Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποια είναι τα σημαντικότερα προβλήματα του μηχανικού σήμερα;


Engineer

Προβλήματα κλάδου  

804 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποια είναι τα σημαντικότερα προβλήματα του μηχανικού σήμερα;

    • Φορολογικό σύστημα
      337
    • Ασφαλιστικό κόστος
      391
    • Υψηλός ανταγωνισμός
      108
    • Χαμηλές αμοιβές υπηρεσιών
      315
    • Μειωμένη ανοικοδόμηση και μεγάλα έργα
      516
    • Συνεχείς νομοθετικές αλλαγές
      292


Recommended Posts

Ψυχραιμία παιδιά οι κοινωνίες αλλάζουν ραγδαία όχι μόνο Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως, ζηλεύουμε όλοι τους γιατρούς αλλά ποιος μπορεί να σας εγγυηθεί ότι και οι απολαβές τους δεν θα πέσουν ραγδαία κάποια στιγμή? Βγαίνουν κατά χιλιάδες από παντού, εξωτερικά εσωτερικά κλπ προφανώς και ακολουθούν και αυτοί τον νόμο της προσφοράς και ζήτησης, αν υπάρξει μαζική φτώχεια θα πέσουν και οι αμοιβές τους. Φανταστείτε ότι φίλος μου κάνει ερευνητικό με μεθόδους διάγνωσης μέσω ίντερνετ, δεν θα είναι για πάντα επίσκεψη και 50ευρω...

 

Όλα τα επαγγέλματα έχουν την ακμή και παρακμή τους όσον αφορά τις απολαβές.

 

Υ.Γ. Για τους φαρμακοποιούς, που σε λίγο θα πωλούνται φάρμακα από super market ας μην το συζητήσουμε καν. Για τους στρατιωτικούς, σκεφτείτε ότι η Ρωσία την εποχή της οικονομικής της κρίσης μείωσε πολύ τον αριθμό τους και "απέλυσε" εν ενεργεία προσωπικό, που ήταν μόνιμο! Κανείς δεν είναι ασφαλής σε περιόδους κρίσης.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφωνώ...Τα επαγγέλματα υγείας και σίτισης πάντα είχαν και πάντα θα έχουν ζήτηση... Ολη η εξέλιξη στη ζωή είναι συνάρτηση της υγείας του ανθρώπου, οπότε αυτό δεν το διαπραγματεύεται κανένας. Επίσης χωρίς φαγητό, άνθρωπος δεν ζεί... Χωρίς σπίτι, μπορεί. Να πάει να νοικιάσει, να μένει μπουγιουρντί...κάπως θα την βολέψει...

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν έχει και εκεί πολύ ψωμί....μεγάλος ανταγωνισμός και σκοτωμένες αμοιβές.... :shock: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Για τις σκοτωμένες αμοιβές φταίνε αρκετά και όσοι κόβανε μειωμένες αποδείξεις όπως έχω ξαναπεί.

 

Πάει ο Χ στον μηχανικό Α και για μια δουλειά ζητάει ο μηχανικός π.χ. 1000€+ΦΠΑ και συμφωνούν να κοπεί απόδειξη 200€+ΦΠΑ για να πληρώσει ο Χ λιγότερο ΦΠΑ.

 

Πάει μετά ο Χ για άλλη αντίστοιχη δουλειά σε νέους μηχανικούς και τους ζητάει προσφορά. Όταν του πουν τιμή, που σίγουρα θα είναι πάνω από 200€, τους δείχνει την απόδειξη από τον προηγούμενο και τους λέει "έχω βρει με τόσο. Δεν σου λέω να κάνεις επιπλέον έκπτωση αλλά τουλάχιστον κάνε μου την ίδια τιμή για να σε προτιμήσω". Ο νέος ψαρωμένος νομίζει πως είναι αυτή η αξία της δουλειάς και δέχεται. Σε λίγα χρόνια όλοι οι νέοι μηχανικοί ζητάνε σκοτωμένες αμοιβές και οι παλιοί μηχανικοί απορούν γιατί χάνουν δουλειές.

 

Προσωπικά προτιμώ να πληρώνω τα μισά στην εφορία παρά να παίρνω "μαύρα" ψίχουλα. Βέβαια είναι θέμα χρόνου να μείνω ταπί και ψύχραιμος αν δεν κάνει το κράτος κάτι σωστό αλλά όσο μπορώ προσπαθώ.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει για πχ αντί για 1000+ΦΠΑ, 200+ΦΠΑ.... 500 πχ άνευ ΦΠΑ ή κανά 50άριΦΠΑ μπορεί....Να πάρουν όλοι από κάτι...Να τα λέμε όλα....

Στο αποτέλεσμα βέβαια συμφωνώ μαζί σου, γιατί διαμορφώνονται οι τιμές στην αγορά προς τα κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Για τις σκοτωμένες αμοιβές φταίνε αρκετά και όσοι κόβανε μειωμένες αποδείξεις όπως έχω ξαναπεί.

