Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδραζόμενη πλάκα


 

Recommended Posts

σε μια οικοδομη στη περιοχη μου στον εξωστη του τελευταιου 6ου οροφου εχουν διαμορφωθει τοιχοποιιες στις 2 απεναντι μικρες πλευρες(ημιυπαιθριος χωρος) και πανω σε αυτες εχει πατησει πλακα(που δεν εχει καμια συνεργασια με την πλακα της οροφης μιας και σχηματιζεται μια οπη μεταξυ των 2 πλακων.

 

παρομοια περιπτωση με την παρακατω:

 

mov8ys6.jpg

 

με μια σεισμικη διεγερση δεν υπαρχει περιπτωση να 'φυγει' η πλακα μιας και δεν υπαρχει καμια συνεργασια με την τοιχοποιια?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν ειδικά αν το πλάτος έδρασης είναι μικρό, η απόσταση των τοιχοποιιών μεγάλη, η ποιότητα κατασκευής των τοιχοποιιών και του κονιάματος κακή.

Link to comment
Share on other sites

και αυτα τα δοκαρακια που φαινονται τι ειναι?εισαι σιγουρος οτι η πλακα εδραζεται σε τοιχο?μηπως κατι αλλο εχουν κανει?λιγο περιεργο μου φαινεται και φυσικα δεν ειναι καθολου αντισεισμικο!!

Link to comment
Share on other sites

5 μετρα το ανοιγμα και η τοιχοποιια εχει μηκος περι των 2 μετρω σε καθε πλευρα.τι λετε?

 

πρεπει να δοθει προσοχη σε καποιο σημειο κατασκευαστικα?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για τοιχοποιίες εκατέρωθεν?

Μήπως πρόκειται για στοιχεία από ωπλισμένο σκυρόδεμα?

 

Στην περίπτωση που είναι όντως τοιχοποιίες νομίζω πως το "υδροκέφαλο" και μόνο μιας τέτοιας κατασκευής (μεγάλη συγκέντρωση μάζας ψηλά) είναι επικίνδυνο.

Οπως λες, σε μια σεισμική διέγερση (και ειδικότερα αν αυτή έχει διεύθυνση παράλληλη με τη μεγάλη πλευρά της πλάκας) η τοιχοποιία αδυνατεί να επαναφέρει την υπερκείμενη πλάκα όταν αρχίσει να κινείται προς αντίθετη κατεύθυνση (πολύ μεγαλύτερη η αδράνεια της πλάκας και ανεπαρκής "συνεργασία" πλάκας-τοιχοποίας). Αν δεν πέσει - σχεδόν βέβαιο - σίγουρα θα πάθει πολύ σοβαρές ζημιές.

 

Με την προϋπόθεση όμως ότι κάτι τέτοιο έχει μελετηθεί σωστά και έχει περάσει από την πολεοδομία, νομίζω πως πρέπει:

Να έχει ληφθεί ειδική μέριμνα στην ώπλιση του εξώστη στον οποίο εδράζεται η κατασκευή που περιγράφεις, μιας και φέρει πολύ μεγαλύτερο μόνιμο φορτίο από τους υπόλοιπους και επίσης...

οι "τοιχοποιίες" στις οποίες στηρίζεται η πλάκα, να είναι τοιχεία απο σκυρόδεμα με ειδική μέριμνα στον ωπλισμό σύνδεσης μεταξύ τοιχείων και πλάκας...

μη σου πω ότι καλό θα ήταν να πέσει και "κουστούμι" η όλη κατασκευή. :)

Νομίζω ακόμη ότι καλό θα ήταν να έχει γίνει και κάποιος έλεγχος ως προς τη "στρέψη" της όλης κατασκευής.

 

Αυτή είναι η άποψή μου... :roll:

Link to comment
Share on other sites

αν γινει όμως απο σκυροδεμα αυτο το στοιχειο πλατους 2 μετρων τότε μπορει αλλαξει τη συμπεριφορα,οποτε δεν πρεπει να μπει στο προσομοιωμα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα αλλάξει η συμπεριφορά.

Δεν μου έχει τύχει προσωπικά τέτοια περίπτωση...

Δεν ξέρω, υπάρχει πρόβλημα να μπει στο προσομοίωμα κάτι τέτοιο?

Ας μας πει κάποιος πιο έμπειρος.

 

Πάντως - για να επανέλθω - είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για τοιχοποιία...

δηλαδή βλέπεις να το κατασκευάζουν αυτή την περίοδο, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

εχει κατασκευαστει.δεν ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ειναι τοιχοποιια.μπορει να ειναι και απο σκυροδεμα.

 

η κατασκευη που αναφερομαι δεν ειναι αυτη της φωτο.απλα αυτη στη φωτο εχει παρομοια μορφωση της λεπτομερειας που περιγραφω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Μπορεί να μας πει κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος αν μπορεί κάτι τέτοιο να μπει στο προσομοίωμα και να κατασκευαστεί τελικά από Ω.Σ.;

Εχει βάλει ποτέ κάποιος κάτι ανάλογο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.