Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια στεγνοκαθαριστηρίου


Recommended Posts

Είμαι Αρχιτέκτων Μηχανικός και μου ζητήθηκε από πελάτη μία άδεια στεγνοκαθαριστηρίου.

  1. Είναι εντός των αρμοδιοτήτων μου;
     
  2. Χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης εάν η εγκατάσταση γίνει σε κατάστημα που το επιτρέπουν η χρήσεις γης και ο κανονισμός του κτιρίου;
     
  3. Τις πληροφορίες που ζητούνται από το Παράρτημα Ι της Απόφασης 483/35/φ.15 που τις αναζητά κανείς; (Το Παράρτημα Ι είναι πολύ αναλυτικό, κατατίθεται αρχικά και μετά παίρνεις απάντηση από το Ανάπτυξης για τα υπόλοιπα δικαιολογητικά)

Ελπίζω να το έθεσα σωστά το θέμα και περιμένω κάποια βοήθεια.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1. Πιστοποιητικο πυροπροστασίας λογικα θα θελει. Δε ξερω αν μπορεις να υπογραψεις την μελετη...

 

2. Οχι αν εισαι κατω απο 22 kw κινητηρια και 50 θερμική ισχυ του μηχανολογικού εξοπλισμού....

 

3. Τι δε γνωρίζεις; Δε νομιζω οτι εχει κατι δυσκολο. Στη πρωτη σελιδα βαζεις τα στοιχεια του ιδιοκτητη. Στη δευτερη τα στοιχεια της εταιριας (μπορει να είναι τα ιδια)

Στη συνεχεια διαδικασία κλπ. (παιρνω τα ρουχα , τα βαζω στο ταδε μηχανημα ... τα κανω τα δειχνω... ) πρωτες υλες, σαπουνι, νερο κλπ....

 

Κωδικος στακοδ τον βρισκεις στο google.

Εχεις διαφορα για αποβλητα. Βαζεις τι θα εχεις. Μονο υγρα θα εχεις...

Διαφορα για το κτηριο. δεν εχει κατι δυσκολο....

 

Δε θυμαμαι κατι αλλο που θα δυσκολευτεις....

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτήσω 2 πράγματα αν και καθυστερημένα.

 

1) Το στεγνοκαθαρηστήριο νομίζω πως είναι εργαστήριο και όχι κατάστημα. Το λέω αυτό γιατί αν έχουμε περιοχή αμιγούς κατοικίας φαντάζομαι πως εργαστήριο έστω και χαμηλής όχλησης δεν μπορεί να αδειοδοτηθεί σωστά;

 

2) Έχουν αλλάξει οι χρήσεις γης ή εκείνη η δημόσια διαβούλευση έμεινε στα χαρτιά;

Link to comment
Share on other sites

Ζητα μια χρηση γης απο την πολεοδομια για να είσαι σιγουρος

Ετσι και αλλιως είναι το πιο σοβαρο χαρτι που θα σου ζητησουν.

 

Παντως νομιζω οτι επιτρεπεται .Δεν είμαι σιγουρος ομως. Δε μου εχει τυχει ποτε να μου πουν οχι σε χαμηλης οχλησης εργαστηριο.

 

Υπαρχει μια αποφαση συμβουλιου επικρατίας για οικισμους αν θυμαμαι καλα που απαγορευει, αλλα και αυτη ήταν για συγκεκριμενη περιπτωση και ειχε μπλεξει λιγο τα πραγματα...

Δε γνωρίζω λεπτομερειες ομως

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

Σϋμφωνα με τις χρήσεις γης και το εγγρ-2781/05 τα καταστήματα που επιτρέπονται στην αμιγή κατοικία είναι:

 

Καταστήματα καθημερινών αναγκών στην αμιγή κατοικία

παντοπωλείο, φαρμακείο, βιβλιο-χαρτοπωλείο, κρεοπωλείο, κατάστημα ψιλικών, πρατήριο γάλακτος, πρατήριο άρτου και ειδών ζαχαροπλαστικής (χωρίς παρασκευαστήριο και χωρίς χρήση τραπεζοκαθισμάτων).

 

Για χαμηλής όχλησης δε λεει κάτι.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

μου ζητηθηκε μεταβιβαση αδειας λειτουργιας στεγνοκαθαριστηριου απο μητερα στη κορη.. μηπως ξερετε τι εγκρισεις χρειαζονται?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα δες το Ν. 3325/05 και Ν. 3892/12 και μετα πήγαινε βόλτα στη δ/νση ανάπτυξης για περεταίρω ερωτησεις...προσοχή δεν σε ειρωνεύομαι, αλλα έχει πολλά πράγματα και πιθανόν λόγω ειδικότητας θα πρέπει να συνεργαστείς με μηχανολόγο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

dib μαλλον Αλλαγη φορεα λογικα θα θελει . Οποτε είναι πολυ απλο 

Δυο-τρεις υπευθυνες δηλωσεις (παλαιου και νεου φορεα) παραβολο, ερωτηματολογιο . Ρωτα δ/νση απαπτυξης. Αν είναι κατω απο 10 kw δε χρειαζεται καν αλλαγη...

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

ggeorge δεν φέρνω αντίρρηση

 

Όμως εκτός των υπ. δηλώσεων και τα άλλα που πολύ σωστά αναφέρεις, εξαρτάται αν υπάρχουν ληγμένα δικαιολογητικά, πχ πυρασφάλεια.

Για (παλιά) ΜΠΕ δεν συζητάω, γατί τώρα με τις ΠΠΔ βγαίνουν απο την εκδούσα αρχή.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.