Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χάρτες ktimatologio.gr ή google earth


polytelik

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχει παρατηρήσει κάποιος πως και στις δύο σελίδες όταν έχουμε περιοχές με έντονο ανάγλυφο δεν έχουμε καλή ανάλυση στις φωτογραφίες και επίσης οι μετρήσεις μας έχουν διαφορά σε σχέση με τη γεωαναφερμένη εικόνα; Αυτό γίνεται λόγω έντονου αναγλύφου; Πως θα είμαι σίγουρος πως οι μετρήσεις που έχω πάρει είναι σωστές;

Link to comment
Share on other sites

Στο κτηματολόγιο έχω παρατηρήσει ότι η διαφορά στις συντεταγμένες που υπολογίζω στο ύπαιθρο με του ορθοφωτοχάρτη , είναι σχεδόν σταθερή ανεξάρτητα αναγλύφου ή όχι και είναι γύρω στα 4- 5 μέτρα (Ελπίζω να μην παίρνει κανείς συντεταγμένες από τους ορθοφωτοχάρτες γιατί θα τραβάνε τα βυζιά τους μετά)

 

Γενικώς συνήθως πέρα από την σταθερή αυτήν μετατόπιση συνήθως οι αποτυπώσεις μου "κολάνε" πάνω στον ορθοφωτοχάρτη όταν τα μεταφέρω ψηφικά

 

Για το google earth δεν υπάρχει καμία σύμπτωση σε αντίστοιχη συσχέτιση συνήθως έχω μεγάλες διαφορές και έχω καταλάβει ότι το google earth είναι μόνο για οπτική χρήση ενώ με τον ορθοφωτοχάρτη κάνω ένα πιο χοντρικό έλεγχο των επίγειων αποτυπώσεων μου

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα αγροτεμάχιο. το ρίχνω στο κτηματολόγιο και έχω 3 m στον χ άξονα μετατόπιση. Σε άλλες περιπτώσεις όταν δεν έχω έντονο ανάγλυφο (τις περισσότερες φορές) δεν έχω τέτοια προβλήματα. κουμπώνουν όλα ακριβώς!!!

Edited by polytelik
Link to comment
Share on other sites

Για το google earth δεν υπάρχει καμία σύμπτωση σε αντίστοιχη συσχέτιση συνήθως έχω μεγάλες διαφορές και έχω καταλάβει ότι το google earth είναι μόνο για οπτική χρήση ενώ με τον ορθοφωτοχάρτη κάνω ένα πιο χοντρικό έλεγχο των επίγειων αποτυπώσεων μου

 

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα. Το Google Earth παρουσιάζει σημαντικές γεωμετρικές αποκλίσεις απο την πραγματικότητα. Σημαντικό μειονέκτημα του GE έναντι του ορθοφωτοχάρτη της Κτηματολόγιο ΑΕ αποτελεί και το γεγονός ότι δεν έχει σταθερή ακριβεια σε όλες τις περιοχές. Ειδικότερα, έχω διαπιστώσει ότι ενω στους ορθοφωτοχαρτες έχω μία ακρίβεια της ταξης του 1- 1,5μ. (δεν μιλάω για γεωαναφορά αλλά για μέτρηση διαστάσεων ) στο GE οι αποκλίσεις μπορεί να φτάνουν να είναι τεράστιες σε κάποιες περιπτώσεις. Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανεις και απο το ιστορικό των δορυφορικών εικόνων. Για παράδειγμα, σε δορυφορική εικόνα του 2009 μετρά κανεις όριο γηπέδου α και το 2011 τη μετρά α +-20%. Προσοχή λοιπόν !!!! το GE είναι ενα εξαιρετικά χρήσιμο εργαλείο για την αναγνώριση της περιοχής αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη λήψη αξιόπιστης μετρητικής πληροφορίας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλή οτπικότητα έχει και αυτό και μπορείς συγρχόνως να έχεις και εναλλαγές

(από τοκτημ/γιο σε GH κλπ)

http://www.rae.gr/geo/

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

polytelik

 

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό που αναφέρεις. Οι χάρτες του κτηματολογίου παρουσιάζουν μεγαλύτερες μετατοπίσεις, έως και 5μ., σε ορεινές περιοχές ή περιοχές με έντονο ανάγλυφο, ενώ σε κάποιες πεδινές περιοχές κουμπώνουν αρκετά καλά αλλά ποτέ άριστα. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τις μετρήσεις, απλώς αποτελούν βοηθητικό εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ +1000

 

Πως δεν το είχαμε δει!!! Εδώ υπάρχουν όλες οι εγκρίσεις!

Μόλις είδα ότι θα γεμίσουν ανεμογεννήτριες γύρω-γύρω από την Δίρφυ και στο Ξηροβούνι απέναντι!! Πάνε οι ορειβατικές βολτούλες...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ +1000

 

Πως δεν το είχαμε δει!!! Εδώ υπάρχουν όλες οι εγκρίσεις!

Μόλις είδα ότι θα γεμίσουν ανεμογεννήτριες γύρω-γύρω από την Δίρφυ και στο Ξηροβούνι απέναντι!! Πάνε οι ορειβατικές βολτούλες...

Που να δεις νοτιότερα Θα πετάξει - απογειωθεί η περιοχή από τις πολλές ανεμογεννήτριες Αν και δεν είμαι τελείως αντίθετος αρκεί σαν αντιστάθμησμα δοθεί ζεστό χρήμα για ανάπτυξη στην περιοχή και υπάρχει ένας ορθολογισμός στην τελική τοποθέτηση και κυρίως στην υπογειοποίηση των γραμμών μεταφοράς Εμένα προσωπικά σε κάποιες περιοχές όχι ιδιαίτερου κάλλους μου αρέσει η εικόνα με τις Α/Γ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.