Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωτοβολταϊκά σε ΜΕΑ


koumertasem

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

γνωρίζει κανείς αν μπορεί να συμπεριληφθεί φωτοβολταϊκό σύστημα σε κατοικία στην ενεργειακή μελέτη?

κ πιο συγκεκριμένα, μιας κ υπάρχει η επιλογή στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ:

 

Διασυνδεδεμένο ή αυτόνομο πρέπει να είναι το φωτοβολταϊκό σύστημα για να μπορεί να

ληφθεί υπ όψη η συνεισφορά του στις ενεργειακές καταναλώσεις του κτηρίου?

Υπάρχει σχετική εγκύκλιος/νομοθεσία?

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεί να συμπερριληφθεί και πρέπει να είναι αυτόνομο

 

σε εγκύκλιο πρέπει να υπάρχει ή στη ΤΟΤΕΕ 1, δεν θυμάμαι

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα, σχετικά με το παραπάνω, καταλαβαίνει κάποιος τί ακριβώς ορίζει η απάντηση; Τί εννοεί τα φ/β να καλύπτουν τις ανάγκες του κτιρίου (σε θερμανση, ζχν κτλ) και μόνο αυτές; Εννοεί πχ να μην μπουν kW παραπάνω από τα απαιτούμενα; Γιατί απ' ότι καταλαβαίνω συμψηφισμός όπως αυτός ορίζεται στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ μπορεί να μπει.

Έχω μια διπλοκατοικία και στη ΜΕΑ έχω βάλει 5kW φ/β για net-metering. Δεν ορίζω κάπου για ποιά κάλυψη θα είναι αυτά. Μπορώ να το κάνω ή είναι στην περίπτωση που απαγορεύει η απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

είναι ένα από τα σημεία που πρέπει να αλλάξει στην αναθεώρηση του ΚΕΝΑΚ. Αυτό που εννοεί είναι ότι από την ενέργεια που παράγει ένα Φ/Β σύστημα υπολογίζεται μόνο αυτή που χρησιμοποιείται για κάλυψη φορτίων θέρμανσης και ΖΝΧ (στον τριτογενή και αερισμό και φωτισμό). Η υπόλοιποη ενέργεια για το πρόγραμμα πάει χαμένη καθώς τα υπόλοιπα φορτία δεν συμμετέχουν στον υπολογισμό. ¨οπως για παράδειγμα το παράδοξο κατοικία με λέβητα να εππιτυγχάνει καλύτερη κατηγορία από μια άλλη με αντλία θερμότητας παρόλο που η δεύτερη έχει μικρότερη ενεργειακή κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, ας πούμε έχω δηλώσει στο πεδίο των Φ/Β ότι έχω 5kW. Απ' ότι καταλαβαίνω υπολογίζει πώς τα 5kW από τα 25kW π.χ. που έχω για Ψ-Θ-ΖΝΧ θα καλυφθούν από τα Φ/Β. Οπότε σε αυτή την αναλογία, που 5<25 καταλαβαίνω ότι θα βοηθάει στο ίδιο ποσοστό είτε έχεις λέβητα είτε αντλία. Το πιάνω;

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Αν έχεις αντλία τότε υπολογίζεται η συνεισφορά (καύσιμο είναι το ηλεκτρικό). Αν έχεις λέβητα δεν υπολογίζονται (καύσιμο είναι το πετρέλαιο).

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2012 at 12:58 ΠΜ, dib said:

ναι μπορεί να συμπερριληφθεί και πρέπει να είναι αυτόνομο

 

σε εγκύκλιο πρέπει να υπάρχει ή στη ΤΟΤΕΕ 1, δεν θυμάμαι

Δημήτρη είναι και το metering μέσα.

Από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

<<Στην περίπτωση εγκατάστασης Φ/Β στα πλαίσια του προγράμματος για τον ενεργειακό συμψηφισμό "metering", απόφαση υπ' αριθμ. ΑΠΕΗΛ/Α/Φ1/οικ. 24461 (ΦΕΚ Β' 3583/31.12.2014), λαμβάνονται υπόψη τα Φ/Β στην εκτίμηση της ενεργειακής απόδοσης των κτηρίων;

Σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ-4/20701, στην τελευταία παράγραφος της ενότητας 2.1.7.Πίνακας 4 - Συστήματα Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ) για Παραγωγή Ηλεκτρικής Ενέργειας, αναφέρεται ότι: "Η καταγραφή των φωτοβολταϊκών (ΦΒ) αφορά στην περίπτωση που το κτίριο διαθέτει φωτοβολταϊκά για κάλυψη του συνόλου ή μέρους των αναγκών σε ηλεκτρική ενέργεια του προς επιθεώρηση κτιρίου/ τμήματος κτιρίου και όχι για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας που εγχέεται στο δίκτυο".

Κατά συνέπεια, στην περίπτωση εγκατάτασης Φ/Β συστημάτων για ιδιοκατανάλωση, όπως είναι η περίπτωση του metering, τότε αυτά λαβάνονται υπόψη για την εκτίμηση της ενεργειακής απόδοσης και ενεργειακής πιστοποίησης του κτηρίου.>>

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, L-Nikos said:

Καλησπέρα, σχετικά με το παραπάνω, καταλαβαίνει κάποιος τί ακριβώς ορίζει η απάντηση; Τί εννοεί τα φ/β να καλύπτουν τις ανάγκες του κτιρίου (σε θερμανση, ζχν κτλ) και μόνο αυτές; Εννοεί πχ να μην μπουν kW παραπάνω από τα απαιτούμενα; Γιατί απ' ότι καταλαβαίνω συμψηφισμός όπως αυτός ορίζεται στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ μπορεί να μπει.

Έχω μια διπλοκατοικία και στη ΜΕΑ έχω βάλει 5kW φ/β για net-metering. Δεν ορίζω κάπου για ποιά κάλυψη θα είναι αυτά. Μπορώ να το κάνω ή είναι στην περίπτωση που απαγορεύει η απάντηση;

Στην ουσία σημαίνει ότι δεν μπορείς να βάλεις φβ για τον κοινόχρηστο. Πρέπει να εξυπηρετεί τις κατοικίες. Σε πολυκατοικίες πας με την λύση της <<Ενεργειακής Κοινότητας>>.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, hkamp said:

Δημήτρη είναι και το metering μέσα.

Από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

..........

Κατά συνέπεια, στην περίπτωση εγκατάτασης Φ/Β συστημάτων για ιδιοκατανάλωση, όπως είναι η περίπτωση του metering, τότε αυτά λαβάνονται υπόψη για την εκτίμηση της ενεργειακής απόδοσης και ενεργειακής πιστοποίησης του κτηρίου.>>

Καλησπέρα Ηλία (+1) για την ενημέρωση

Σωστά το αναφέρεις, εγω δεν διατύπωσα σωστά την απάντηση στο συνάδελφο γράφοντας <<αυτόνομο>> αντί του ορθού ιδιόχρηση, δηλ. οτι λαμβάνεται υπόψη η ιδιοπαραγωγή για κάλυψη αναγκών του κτηρίου .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.