Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός ή Ελεύθερος Επαγγελματίας


fotisnafplion

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Εργάζομαι σε μια εταιρία σαν μισθωτός μηχανικός ( όπου γίνονται κανονικά όλες οι νόμιμες κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ ) και σκέφτομαι να κάνω έναρξη εργασιών προκειμένου να κόψω ΑΠΥ για κάποια σχεδιομελέτη έργου βιομηχανίας ( μηχανολογικού χαρακτήρα ) που θα κάνω για λογαριασμό κάποιας άλλης εταιρίας που δεν σχετίζεται με την εταιρία που εργάζομαι σαν μισθωτός.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω στο ποσό που θα ζητήσω για την αμοιβή μου, πέρα από τον φόρο και το ΦΠΑ που αναλογεί ( υπάρχει απαλλαγή έκτακτης εισφοράς για κάποιον που κάνει έναρξη από 01-01-13 για μια πενταετία ) θα πρέπει να υπολογίσω ασφαλιστικές εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ ;

 

Υπάρχει απ' ότι έχω πληροφορηθεί σαν έναλλακτική λύση για την λήψη αμοιβής από την 2η εταιρία με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης που την δίνει η 2η εταιρία. Σε αυτή την περίπτωση παρακρατείται από τη 2η εταιρία 20% φόρος και 3,6% για χαρτόσημο. Δηλαδή για αμοιβή 1.000 Ευρώ παρακρατούνται από τη 2η εταιρία 200 Ευρώ φόρος και 36 Ευρώ για χαρτόσημο. Έτσι παίρνω στο χέρι 1.000-200-36=764 Ευρώ και θα φορολογηθώ για αυτά σαν μισθωτός, δηλαδή για εισόδημα μέχρι 50.000 θα αποδώσω στο τέλος του χρόνου για τα 764 Ευρώ που εισέπραξα το ποσό των 764Χ( 26%-20% η παρακράτηση που μου έγινε )=45,84 Ευρώ. Έτσι δεν χρειάζεται να κάνω έναρξη εργασιών αν το συνολικό ποσό που θα εισπράξω δεν υπερβαίνει τα 5.000 Ευρώ μέσα στον χρόνο.

 

Θα ήθελα τα σχόλιά σας για τα παραπάνω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα παιδια ! καθε φορα που διαβαζω για αυτο το θεμα απελπιζομαι ! δε μπορω να καταλαβω πως γινεται να εχουμε σπουδασει για καλυτερα στο αει και να πρεπει να τραβαμε ολα αυτα εξαιτιας τσμεδε και τεε ! δηλαδη να πηγαιναμε στο τει να ειχαμε το τεβε μας οποτε θελαμε το ικα μας κτλ! να βλεπω αλλους και αλλους και να βρισκουν δουλεια και να παιρνουν περισσοτερα και ολα αυτα επειδη εμεις εχουμε πτυχιο αει! τι να πω !! τεσπα θελω να κανω μια ερωτηση!

 

πηγα σε μια δουλεια σε βιομηχανια καλλυντικων για ελεγχο ποιοτητας, μιλησαμε στην αρχη για ικα του ειπα οτι εχω τσμεδε και τελικα ειπαμε να κανω εγω εναρξη στην εφορια και να εχω μπλοκακι. εχω ομως μπερδευτει με το τι να ζητησω απο θεμα χρηματων ! ειπε θα πληρωνει το τσμεδε . εγω [ληρωνω 1035 το εξαμηνο δε εχω καταλαβει ποσα πληρωνει αυτος ποσα εγω και τελικα τι ειναι καλυτερο να κανω μηπως να του προτεινω να γινω μισθωτη ?εχω μπερδευτει πραγματικα . τι θα κοβω ακριβως δε ξερω πχ καθαρα + τσμεδε + παρακρατηση 20% και +23% φπα που επισης θα το πληρωνει αυτος! νομιζω οτι ο λογιστης του δε πρεπει να του πει τι θα πληρωνει και πως ? αλλα ρωταω και εγω λογιστες και ειναι ο καθενας το μακρυ του γτ ολοι εχουν στο μυαλο τους το τεβε . και σαν μισθωτη αυτος τι πληρωνει απο τσμεδε και ικα ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι σε συμφερει μισθωτη , για 100 λογους...........

πολλες φορες ειμαστε αναγαστικα με μπλοκακι ,παλι για 100 λογους μην τους ξανααναφερω.........

