Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός ή Ελεύθερος Επαγγελματίας


fotisnafplion

Recommended Posts

Δεν γίνεται να είσαι διπλά ασφαλισμένος....Θυμάμαι ακόμα τον αγώνα που έκανα να διαγραφώ από ΙΚΑ για να ασφαλιστώ στο ΤΣΜΕΔΕ μετά την άδεια άσκησης επαγγέλματος... Στο ΙΚΑ βέβαια συνεχίζω να έχω αριθμό μητρώου μόνο σε περίπτωση που προσληφθώ κάπου μισθωτός για παροχή σε χρήμα σε περίπτωση ασθένειας...

Στην περίπτωσή σου να στο πω απλά...Εστω και σε παίρνει σαν ΙΚΑ (που δεν νομίζω ότι γίνεται μιας και δεν μπορείς 2πλη ασφάλιση), οι εισφορές σου στο ΤΣΜΕΔΕ τί γίνονται? Καταλαβαίνεις ότι συνεχίζουν να τρέχουν μιας και εξελολουθείς να είσαι μηχανικός στα χαρτιά έστω, και βαραίνουν αποκλειστικά εσένα....Οπότε υπολόγισε 800 μικτά μείον το ΤΣΜΕΔΕ σου..Σε συμφέρει?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι μηχανικος μισθωτος είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ για παροχές σε χρήμα και στο ΤΣΜΕΔΕ για συνταξη

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να είσαι διπλά ασφαλισμένος....Θυμάμαι ακόμα τον αγώνα που έκανα να διαγραφώ από ΙΚΑ για να ασφαλιστώ στο ΤΣΜΕΔΕ μετά την άδεια άσκησης επαγγέλματος... Στο ΙΚΑ βέβαια συνεχίζω να έχω αριθμό μητρώου μόνο σε περίπτωση που προσληφθώ κάπου μισθωτός για παροχή σε χρήμα σε περίπτωση ασθένειας...

Στην περίπτωσή σου να στο πω απλά...Εστω και σε παίρνει σαν ΙΚΑ (που δεν νομίζω ότι γίνεται μιας και δεν μπορείς 2πλη ασφάλιση), οι εισφορές σου στο ΤΣΜΕΔΕ τί γίνονται? Καταλαβαίνεις ότι συνεχίζουν να τρέχουν μιας και εξελολουθείς να είσαι μηχανικός στα χαρτιά έστω, και βαραίνουν αποκλειστικά εσένα....Οπότε υπολόγισε 800 μικτά μείον το ΤΣΜΕΔΕ σου..Σε συμφέρει?

Δεν γίνεται να είσαι διπλά ασφαλισμένος....Θυμάμαι ακόμα τον αγώνα που έκανα να διαγραφώ από ΙΚΑ για να ασφαλιστώ στο ΤΣΜΕΔΕ μετά την άδεια άσκησης επαγγέλματος... Στο ΙΚΑ βέβαια συνεχίζω να έχω αριθμό μητρώου μόνο σε περίπτωση που προσληφθώ κάπου μισθωτός για παροχή σε χρήμα σε περίπτωση ασθένειας...

Στην περίπτωσή σου να στο πω απλά...Εστω και σε παίρνει σαν ΙΚΑ (που δεν νομίζω ότι γίνεται μιας και δεν μπορείς 2πλη ασφάλιση), οι εισφορές σου στο ΤΣΜΕΔΕ τί γίνονται? Καταλαβαίνεις ότι συνεχίζουν να τρέχουν μιας και εξελολουθείς να είσαι μηχανικός στα χαρτιά έστω, και βαραίνουν αποκλειστικά εσένα....Οπότε υπολόγισε 800 μικτά μείον το ΤΣΜΕΔΕ σου..Σε συμφέρει?

Το αν με συμφέρει είναι ένα άλλο θέμα!Φυσικά θα προτιμούσα την πολυπόθητη θέση μηχανικού.Μέχρι να ερθει όμως..

Εάν είναι νομικά εφικτή η διπλή ασφάλιση δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα.Δέχομαι την δουλειά και πληρώνω το τσμεδε μόνη μου.Πάντως έκανα κάποιες ερωτήσεις στο ταμείο μας και μάλλον έχεις δίκιο όσον αφορά την διπλή ασφάλιση.Στην περίπτωση όμως αυτή τότε εφόσον οι εισφορές είναι ίδιες με αυτές του ΙΚΑ νομίζω ότι μπορώ να κάνω συμφωνία με τον εργοδότη να με ασφαλίζει στο τσμεδε αντί του ΙΚΑ.Εάν όμως δεν συμφέρει τον ίδιο τότε φαντάζομαι ότι το γεγονός της εγγραφής μου στο τσμεδε μπορεί να είναι αιτία απόρριψης.Αυτό που θέλω να καταλάβω επί της ουσίας είναι το κατά πόσο μπορεί ένας μηχανικός τελικά να ετεροαπασχοληθεί..

