Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατεδάφιση παλαιού κτίσματος χωρίς άδεια.


Recommended Posts

Μπορείς να το περιγράψεις απλώς σχεδιαστικά με διακεκομμένη γραμμή και να γράψεις ερείπιο χωρίς περαιτέρω άλλες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Εχει λογική η άποψη σου και απηχεί την πραγματικότητα. Λέω να τη συζητήσω και με τη συμβολαιογράφο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα διαβαζοντας το θεμα θελω να ρωτησω αν γνωριζει κανεις κατι πριν παω στο ΙΚΑ.εχω ενα αυθαιρετο του 1982 χωρις αδεια.Ρωτωντας στην πολεοδομια δε μου ζητησαν στοιχεια νομιμοτητας.το θεμα ειναι στο ΙΚΑ υπαρχει περιπτωση να ζητησουν ενσημα που δεν μπηκαν κατα την ανεγερση?μηπως λογω περας της δεκαετιας εχουν παραγραφει?

Να συμπληρωσω το μονο αποδεικτικο που εχω για την ισογεια κατοικια ειναι οτι εμφανιζεται στο ρυμοτομικο της περιοχης που ειναι το 1999

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να σου επιβάλλει να πληρώσεις πρόστιμα ενσήμων ανέγερσης

 

Θα πληρώσεις μόνο αυτά τις κατεδάφισης 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε μια συνηθη περιπτωση οπου σε σχεση με την οικοδομικη αδεια , εχει κατεδαφιστει τμημα του κτιριου και αποθηκες στον περιβαλλοντα χωρο που φαινονταν στο διαγραμμα καλυψης. ή να εχει αλλαξει η κατοψη με αλλαγη στην τοιχοποιια. ολα αυτα χωρις αδεια. αλλα ολα προφανως ,δεν εχουν να κανουν με υπεβαση δομησης αλλα αντιθετα μικραινει η κατοψη κτλ.

 

αυτο το κτιριο θεωρειται νομιμως υφισταμενο?

 

ετσι ωστε να μπορω εγω να δωσω πχ βεβαιωση κυριας χρησης ή 48ωρη γνωστοποιηση? με την σωστη βεβαια κατοψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειμαι στον ελεγχο των φορολογικων οσον αφορα μια αδεια κατεδαφισης.Ελπιζω οτι θα τελειωσει και αυτο συντομα και μετα τι γινεται?Διαβασα καπου, αλλα δεν μπορω να το βρω , οτι θελει αναρτηση στη διαυγεια και μετα απο 20 μερες μπορω να κατεδαφισω.Ισχυει?Θελει γνωστοποιηση και στην αστυνομια?Και αφου γινει η κατεδαφιση, καλουμε και ελεγκτη δόμησης, σωστα?Ξεχναω κατι?

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 5 Ν 4030

Οι εγκρίσεις και οι άδειες δόμησης αναρτώνται στο διαδίκτυο σύμφωνα με όσα ορίζονται στις διατάξεις των άρθρων 2 και 3 του ν. 3861/2010 (Α΄ 112). Οι άδειες κατεδάφισης των κτιρίων δεν θεωρούνται από το Αστυνομικό Τμήμα και δεν εκτελούνται πριν να συμπληρωθούν είκοσι ημέρες από την ανάρτηση του σώματός τους στο διαδίκτυο που συνοδεύεται από φωτογραφίες του προς κατεδάφιση κτιρίου και συνοπτική περιγραφή αυτού.

 

θέλει και Ε.Δ μετά το πέρας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση κατεδάφισης αυθαιρέτου με φάκελο στην Πολεοδομία γνωρίζει κανείς πως υπολογίζεται η αμοιβή επίβλεψης; Περνάει από το σύστημα του ΤΕΕ με νόμιμη και συμφωνθείσα; Ή κόβω απλώς ΑΠΥ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.