ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟ,δεν έχει γίνει καμία κατάτμηση,έχει γίνει απλή κάθετη (που κακώς και δε μπορώ να καταλάβω το γιατί ονομάστηκε οριζόντια) και ο πελάτης σου έχει 500/1000 του όλου οικοπεδου ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ "ΔΙΚΟ ΤΟΥ" ΟΙΚΟΠΕΔΟ,δεν υπάρχει αυτή η έννοια,έχει απλά λογικά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ στο συγκεκριμένο τμήμα του οικοπεδου.
β)Εξαιτίας των παραπάνω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μεταξύ σας "όριο" οικοπεδου.Στο θέμα της απόστασης μεταξύ 2 ανεξάρτητων κτιρίων επί ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων,αυτή είναι τουλάχιστον 2,5m αν θυμάμαι καλά από τα άλλα κτίσματα.Άρα ο γείτονας πρέπει να απέχει τουλάχιστον 2,5m από το κτίριο του γνωστού σου.Επαναλαμβάνω οτι η έννοια των αναμεταξύ τους "ορίων" σε επίπεδο ξεχωριστών οικοπέδων δεν υπάρχει,παρόλο που αυτοί ενδεχομένως να σκίζουν τα ρούχα τους οτι αυτό "είναι δικό μου" και εκείνο "είναι του γείτονα".Ένα είναι το οικόπεδο,εξ αυτού προκύπτουν και οι όροι δόμησης που δικαιούνται,βάσει των ποσοστών τους δίνεται το αντίστοιχο ποσοτικό δικαίωμα δόμησης στον καθένα.
γ)Τυχόν αυθαιρεσίες της άλλης συνιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης) δεν επηρρεάζουν το γνωστό σου γενικά.Σε περίπτωση που βγάλει άδεια βέβαια,στο ΕΝΑ ΚΑΙ ΕΝΙΑΙΟ τοπογραφικό θα πρέπει να δειχτούν όλα,απλά θα τραβηχτούν και οι αποκλειστικές χρήσεις κ.λ.π και θα αναγραφτεί πάνω στο διάγραμμα δόμησης οτι εγώ αυτά δικαιούμαι βάσει ποσοστών επί του οικοπέδου και αυτά υλοποιώ,ο γείτονας δε με επηρρεάζει με τις αυθαιρεσίες του...

Όλα αυτά επαναλαμβάνω ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΑ και σε πολύ γενικές γραμμές.Η υπόθεση θέλει μελέτη-επεξεργασία από συνάδελφο που σου προανέφερα αλλιώς ΣΩΣΤΗ άκρη δε βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

ναι το συμβόλαιο γράφει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας.

Τέλος πάντων, σε ρωτώ αν εκτός των άλλων μπορεί να κολλήσει όχι ο γείτονας (συνιδιοκτήτης στο άλλο 500αρι που για αυτόν μου απαντάς), αλλά ο γείτονας όμορρου . Αλλου οικοπέδου. Δηλαδή σύνορο από την άλλη πλευρά.

 

Νομίζω ξεχωρίζω καθαρά τους γείτονες σε Α, και Β στο #20.

Κάποιος άλλος αν μπορεί στο #20 που θέτω τα ερωτήματα ενοποιημένα και απλοποιημένα σε γενική βάση.??

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

το ίδιο μήνυμα υπάρχει εδώ 

http://www.michanikos.gr/topic/28730-%CE%91%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-7?do=findComment&comment=768665

αλλά το βάζω και εδώ γιατί εδώ κανονικά ανήκει 

 

Ρε παίδες γίνεται   χαμός και χάος με τις διάφορες διατάξεις!
http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR
Προσέξτε το παραπάνω έγγραφο τι λέει

Θέµα : Σχετικά µε τα τοπογραφικά διαγράµµατα για έγκριση δόµησης σε οικισµούς
Σχετ. : Το υπ’αριθµ. 2230/3599/24-10-2013 έγγραφό σας
Σε απάντηση του ανωτέρω σχετικού εγγράφου και στα πλαίσια των αρµοδιοτήτων µας, σας
γνωρίζουµε τα εξής:
∆εδοµένου ότι το άρθρο 14 του ν.4067/2012 (79 Α΄), µε το οποίο καθορίζεται η θέση του
υπό ανέγερση κτιρίου στο οικόπεδο, έχει εφαρµογή και στην περίπτωση των οικισµών χωρίς
εγκεκριµένο ρυµοτοµικό σχέδιο λαµβάνοντας υπ’όψη τα όµορα οικόπεδα µε τα υφιστάµενα
κτίσµατά τους, σας γνωρίζουµε ότι για την έκδοση έγκρισης και άδειας δόµησης σε οικόπεδο
εντός οικισµού χωρίς εγκεκριµένο ρυµοτοµικό σχέδιο θα πρέπει να αποτυπώνονται στο τοπογραφικό
διάγραµµα οι όµορες ιδιοκτησίες µε τα κτίσµατά τους.

