Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός ή Ελεύθερος Επαγγελματίας


fotisnafplion

Recommended Posts

Μισθωτος θα σου πληρωνουν και το ΤΣΜΕΔΕ και θα εχεις καθαρη εργασιακη σχεση.

Με μπλοκακι μπορει αργοτερα να σου πουν θα σε πληρωσω τον αλλο μηνα, μετα τον αλλο, μετα τον αλλο, ...και αντε να ζητας τα χρηματα σου!!!

Μισθωτός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Από Φεβρουάριο του 2014 είχα βγάλει μπλοκάκι με το οποίο έκοβα εώς και τώρα. Τώρα αλλάζω σε μισθωτός. Αν το αφήσω το μπλοκάκι χωρίς να κλείσω τα βιβλία αλλά δεν κόβω και κανένα τιμολόγιο έχω να πληρώσω τίποτα όπως πχ τέλος επιτηδεύματος κτλ κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Τέλος επιτηδεύματος μετά από 5 χρόνια πληρώνεις... όποτε το 19

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Οπότε ας το κρατήσω "ανενεργό" ??Δεν υπάρχει κάποια άλλη επιβάρυνση οποιουδήποτε είδους?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν θα σου έρθουν να πληρώσεις κρατήσεις για τα εισοδήματα του 2015, ασχέτως εαν δεν κόψεις καμία ΑΠΥ ή ΤΠΥ. Ακόμα δεν το έχουν διευκρινήσει τι θα συμβεί. 

Link to comment
Share on other sites

Κρατήσεις για πιο λόγο;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Aσφαλιστικές εισφορές με βάση τον νέο ασφαλιστικό νόμο. Αυτό εννοεί και ένα δίκαιο το έχει .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κάποιο νεώτερο; Στην περίπτωση που είμαι μισθωτός αλλά έχω και μπλοκάκι και δεν κόψω καμμία απόδειξη υπάρχει κάποιος φόρος που πληρώνεις;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο νεώτερο; Στην περίπτωση που είμαι μισθωτός αλλά έχω και μπλοκάκι και δεν κόψω καμμία απόδειξη υπάρχει κάποιος φόρος που πληρώνεις;

 Υπάρχει το τέλος επιτηδεύματος αν είσαι ενεργός παραπάνω από πέντε έτη.

Υπάρχουν και ασφαλιστικές εισφορές εντός του 2017 με βάση τα δηλωμένα εισοδήματα του 2015 και 2016.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

 Υπάρχουν και ασφαλιστικές εισφορές εντός του 2017 με βάση τα δηλωμένα εισοδήματα του 2015 και 2016.

 

Οι οποίες όμως μετατρέπονται σε πιστωτικό υπόλοιπο και συμψηφίζονται με μελλοντικές εισφορές.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.