 

Πάει ο Χ στον μηχανικό Α και για μια δουλειά ζητάει ο μηχανικός π.χ. 1000€+ΦΠΑ και συμφωνούν να κοπεί απόδειξη 200€+ΦΠΑ για να πληρώσει ο Χ λιγότερο ΦΠΑ.

 

Πάει μετά ο Χ για άλλη αντίστοιχη δουλειά σε νέους μηχανικούς και τους ζητάει προσφορά. Όταν του πουν τιμή, που σίγουρα θα είναι πάνω από 200€, τους δείχνει την απόδειξη από τον προηγούμενο και τους λέει "έχω βρει με τόσο. Δεν σου λέω να κάνεις επιπλέον έκπτωση αλλά τουλάχιστον κάνε μου την ίδια τιμή για να σε προτιμήσω". Ο νέος ψαρωμένος νομίζει πως είναι αυτή η αξία της δουλειάς και δέχεται. Σε λίγα χρόνια όλοι οι νέοι μηχανικοί ζητάνε σκοτωμένες αμοιβές και οι παλιοί μηχανικοί απορούν γιατί χάνουν δουλειές.

 

Προσωπικά προτιμώ να πληρώνω τα μισά στην εφορία παρά να παίρνω "μαύρα" ψίχουλα. Βέβαια είναι θέμα χρόνου να μείνω ταπί και ψύχραιμος αν δεν κάνει το κράτος κάτι σωστό αλλά όσο μπορώ προσπαθώ.

πολύ σωστά και συμφωνώ απόλυτα Και νομίζω τώρα που πολύς κόσμος συνειδητοποιεί τι σημαίνει να κόβεται χαμηλή απόδειξη , είναι πιο εύκολο από ότι παλαιά να κοπεί όλη η απόδειξη Εγώ πριν από καιρό έδινα μάχη για να κόψω όλο το ποσό , τώρα τους πείθω πιο εύκολα αναφέροντας τα αρνητικά για την οικονομία του να μην κόβεται όλο το ποσό και ότι με κάνουν αλλιώς χωρίς να το θέλω φοροφυγά Βέβαια αποτέλεσμα είναι να πληρώνω περί τα 900 Ε ΦΠΑ το προηγούμενο εξάμηνο παρόλο την κρίση και παλαιότερα πάνω από 1300 και αναρωτιέται αν είμαι πατριώτης ή μαλ..ας , όταν οι γύρω μου επαγγελματίες άλλων ειδικοτήτων (όχι μηχανικοί) που βλεπω να μην αλλάζουν έντονα τρόπο ζωής ακόμα να πληρώνουν πιο λίγα ΦΠΑ Αλλά για τους λόγους που αναφέρει ο συνάδελφος επιλέγω την πιο πάνω στάση

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά και συμφωνώ απόλυτα Και νομίζω τώρα που πολύς κόσμος συνειδητοποιεί τι σημαίνει να κόβεται χαμηλή απόδειξη , είναι πιο εύκολο από ότι παλαιά να κοπεί όλη η απόδειξη Εγώ πριν από καιρό έδινα μάχη για να κόψω όλο το ποσό , τώρα τους πείθω πιο εύκολα αναφέροντας τα αρνητικά για την οικονομία του να μην κόβεται όλο το ποσό και ότι με κάνουν αλλιώς χωρίς να το θέλω φοροφυγά Βέβαια αποτέλεσμα είναι να πληρώνω περί τα 900 Ε ΦΠΑ το προηγούμενο εξάμηνο παρόλο την κρίση και παλαιότερα πάνω από 1300 και αναρωτιέται αν είμαι πατριώτης ή μαλ..ας , όταν οι γύρω μου επαγγελματίες άλλων ειδικοτήτων (όχι μηχανικοί) που βλεπω να μην αλλάζουν έντονα τρόπο ζωής ακόμα να πληρώνουν πιο λίγα ΦΠΑ Αλλά για τους λόγους που αναφέρει ο συνάδελφος επιλέγω την πιο πάνω στάση και γιατί μπορεί να ζορίζομαι έτσι οικονομικά αλλά ξέρω ότι έτσι θα συνεχήσω να υπάρχω επαγγελματικά , αντίθετα με τους άλλους επαγγελματίες που θέλω να πιστεύω ότι στο μελλον θα έχουν πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και το ίδιο το τσμεδε δεν είχε καν υπόψην του τη λέξη ανεργία...αφού δεν είχε προβλέψει τίποτα

 

Το σημαντικότερο πρόβλημα του μηχανικού σήμερα είναι η ΑΝΕΡΓΙΑ. Τα άλλα είναι @@διές.

Με κάλυψατε απόλυτα. Δυστυχώς....

Aυτό είναι το κυριότερο πρόβλημα του κάθε μηχανικού της "χώρας" (τα εισαγωγικά μπήκαν γιατί κάθε άλλο παρά χώρα με τη στοιχειώδη έννοια είμαστε).

 

Βέβαια δεν υπήρχε σαν επιλογή στην ψηφοφορία κι έτσι, έκανα κι από ένα κλικ σε όλες τις επιλογές γιατί τις θεωρώ όλες φλέγουσες...

Edited by YiagosXXL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.