Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπολογισμος θερμιδων καλοριφερ-μποιλερ


louki louk

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

 

έχω βρει τους πίνακες με τις εκλυόμενες θερμίδες των απλών καλοριφέρ και των πάνελ. Οι πίνακες αυτοί θεωρούν 90C στην είσοδο του νερού και 70C στην έξοδο.

 

Το ερώτημά μου είναι:

1) εάν έχετε υπόψη σας πίνακες με διαφορετική παραδοχή για τους βαθμούς εισόδου και εξόδου του νερού?

2) υπάρχει τρόπος να γνωρίζω τους πραγματικούς βαθμούς εισόδου και εξόδου του νερού στα σώματα του σπιτιού μου?

3) χωρίς να είμαι μηχανικός, φαντάζομαι ότι οι εκλυόμενες θερμίδες δεν εξαρτώνται μόνο από την κατασκευή του σώματος (υλικό, 2-3στηλο και ότι άλλο), τους βαθμούς εισόδου και εξόδου, αλλά επιπλέον φαντάζομαι ότι εξαρτώνταικαι από την πίεση που εισέρχεται και εξέρχεται το νερό. Είναι αυτό σωστό?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. Συνήθως δίνονται από τους κατασκευαστές για θερμοκρασία είσόδου 60οC.

2. Mε την εγκατάσταση θερμιδομετρητή

3. Από την πίεση όχι, αλλά εξαρτώνται από θερμοκρασία χώρου, και από την παροχή του νερού που μετράται από τον θερμιδομετρητή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

 

έχω βρει τους πίνακες με τις εκλυόμενες θερμίδες των απλών καλοριφέρ και των πάνελ. Οι πίνακες αυτοί θεωρούν 90C στην είσοδο του νερού και 70C στην έξοδο.

 

Το ερώτημά μου είναι:

1) εάν έχετε υπόψη σας πίνακες με διαφορετική παραδοχή για τους βαθμούς εισόδου και εξόδου του νερού?

Υπάρχουν πίνακες με συντελεστές διόρθωσης ανάλογα με την ενεργό θερμοκρασία....

Αλλά για να σου κάνω την ζωή εύκολη χρησιμοποίησε αυτό το πρόγραμμα με internet explorer και βάζε εσύ ότι θερμοκρασίες θέλεις.

Κλασσικά σώματα. http://www.gvarv.gr/edu/calcsAkan.htm

Πάνελ σώματα. http://www.gvarv.gr/...calcsPanels.htm

 

2) υπάρχει τρόπος να γνωρίζω τους πραγματικούς βαθμούς εισόδου και εξόδου του νερού στα σώματα του σπιτιού μου?

Ναι. Τις μετράς με ένα θερμόμετρο.

 

3) χωρίς να είμαι μηχανικός, φαντάζομαι ότι οι εκλυόμενες θερμίδες δεν εξαρτώνται μόνο από την κατασκευή του σώματος (υλικό, 2-3στηλο και ότι άλλο), τους βαθμούς εισόδου και εξόδου, αλλά επιπλέον φαντάζομαι ότι εξαρτώνταικαι από την πίεση που εισέρχεται και εξέρχεται το νερό. Είναι αυτό σωστό?

Όχι. Από την επιφάνεια του σώματος και τις διαφορές θερμοκρασίας.

 

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο πρόβλημα είναι ο υπολογισμός της πτώσης πίεσης. Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι γνωρίζεις την πίεση εισόδου του νερού η πίεση εξόδου είναι δύσκολο να υπολογισθεί με ακρίβεια.

Για παράδειγμα σε έναν απλό εναλλάκτη θερμότητας η μέθοδος Kern για τον υπολογισμό της πτώσης πίεσης πλευράς κελύφους δίνει διαφορετικά αποτελέσματα από την μέθοδο Bell.

Στην τεχνική βιβλιογραφία υπάρχουν πολλές άλλες θεωρητικές μέθοδοι υπολογισμού αλλά οι τιμές που δίνουν οι κατασκευαστές θεωρούνται πιο αξιόπιστες εφόσον προκύπτουν από τις πειραματικές μετρήσεις των συγκεκριμένων συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 10/22/2012 at 1:32 ΠΜ, aithilenio said:

Πάνελ σώματα. http://www.gvarv.gr/...calcsPanels.htm

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς ΣΥΝάδελφοι!

Ο υποφαινόμενος πτωχός πλην τίμιος τοπ/φος μηχ/κός, αποφάσισε να αλλάξει τον ΑΠΟΛΎΤΩΣ υπερδιαστασιολογημένο λέβητα πετρελαίου του με ταχυθερμαντήρα φυσικού αερίου.

Στην προσπάθειά μου να υπολογίσω θερμίδες έχω χρησιμοποιήσει την εφαρμογή του επισυναπτόμενου συνδέσμου, διάφορους άλλους πίνακες που κυκλοφορούν ευρέως, αλλά και επαγγελματία μηχ/γο μηχ/κό που μετά από αυτοψία και έλεγχο των σωμάτων, χρησιμοποιώντας δικούς του "εγκεκριμένους" πίνακες για θερμοκρασία 70ο C (όσο δλδ έχω ρυθμισμένο τον υφιστάμενο λέβητα πετρελαίου), εξήγαγε το δικό του αποτέλεσμα. Μέχρι στιγμής, έχω μια ΜΙΚΡΉ απόκλιση από 18.000 έως 38.000 θερμίδες :shock::razz:!