Παράλληλα υπάρχει και αυτό
http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

Αν όμως πάμε στο ΝΟΚ το άρθρο 14 δεν ισχύει πλέον (και σωστά κατά τη γνώμη μου το αλλάξανε)

3.      (ΟΙΚ) Σε νομίμως υφιστάμενους οικισμούς χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο εφαρμόζονται οι ακόλουθες διατάξεις του παρόντος :
α)      το άρθρο 2, (Ορισμοί)
β)      οι παράγραφοι 4 και 5 του παρόντος άρθρου,
γ)      το άρθρο 4, (άδειες Δόμησης)
δ)      το άρθρο 5, (Χρήση κτιρίων)
ε)      το άρθρο 6, (Προστασία Αρχιτεκτονικής και Φυσικής Κληρονομιάς)
στ)    το άρθρο 9, (Δουλείες σε ακίνητα)
ζ)       το άρθρο 11, (Συντελεστής δόμησης) εκτός από την παράγραφο 6ιζ,
η)      οι παράγραφοι 3 και 4 του άρθρου 12, (Ποσοστό κάλυψης)
θ)      το άρθρο 13, (Συντελεστής όγκου)
ι)       το άρθρο 16, (Λειτουργικά, ενεργειακά και διακοσμητικά στοιχεία στις όψεις του κτιρίου)
ια)    το άρθρο 17, (Κατασκευές και φυτεύσεις στους ακάλυπτους χώρους και περιφράξεις)
ιβ)     το άρθρο 18, (Φυτεμένα δώματα)
ιγ)     το άρθρο 19, (Κατασκευές πάνω από το κτίριο)
ιδ)     το άρθρο 23, (Υφιστάμενα κτίρια)
ιε)     το άρθρο 25, (Κίνητρα για τη δημιουργία κτιρίων ελάχιστης ενεργειακής κατανάλωσης)
ιστ)   το άρθρο 26, (Ειδικές ρυθμίσεις για την εξυπηρέτηση ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων (ΑμεΑ))
ιζ )    οι παράγραφοι 1, (Δημ κτίρια) 4 (τεμένη Θράκης)  και 5 (παρέκκλ Δημ Κτιρ) του άρθρου 27, (Ειδικές Διατάξεις)
ιη)     το άρθρο 28, (Εξουσιοδοτικές διατάξεις)  και
ιθ)     τα άρθρα 29 έως 37.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας συναδελφοι έχω μια απορία σχετικά με το Δ από δημοτική οδό, το οικόπεδο μου 600μ2 είναι σε οικισμό κάτω των 2000 κατοικων σε προϋφιστάμενο τμήμα, επιτρέπεται να προεξέχει μπαζωμένος εξώστης μέσα στα 2.5μ που έχω από τον δρόμο ?πάνω στον μπαζωμενο πατάει ξύλινη πέργκολα με τις ίδιες διαστάσειες η οποία μπαίνει επίσης  στο Δ=2,50μ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε οριοθετιμένο οικισμο κατω των 2000 έχω οικοπεδο με κατοικία μεσα.

Για να κτισω νέα κατοικια, ανεξ=άρτητη απο την παλιά (θα γινει καθετη), τι αποστάσεις πρέπει να εχω;

α) απο το ήδη υπάρχων κτισμα; (μπορώ να κολλήσω, αλλιώς, απόσταση Δ=δ=2,5μ)

β) απο τα κτίσματα των όμορων οικοπεδων; αρθρο 14. (εχω αριστερα ομορο 2,5μετρα-δεξια 2,20μ).

γ) Αν το νεο κτισμα κτισθει κατω (κοντα στο τοιχιο) πρεπει να εχω και αποσταση απο το δρομο ή μπορω να κολλησω

post-39-0-86861900-1516184064_thumb.png

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

2,50 ή 0.00 είναι οι ελάχιστες πλάγιες από όμορες ιδιοκτησίες. Από την περιγραφή σου το τοιχίο δεν καταλαβαίνω σε τι αφορά και γιατί το εμπλέκεις στις αποστάσεις.

Από το δρόμο έχεις υποχρέωση να τραβήξεις τη γραμμή δόμησης, εσώτερα κατά 3 μ αν η οδός είναι αναγνωρισμένη ως κύρια (ΠΔ 209/98). Ενδέχεται νομαρχιακή απόφαση να ορίζει απόσταση γραμμής δόμησης και για του μη χαρακτηρισμένους ως κύριους δημοτικούς δρόμους. Το βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν, επιτρέπονταν οι εξώστες μέσα στο Δ εως 1,00μ., αλλά αυτό καταργήθηκε. Στο παρόν, λοπον, εκτος Δ και οι εξώστες για τους οικισμους κάτω των 2000 κατοίκων.

 

 

εδιτ: μετά απο deep analysis με τον dimitris GM

 

το αρθρο 5§3 ΠΔ 24-4-85 τροποποιήθηκε με το ΠΔ-4-11-11 ΦΕΚ-289/ΑΑΠ/4-11-11 αρρθο 1§3 και διαγράφηκε η φράση (Μέσα στην απόσταση αυτή επιτρέπεται η κατασκευή εξωστών πλάτους μέχρι ένα (1,00) μέτρο)

 

Αποτέλεσμα: στο ΠΔ για τους οικισμους κάτω των 2000 κατοίκων δεν αναφέρεται τίποτα για εξώστες μεσα στο Δ ή δ, άρα εφαρμόζεται το άρθρο 16§3 του ΝΟΚ όπου επιτρέπονται οι εξώστες στο 1/4 του Δ ή δ

Edited by melissa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.