Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο σε ξενοδοχείο και προσθήκη κατ' επέκταση


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω το εξής θέμα να αντιμετωπίσω. Ήρθε ένας πελάτης (ιδιοκτήτης ξενοδοχείο Γ' τάξεως) και έχει τα εξής:

  • Το έτος 1989 εκδίδεται οικοδομική άδεια για 2όροφη οικοδομή, σε εντός ζώνης περιοχή (όροι δόμησης του ΦΕΚ 270/Δ/1985).
  • Κατασκευάζει 2όροφο ξενοδοχείο με υπόγειο. Υπερυψώνει το κτίριο -τελική στάθμη ισογείου +2.00μ και έτσι το υπόγειο γίνεται ημιυπόγειο.
  • Το έτος 2002 εκδίδεται άδεια προσθήκης κατ' επέκταση 2λροφου κτιρίου σε άλλο σημείο του γηπέδου, όπου δεν αποτυπώνεται η πραγματική υφιστάμενη κατάσταση (δηλαδη 3όροφο κτίριο, σε εκτός σχεδίου περιοχή, ή έστω υπερυψωμένο 2όροφο με ημιυπόγειο για την ακρίβεια) αλλά η προβλεπόμενη της προγενέστερης αδείας.

Κατά την άποψη μου όλο είναι αυθαίρετο και πρέπει να ενταχθεί στο ν. 4014/2011 αφού:

  • Η τελευταία οικοδομική άδεια εκδόθηκε με ψευδή στοιχεία.
  • Η αρχική οικοδομική άδεια δεν τηρήθηκε.

Σχολιάστε παρακαλώ τη σκέψη μου, σημειώνοντας ότι υπάρχει υπόλοιπο δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι πρέπει να τιμωρηθεί τόσο αυστηρά.Πολλές περιπτώσεις έχουμε με ξεμπαζωμένα υπόγεια από την αρχή, στο ισόγειο του οποίου έγινε αργότερα προσθήκη ορόφου.Να τιμωρηθεί για το υπόγειο και γιαυτό να βγεί το πρόστιμοναι, αλλά όχι όλο αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να είναι έτσι. Το θέμα είναι πως θα δικαιολογήσω ότι η τελευταία οικοδομική άδεια εκδόθηκε με ψευδή στοιχεία...

Link to comment
Share on other sites

η β' αδεια δεν βασιστηκε σε ψευδη στοιχεια....αντιθετα εδειξαν τα στοιχεια της α' αδειας.....ολα νομιμα....-κι εχεις και υπολοιπο σδ....

 

Μετα την β' αδεια, έκανες ό,τι εκανες στα κτισματα της α'...,με "ξεμπαζωμα" κλπ....

 

επομενως τακτοποιεις με χρονο μετα το 2002.... ό,τι ειναι να τακτοποιηθεί...και απο την α' [πληρως ισχυρή]

και απο την β' [ομοιως]

...

ετσι το νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από που προέρχεται με σαφήνεια (όχι από τις απαντήσεις του ΥΠΕΚΑ);

Από τη σφραγίδα της Ελλ. Δημοκρατίας πάνω στο στέλεχος. Βλέπεις, το ότι η άδεια εκδόθηκε με ψευδή στοιχεία δεν είναι ευθύνη του μηχανικού, αλλά του ελεγχτή που όφειλε να κάνει έλεγχο και έλεγχος δεν έγινε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια αναφορά στον νόμο ή στις ερωτήσεις. Αλλά αυτή τη συζήτηση την έχω κάνει στην ΔΟΚΚ. Η οικοδομική άδεια είναι διοικητική πράξη. Στον 4014 δεχόμαστε την "εικόνα" της άδειας ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

παιδες

συγνωμη που προηγηθηκα

αλλα εχω...βαρύ χερι.. :smile:

.[και δεν ξερω αν ειμαι σωστος...]..

 

σορρυ,

ποιό ειναι το "εξυπνο"...απ' ολα....

 

"ΧΜ...ΧΜ..." 8-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.