Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατεδάφιση παλαιού κτίσματος χωρίς άδεια.


Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Εχω ρωτησει σε πολεοδομια Αττικης σχετικα με κατεδαφιση κατοικιας (στην πολεοδομια της οποιας ανηκει γεωγραφικα ) η οποια ειχε κτιστει χωρις αδεια σε περιοχη που το 59 ηταν εκτος σχεδιου.

Μου ειπαν ( δυο μηχανικοι μαλιστα) οτι πρεπει να βγει κανονικη αδεια κατεδαφισης ΧΩΡΙΣ να μπερδεψω στην υποθεση 4014 η παρομοιες διαταξεις περι αυθαιρετων.

Θα ηθελα την γνωμη σας πανω στην απαντηση που μου εδωσαν και ποια ειναι η καλυτερη κινηση που μου προτείνετε να κάνω, δεδομενου οτι μια κανονικη αδεια κατεδαφισης πιστευω οτι ειναι πιο ακριβη απο το να την αντιμετωπισω με αλλο τροπο.

 

Ευχαριστω.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω σε ποια πηγες αλλα σε αλλες ζητανε δτοιχεια ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ !!

 

εκτος και αν επειδη ησουν εκτος και εισαι τωρα εντος σχεδιου κανεις αδεια νομιμοποιησης -κατεδαφισης!!

σε αντιστοιχη περιπτωση εγω ριχνω δηλωση 4014 και εμτα παω για αδεια

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομια Αιγαλεω ειναι η υποθεση και δεν ειχε σχεση το πρώην εκτος σχεδιου.

 

Δεν τους ενδιαφερουν οι τιτλοι ιδιοκτησιας σε περιπτωσεις κατεδαφισεων. Στο διαγραμμα δομησης μου ειπαν να γραψω "αυθαιρετο κτισμα".

Το χρηματικο θεμα με απασχολει που θα πρεπει να προτεινω στον πελατη.

Link to comment
Share on other sites

Αδεια κατεδάφισης αφόυ θέλεις να το κατεδαφίσεις χωρίς να απαιτούνται στοιχεία νομιμότητας.

Η αμοιβή είναι με ελεύθερη διαπραγμάτευση μεταξύ εσένα και του πελάτη.

Edited by ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

πολεοδομια μαρκοπουλο ζητανε στοιχεια νομιμοτητας......

 

πως εισαι σιγουρος οτι δεν θα ζητηθουν ΠΡΟΣΤΙΜΑ?

 

 

ειδικα αν πας ΙΚΑ με τιτλο κατεδαφιση αυθαιρετου για να ανοιξεις ΑΜΟΕ δεν τα βλεπω καλα

 

προσεχε τον τιτλο, γραψε ενα γενικο....

Κατεδαφιση ισογειας κατοικιας πχ

Link to comment
Share on other sites

Και 20 ημέρες αναμονή μετά την ανάρτηση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Edited by αστέριος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και 20 ημέρες αναμονή μετά την ανάρτηση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ

 

πολυ σωστα το λεει ο ΝΟΚ και αναγγελια στην αστυνομια

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο, ειδικα τον akius που αναφερθηκε στο μηνυμα 2 σε "δηλωση 4014 και μετα παω για αδεια".

 

Αδεια; η "δηλωση αναληψης επιβλεψης" η οποια γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα;

Ετσι τουλαχιστον αναφερει ο 4030 στο αρθρο 4 σχετικα για εργασιες που μπορουν να εκτελουνται χωρις αδεια δομησης.

 

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

στο μαρκοπουλο δνε δεχονται να μην ειναι νομιμο το κτιριο για αδεια κατεδαφισης

 

επομενως πρωτα θα κανω δηλωση 4014 να τακτοποιηθει το κτιριο και μετα θα παω πολεοδομια για αδεια κατεδαφισης

 

 

επισης επειδη αναφερεις το αρθρο 4 του 4067 (μετα απο επισημανση του μανωλη) να ξερεις οτι τα περισσοτερα αστυνομικα τμηματα εχουν ενημερωθει και ζητανε ΒΕβαιωση απο πολεοδομια μη υπαρξης καταγγελιας...

 

αντιστοιχα γινεται οταν πας πολεοδομια να πεις οτι θα κανω εργασιες....ελεγχουν αν δεν εχεις καταγγελια

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.