 

 

 

ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ...καθαρο μισθο, ας πουμε 1000 , αυτος πληρωνει φπα, τσμεδε (τωρα είναι 1000 αλλα πανω από 35 η πανω από πενταετια υπολογιζε 1500 η 2000 αν παει), ...

τα αλλα , παρακρατηση, φορο, κτλπ, είναι θεμα συμφωνιας.........

η συμβουλη μου είναι, πες του ότι δεν θες να πληρωνεις λογιστη,να εχεις βιβλια, κτλπ , να σε κανει μισθωτη......γιατι και η φορολογια είναι μεγαλυτερη στον ΕΕ......

ΑΛΛΙΩς ,κατσε κατω με τον λογιστη του , βαλε τα εξοδα που σε ειπα, και συμφωνησε τι αποδειξη θα του κοβεις............

Link to comment
Share on other sites

Για να μη σου πω καλύτερα να διαγραφείς και από ΤΕΕ/ ΤΣΜΕΔΕ και να δουλέψεις με ΙΚΑ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να πάρεις και περισσότερα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά, αυτά τα περί απαγόρευσης διπλής ασφάλισης και αδυναμίας ετεροαπασχόλησης που γράφετε νομίζω πως δεν ισχύουν, ή δεν ισχύουν πια. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να εργαστείς σα μη μηχανικός μισθωτός και να σε ασφαλίζουν στο ίκα και να πληρώνεις μόνος σου και το τσμέδε. Συναντήσατε πουθενά καμια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είστε γραμμένοι και σε άλλο ταμείο? Σας ρώτησε κανένας εργοδότης αν είστε μηχανικός? Του έφεραν καμια δυσκολία εκεί που πήγε να σας δηλώσει?

 

Νομίζω πως αν είναι κανείς συνεπής με τις εισφορές του, ίσα ίσα είναι και καλοδεχούμενα τα διπλά λεφτά που θα προσφέρει στα ταμεία!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις αναφέρει και σε άλλο θέμα, σου απαντάω εδώ...

Η διπλασφάλιση απαγορεύεται, δεν ισχύει αυτό που λές. Μάλλον μπερδεύεσαι με το γεγονός ότι πχ σε έναν μισθωτό μηχανικό ο εργοδότης δίνει μέρος εισφορών στο ΙΚΑ για παροχή υγείας σε χρήμα. Ετσι λοιπόν αν ασθενήσεις τις ημέρες που δικαιούσαι τις πληρώνεσαι από το ΙΚΑ. Καμία σχέση με διπλές εισφορές, και φυσικά καμία σχέση και λογική να πληρώνει κάποιος διπλά για υγεία και συντάξιμα χρόνια..

Στην ερώτησή σου, όταν απευθύνθηκα σε εταιρεία κινητής δια δουλειά μου απέρριψαν κατηγορηματικά την ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ και δέχοταν μόνο ΙΚΑ όπως έχουν και τους υπόλοιπους υπαλλήλους τους.. Και επίσης σε συζήτηση με το λογιστή μου και της εταιρείας η διπλασφάλιση απορρίφθηκε δια ροπάλου..

Και δεν έχει να κάνει με τι δηλώνεις στον εργοδότη. Αυτά φαίνονται και πέφτουν καμπάνες...

Link to comment
Share on other sites

καμία σχέση και λογική να πληρώνει κάποιος διπλά για υγεία και συντάξιμα χρόνια..

προφανώς και δεν έχει λογική, ωστόσο είναι αναγκαίο κακό για να πάρεις τη δουλειά. εκτός αν τα ένσημα του ίκα επαρκούν για να βγει μια συμπληρωματική σύνταξη κι από κει.

 

Στην ερώτησή σου, όταν απευθύνθηκα σε εταιρεία κινητής δια δουλειά μου απέρριψαν κατηγορηματικά την ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ και δέχοταν μόνο ΙΚΑ όπως έχουν και τους υπόλοιπους υπαλλήλους τους..

ε ναι, λογικό είναι αυτό διότι τους αξίωσες να πληρώσουν το τσμέδε σου που λογικά είναι περισσότερο από το αντίστοιχο ίκα. αν τους πρότεινες να σε προσλάβουν όπως και τους υπόλοιπους δηλαδή με ίκα και σα να μην υπήρχε τσμέδε μια χαρά θα σε παίρνανε.

