Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με λαμπτήρες LED


christos1980

Recommended Posts

η λυση ειναι μια , αλλαξε τους λαμπτηρες λεντ με καποιους επωνυμους......αυτο το εχω αντιμετωπισει και εγω σε λαμπτηρες που αγοραστηκαν απο το ικεα.

Edited by thanasis karakatsanis
Link to comment
Share on other sites

βασιλη το προβλημα το εχω συναντησει και εγω αυτα νομιζω οτι και να κανειs δεν πιστευω οτι θα καταφερειs κατι ειναι ελατωματικα τα φωτιστικα αυτα. με 230v δουλευουν και εχουν ενσωματομενο τροφοδοτικο.το καλλιτερο που μπωρει να κανει ειναι να τα αντικαταστισει με επωνυμα οπωs αναφερθηκε στο #5

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μια λυση ειναι η αντικατασταση.Απλα σκεφτηκα οτι για να τρεμοσβηνουν απλα απο καπου περνουν ταση..Για αυτο ρωτησα ..

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

δεν περνουν καμμια ταση απλα οταν τα κανειs of αυτα παραμενουν μισοαναμενα μεχρι καποια ωρα και μετα σβηνουν. εχουν κατασκευαστικο ελλατομα.δεν ειχα χρονο να ψαξω το κυκλωμα τουs.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kalhspera,

 

  Sugnomi gia ta latinika alla meno germanis kai den exo ellhniko pliktrologio.

exo kapoio provlhma kai isos mporesete na me voithisete. shmera allaksa spotakia me lampes antanaklasis 12v me nea 12v LED:

 

 To provlima einai oti orismena anavoun poli ligo kai ena dio tremopezoun otan anavoun. kathe spotaki exei diko tou metasximatisti. anarotieme an einai

provlima apo tous sigkekrimenous metasximatistes h kapio allo provlima. Edo na shmeioso oti prin anavan ola kanonika.

 

Efxaristo gia thn voitheia sas ek ton proteron kai alljh mia fora signomi gia to latiniko alfavito

 

Paris

Link to comment
Share on other sites

η ερώτησή σου έχει ήδη απαντηθεί στο #6 σχόλιο του συγκεκριμένου θέματος. αν έχεις ηλεκτρονικούς μετασχηματιστές δεν πρόκειται να ανάψουν τα LED. υποχρεωτικά σύνδεση κλασσικού μαγνητικού μετασχηματιστή 12V (μεταλλικός) για να λύσεις το πρόβλημά σου,

Edited by Stavros Perakis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

παιδια καλησπερα! ενα πανελ οροφης led υστερα απο 3 μηνες καλης λειτουργειας μειωθεικε η φωτηνοτητα του και αρχισε να τρεμοπαιζει! τι μπορει να ειναι?? ευχαριστω

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα. Πρώτη φορά γράφω εδώ. Γενικά έχω συναντησει διάφορα προβλήματα με λαμπτήρες led. ένα τελευταίο είναι πως σε έναν κήπο που έφτιαξα έχω χωρίσει τον τριφασικό πίνακα για καλύτερο έλεγχο και περισσότερη ασφάλεια σε σχέση με τον ουδέτερο σε 3 μονοφασικά κυκλώματα με 3 ρελέ τύπου Α (διαρροές AC και κάποιες συνισταμένες DC). Στο ένα ρελέ έχω δύο ασφάλειες που η μία δίνεις σε προβολείς με ανιχνευτή κίνησης και μία άλλη ασφάλεια δίνει σε 5 χελώνες. Και οι προβολείς είναι τύπου led και οι χελώνες έχω βιδωτές λάμπες led. Μετά από 2 μήνες λειτουργίας η μια χελώνα δεν άναβε. Παράλληλα ξεκίνησαν οι προβολείς να ανάβουν σαν να έχουν χαμηλή τάση. Βγάζοντας την καμμένη λάμπα οι προβολείς δεν ανάβουν σαν να έχουν χαμηλή τάση. Το κουλό είναι πως η λάμπα σε ένα πορτατίφ δουλεύει κανονικά. έχετε ιδέα τί μπορεί να έχει γίνει; Να σημειώσω πως εκτός από το ξεχωριστό ρελέ ανά φάση έχω βάλει και διπολικές ασφάλειες. Το συμβάν μου το περιέγραψε σήμερα ο πελάτης και δεν έχω πάει ακόμη να το ελέγξω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.