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι μηχανικος μισθωτος είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ για παροχές σε χρήμα και στο ΤΣΜΕΔΕ για συνταξη

αν εισαι μηχανικος μισθωτος είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ για παροχές σε χρήμα και στο ΤΣΜΕΔΕ για συνταξη

Άρα λοιπόν δεν γίνεται να συμφωνήσω στα 800 μεικτά με ασφάλιση στο ΙΚΑ..πρέπει οπουδήποτε και αν δουλέψει μηχανικός εγεγραμένος στο τσμεδε ως μισθωτός ,ο εργοδότης να τον ασφαλίζει στο τσμεδε...κατάλαβα σωστα;Ακόμα και ως υπάλληλος κομμωτηρίου ;

Link to comment
Share on other sites

Η ετεροαπασχόληση είναι αρκετά δύσκολη για τους μηχανικούς ακριβώς για τον λόγο της ασφάλισης της ιδιότητάς τους.....

Αν σε πάρει μισθωτή, θα σε έχει υποχρεωτικά με ΤΣΜΕΔΕ, (όπως κατάλαβες δεν μπορείς να έχεις 2 ταμεία ασφάλισης..), αν τον συμφέρει ή όχι? Αυτός ξέρει..Κάτω 5ετίας πάνω κάτω είναι το ίδιο, ανω 5ετίας δεν τον συμφέρει...

Μία περίπτωση που θα μπορούσε να ισχύει...είναι να στα δίνει μαύρα (στο χέρι) και εσύ να συνεχίζεις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ...Δύσκολο για σοβαρή εταιρεία, θα έχει πρόβλημα με την επιθεώρηση εργασίας...

 

Ακου και κάτι τρελλό, (παλαιότερα έπαιζε..) μπορεί κάποιος να σε πάρει τελικά μισθωτή με ΤΣΜΕΔΕ σε άσχετη θέση, αλλά μετά να απαιτήσεις να σε πληρώνει βάση ΣΣΕ μισθωτών μηχανικών... Στον φόβο μην τον τρέχεις...δεν σε παίρνει και καθόλου.

 

Με λίγα λόγια γιατί να μην προτιμήσει για την ίδια θέση κάποιον με ΙΚΑ? Να μην έχει και μπλεξίματα....

 

Και οι προσωπικές εμπειρίες...Εχω χάσει πολλές άσχετες θέσεις λόγο ΤΣΜΕΔΕ καθαρά....

Link to comment
Share on other sites

διάβασα όλες τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ όλους..η αλήθεια είναι πως συμφωνώ με τον ikaro13 και την maria_upatras, η ετεροαπασχόληση είναι δύσκολο πράγμα στις μέρες μας διότι έχουμε κ ένα τσμεδε να πληρώσουμε κ δεν μας συμφέρει! δυστυχώς! εμένα πάντως μου πρότειναν να με πληρώνουν με μπλοκάκι..δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει αυτο αφού στην εφορία έχουμε δηλώσει άλλους ΚΑΔ..έτσι για την ιστορία δεν δέχτηκα τη θέση λόγω χρημάτων (500 ευρώ - εισφορες στο τσμεδε)!!!!!! άκουσον-άκουσον :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχ. Η/Υ που αυτή τη στιγμή είναι ΕΕ και πληρώνει μόνος του το ΤΣΜΕΔΕ, αν προσληφθεί σε εταιρία πληροφορικής ως μισθωτός (οπότε θα πληρώνεται από εκεί το ΤΣΜΕΔΕ) μπορεί να διατηρήσει και τα βιβλία του για να κόβει ΑΠΥ ή ΤΠΥ για δικές του δουλειές;

 

Και αν ναι, υπάρχει κάποια οικονομική επιβάρυνση;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η μισθωτή εργασία δεν αποκλείει και την παράλληλη άσκηση του ελεύθερου επαγγέλματος. Μπορείς κανονικότατα. Η επιβάρυνση είναι το τέλος επιτηδεύματος που έτσι κι αλλιώς θα πλήρωνες ως ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.