 

Και επίσης σε συζήτηση με το λογιστή μου και της εταιρείας η διπλασφάλιση απορρίφθηκε δια ροπάλου..Και δεν έχει να κάνει με τι δηλώνεις στον εργοδότη. Αυτά φαίνονται και πέφτουν καμπάνες...

πού φαίνονται και τι καμπάνες πέφτουν? έχεις να παραθέσεις συγκεκριμένη νομοθεσία και τον ακριβή ορισμό της διπλασφάλισης?

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 39 του ν.2084/1992 «Αναμόρφωση της Κοινωνικής Ασφάλισης και άλλες διατάξεις» (Φ.Ε.Κ. Α΄165) ορίζονται τα εξής: «1. Υποχρεωτική ασφάλιση επιτρέπεται σε ένα φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο, ένα φορέα επικουρικής ασφάλισης, ένα φορέα ασφάλισης ασθένειας και ένα φορέα ασφάλισης πρόνοιας. 2. (Όπως η παράγραφος αυτή αντικαταστάθηκε με την παρ.1 του άρθρου 16 του ν.2556/1997). Τα πρόσωπα, για τα οποία προβλέπεται από τις ισχύουσες διατάξεις υποχρεωτική ασφάλιση σε περισσότερους του ενός ασφαλιστικούς φορείς, ασφαλίζονται υποχρεωτικά σε ένα φορέα, τον οποίο επιλέγουν με δήλωσή τους, που υποβάλλεται κάθε φορά σε όλους τους αρμόδιους φορείς και τους οικείους εργοδότες, εντός έξι (6) μηνών από την ανάληψη της δεύτερης απασχόλησης – μισθωτής ή αυτοαπασχόλησης – ή την απόκτηση της ιδιότητας. Σε περίπτωση μη υποβολής δήλωσης εντός της παραπάνω προθεσμίας η υποχρεωτική ασφάλιση χωρεί στον φορέα που υπάγεται η κατά το πρώτον αναληφθείσα μισθωτή απασχόληση ή αυτοαπασχόληση ή η ιδιότητα, με εξαίρεση την ασφάλιση στο Ταμείο Συντάξεων και Αυτασφαλίσεως Υγειονομικών και στο Ταμείο Συντάξεων Μηχανικών και Εργοληπτών δημοσίων έργων, η οποία είναι υποχρεωτική. Προκειμένου για πρόσωπα τα οποία μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος δεν έχουν προβεί σε επιλογή ή έχουν απωλέσει το σχετικό δικαίωμα, καθώς και για τα πρόσωπα της παρ.2 του άρθρου 2 του ν.2335/1995 η εξάμηνη προθεσμία αρχίζει από την ισχύ του νόμου αυτού, τυχόν δε καταβληθείσες μέχρι την υποβολή της δήλωσης επιλογής ασφαλιστικές εισφορές στο φορέα που δεν επιλέγεται, δεν επιστρέφονται. Όλα τα παραπάνω πρόσωπα ασφαλίζονται υποχρεωτικά στους φορείς ασθένειας, επικουρικής ασφάλισης και πρόνοιας που αντιστοιχούν στο συνταξιοδοτικό φορέα κύριας ασφάλισης επιλογής τους. Εάν το ασφαλιστικό καθεστώς επιλογής δεν περιλαμβάνει όλους τους κλάδους ασφάλισης, οι οποίοι υφίστανται στο ασφαλιστικό καθεστώς, στο οποίο τα παραπάνω πρόσωπα μπορούσαν να υπαχθούν λόγω ιδιότητας ή μισθωτής απασχόλησης ή αυτοαπασχόλησης, τότε τα πρόσωπα αυτά, ως προς τους ελλείποντες κλάδους, ασφαλίζονται υποχρεωτικά στους αντίστοιχους κλάδους του ασφαλιστικού καθεστώτος στο οποίο μπορούσαν να υπαχθούν λόγω ιδιότητας ή μισθωτής απασχόλησης ή αυτοαπασχόλησης.».

 

 

ΥΓ1 Δεν γίνεται αυτό που λες....υποχρεωτικά θα είσαι ασφαλισμένος σε ένα ταμείο...είτε το πληρώνεις εσύ είτε ο εργοδότης

ΥΓ2. Με ρώτησαν αν έχω ασφαλιστικό ταμείο σαν μηχανικός...και να τους το αποδείξω με ΥΔ ότι δεν είμαι ασφαλισμένος αλλού..Να τους έλεγα ψέματα?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.