Θεωρώντας a priori ορθά διαστασιολογημένα τα κάτωθι υπάρχοντα σώματα τύπου panel αγνώστου κατασκευαστού, θερμοπαρακαλώ πολύ όπως μου υπολογίσετε το μέγιστο (ονομαστικό) άθροισμα αποδιδόμενων θερμίδων, ώστε να γνωρίζω τις απαιτήσεις του ταχυθερμαντήρα φ.α..

 

1x 22/600/1200

1x 22/900/400

2x 22/900/600

2x 22/900/800

2x 22/900/900

3x 22/900/1000

2x 33/900/600

+ πετσετοκρεμάστρα 60cm x 160cm (κάπου βρήκα ότι αποδίδει 1035cal/h)

 

Ευχαριστώ ιν αντβάνς που λένε και στον Βατόλακκο Γρεβενών!

Edited by NV_me
Link to comment
Share on other sites

Το σωστό link είναι http://www.gvarv.gr/Panels.php

Για το 1ο σώμα δινει

Απόδοση κατά: EN 442-1 (75/65/20 ή 80/60/20)
Θερμαντικό σώμα: 22/600/1200 αποδίδει βάσει Δt=15°C
1403 Kcal/h | 1631 W
περιέχει 9.2 Lit νερό, ζυγίζει 48 Kgr
Με τις συνθήκες που επιλέχθηκαν αποδίδει το 81% της ονομαστικής του ισχύος: 2026 W

με τον ιδιο τροπο μπορεις να υπολογίσεις και τα υπόλοιπα...

Μαι πλεζουρ που λένε στο Τσούρχλι Γρεβενών -)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dkyr said:

Το σωστό link είναι http://www.gvarv.gr/Panels.php

Για το 1ο σώμα δινει

Απόδοση κατά: EN 442-1 (75/65/20 ή 80/60/20)
Θερμαντικό σώμα: 22/600/1200 αποδίδει βάσει Δt=15°C
1403 Kcal/h | 1631 W
περιέχει 9.2 Lit νερό, ζυγίζει 48 Kgr
Με τις συνθήκες που επιλέχθηκαν αποδίδει το 81% της ονομαστικής του ισχύος: 2026 W

με τον ιδιο τροπο μπορεις να υπολογίσεις και τα υπόλοιπα...

Μαι πλεζουρ που λένε στο Τσούρχλι Γρεβενών -)

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση!

Για να κατανοήσω καλύτερα... το 75/65/20 (ή 80/60/20 αντίστοιχα) δηλώνει "θερμοκρασία εισόδου/ θερμοκρασία εξόδου/ θερμοκρασία δωματίου"; Εάν ναι, τότε το 70 που έχω στον θερμοστατη του καυστήρα μου είναι η θερμοκρασία εισόδου και σαν θερμοκρασία εξόδου στην εφαρμογή βάζω 55 βαθμούς για να έχω ΔΤ=15;

1. Τότε όμως το θεωρητικό 75/65/20 δε γίνεται 70/55/20, αλλάζοντας ουσιαστικά την ονομαστική θερμιδική ισχύ;

2. Η παρούσα ρύθμιση του καυστήρα πετρελαίου (70 θερμοστάτης - 45 κυκλοφορητής) πώς αντιστοιχίζεται στον ταχ/τήρα φ. α.;

3. Τα 2026W που υπολογίστηκαν για το σώμα 22/600/1200 από τι εξαρτώνται, γιατί σύμφωνα με την εφαρμογή στην ίδια ισχύ καταλήγουμε και βάζοντας είσοδο 80 - έξοδο 40 και θερμοκρασία χώρου 25 βαθμούς... τι ακριβώς χάνω;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα σας

Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί κάποιοι λέβητες είναι υπερδιαστασιολογημένοι?

Η απάντηση είναι ότι ανατέθηκε κάποτε η εγκατάσταση, χωρίς μελέτη, στον μαστρο-Μήτσο τον υδραυλικό, που τελείως εμπειρικά έβαλε σώματα σε κάθε χώρο, όσο χωρούσε μεγαλύτερα, για να είναι σίγουρος ότι θα καλύψει τις απώλειες του χώρου (που δεν είχε δυνατότητα να υπολογίσει).

Κατόπιν άθροισε τις αποδόσεις των σωμάτων για να υπολογίσει την ισχύ του λέβητα-καυστήρα (και αύξησε το άθροισμα κατά 50% - 100%) για να είναι σίγουρος.

Καί αγόρασε το λέβητα που βρήκε με μεγαλύτερη απόδοση από το τελικό αποτέλεσμά του.

Προσπαθείτε τώρα να διορθώσετε το πρόβλημα, ακολουθώντας όμως πάλι την ίδια "επιστημονική προσέγγιση" της υψηλής "μπακαλικής" του μαστρο-Μήτσου.

Μιά μελέτη απωλειών, είναι ο μόνος σωστός τρόπος για να διορθώσετε το πρόβλημα και κοστίζει ελάχιστα σε σχέση με την όποια αγορά και εγκατάσταση.  

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χάνεις είναι το γεγονος ότι το 2026 W είναι η μέγιστη απόδοση (που επιτυγχάνεται με 80/60/20) σε διαφορετικες συνθήκες το σώμα αποδίδει λιγότερο (το 70/55/20 που εβαλα παραπάνω δίνει 1403 Kcal/h | 1631 W).

Πέρα απο αυτό συμφωνώ πλήρως με τον antloukidis - προσπαθείς να υπολογίσεις με ακριβεια ξεκινώντας απο μια βαση (διαστασεις υπαρχ. σωματων) που δεν ξέρεις αν είναι σωστή (στο σπιτι μου τα σωματα είναι 30% μεγαλυτερα απο οτι θα επρεπε με βαση την μηχανολογικη μελετη).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.