Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοινός εξώστης για δύο ιδιοκτησίες


manost

Recommended Posts

Κοινός εξώστης για δύο ιδιοκτησίες

 

Το πρόβλημα: Στον πρώτο όροφο πολυκατοικίας υπάρχουν δύο διαμερίσματα τα οποία έχουν κοινό εξώστη στη πρόσοψη. Στη κάτοψη ορόφου (της άδειας) ο εξώστης φαίνεται ενιαίος όπως και στην πραγματικότητα. Σήμερα ο εξώστης είναι χωρισμένος με απλό κιγκλίδωμα. Ο ένας ιδιοκτήτης θέλει να τοποθετήσει ελαφρύ χώρισμα ώστε να μην είναι ορατός από τον γείτονα.

Ερευνώντας την νομοθεσία δεν κατάφερα να εντοπίσω τι επιτρέπετε και τι όχι σε αυτήν την περίπτωση.

Επίσης στον κανονισμό πολυκατοικίας δεν αναφέρει κάτι για το αν και πως μπορεί να χωριστεί.

 

Αν κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ας μου δώσει τα φώτα του, ευχαριστώ

post-11882-0-20613300-1350298887_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα μπαλκόνια αυτού του τύπου έβαζαν ένα χώρισμα ύψους μέχρι 2 μ. Αλλα γυάλινα με θαμπό γυαλί ασφαλείας , άλλα πατζούρι αλουμινίου με πλαστική περσίδα .

Link to comment
Share on other sites

ΒΑS

καλημερα και καλη εβδομαδα,

.

εγω θα πρότεινα αδιαφανες "πλαστικο", το στερεώνεις με 3-4 λαμαρινόβιδες πανω στο υπαρχον χωρισμα,

και με μικρο κενό απο κατω , αν εχουν το σιφωνι για τα νερα.. εκει διπλα...αλλά απο την "αλλη" μεριά...

[....περασαν 21 χρονια...και παραμενει αναλλοιωτο......]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά να διευκρινίσω ότι με την ερώτηση μου δεν αναφέρομε στο θέμα της κατασκευής και του υλικού αλλά σε θέμα νομιμότητας. Ο ιδιοκτήτης παρήγγειλε και τοποθέτησε διαχωριστικό πλαίσιο αλουμινίου με αμμοβολιμένο τζαμι. Όταν το είδε ο άλλος γείτονας του έκανε σφοδρή επίθεση ότι απαγορεύετε και τον ανάγκασε να το απομακρύνει με απειλές για μηνύσεις κτλ

 

Η ερώτηση μου αφορά το αν έχει το δικέομα να βάλει μια τετια κατασκευή και πόσο νομιμος είναι ?

 

Άρα αυτό που ρωτάω είναι βάση ποιας νομοθεσίας μπορεί να χωριστεί ένα τέτοιο μπαλκόνι, χωρίς τσακωμούς και ξυλοδαρμούς (κοντά είμαστε)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω γιατι ο γειτονας θελει να τον "βλεπουν" ή να "βλεπει" τους άλλους

εσυ θα βαλεις ενα χωρισμα προς την δικη σου πλευρα στο δικο "σου" μπαλκονι...

αυτος, ας παει στα δικαστηρια να παραπονεθει και να εκθεσει τους λόγους άρνησης ή εναντιωσης...

πλην για να εχει "εννομο" συμφερον, πρεπει να αποδειξει "κατοχη" απο μερους σου και "διαταραξη" κοινοχρηστου χωρου.

Και το δικό "σου" μπαλκόνι, δεν ειναι κοινοχρηστο...

Κανεις ό,τι θες, με τον όρο να μην βλαπτεται ή παρακωλύεται η χρηση της δικής του ιδιοκτησιας...

αυτη ειναι η γνωμη μου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM συμφωνώ μαζί σου αλλά όταν ο πελάτης μου ζητάει υπεύθυνη απάντηση για το τι μπορεί να κάνει καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να του πω κάνε αυτό και ασ΄ τον να σου κάνει δικαστήρια! Το κακό είναι ότι στην νομοθεσία δεν μπορώ να εντοπίσω κάτι σχετικό.

 

Επίσης να σιμώσω ότι τοποθετώντας το χώρισμα ο πελάτης μου κόβει τη θέα του γείτονα προς το βουνό, αυτό έχει κόπια νομική προέκταση? Μπορεί να αποτελέσει ¨όπλο¨ στα χέρια του άλλου ?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι σοβαρό επιχείρημα. νεροπίστολο :)

(ψάχνω αλλά δεν βρίσκω....)

 

από κει που έπρεπε να ξεκινησω το ψάξιμο...

ΓΟΚ ΑΡΘ11

"11. Μεταξύ των ημιυπαιθρίων χώρων, στους εξώστες και στους υπαίθριους χώρους των κτιρίων επιτρέπονται στηθαία και διαχωριστικά στοιχεία μεταξύ των ομόρων ιδιοκτησιών ή των συνιδιοκτησιών σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του Αρθ-26."

ΝΟΚ ΑΡΘ16

9. Μεταξύ των ανοιχτών στεγασμένων χώρων, στους εξώστες και στους υπαίθριους χώρους των κτιρίων,

επιτρέπονται στηθαία και διαχωριστικά στοιχεία μεταξύ των όμορων ιδιοκτησιών ή των συνιδιοκτησιών.

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, η γνώμη μου είναι πως αν δεν το θέλουν και οι δύο ιδιοκτήτες να μπει το διαχωριστικό, ΔΕΝ μπορεί να τοποθετηθεί, για τον απλούστατο λόγο ότι, ολόκληρος ο συγκεκριμένος εξώστης είναι κοινόχρηστος (ανήκει θεωρητικά και στους δύο - δεν μπορεί να γίνει "το κομμάτι μου" - "το κομμάτι σου"). Προφανώς αυτό πρέπει ν' αναφέρεται και στα συμβόλαιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.