Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργοταξιακό ρεύμα


Recommended Posts

Η ΔΕΗΔΕ (αν την γράφω σωστά)

θέλει

1.αίτηση ιδιοκτήτη

2. σχέδιο (εργοταξιακής παροχής) Ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη 

και

3. ή την Υ.Δ (δες πιο πάνω) επιβλέποντα μηχανικού θεωρημένη για το γνήσιο 

    ή θεώρηση Ο.Α από Υ.ΔΟΜ για παράταση εργοταξιακής παροχής

 

Δες και τον  Ν 4315/φεκ 269Α/24-12-2014 άρθρο 7

«6. Παρατείνεται η ισχύς των οικοδομικών αδειών,
ακόμη και αν έχουν λήξει, που εμπίπτουν στο πεδίο
εφαρμογής της παραγράφου 3α του άρθρου 6 του από
8.7.1993 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 795), έως και τις
31.12.2016, προκειμένου να ολοκληρωθούν οι όψεις και η
τυχόν στέγη του κτιρίου και να ενταχθούν στην παρ. 4γ
του άρθρου 6 του ν. 4030/2011. Για τις εργασίες αυ−
τές δεν απαιτείται έκδοση αναθεώρησης οικοδομικής
άδειας, παρά μόνον έγγραφη ενημέρωση της αρμόδιας
Υπηρεσίας Δόμησης, η οποία συνοδεύεται από δήλωση
ανάληψης επίβλεψης από αρμόδιο μηχανικό και γνω−
στοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα.»

 

και άρθρο 10

20. Η ημερομηνία στο τέλος των παραγράφων 1, 2,
και 4 του άρθρου 11 του ν. 4258/2014 αντικαθίσταται ως
ακολούθως «31.12.2016».

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλα μάλλον δεν το έθεσα 100% σωστά το ερώτημα...

 

Η οικοδομή ειναι στα μπετά υπογείου...εκει την άφησα εγω δηλαδή...έχει περάσει ο πρώτος ελεγκτής, επιτυχώς και 1 χρόνο μετα σχεδόν βλέπω στην οικοδομή να έχει ξεμπαΖωθει το υπόγειο ή μάλλον να μην έχει μπαζωθεί όσο έπρεπε, μετα την εκσκαφή και να έχει ξεμπαΖωθει κ αλλο, σαν να ειναι ισόγειο πλέον (λόγω κεκοιμημένου, κατηφορικού εδάφους).

 

Σαν χρήση τώρα, το υπόγειο έχει γινει κατοικία με μπαλκονόπορτες κλπ.

 

Γενικά, ενώ το κτίριο ειναι σε σωστή θέση και τα όρια οικοπεδου σωστά, έχουμε την αυθαιρεσία αυτή που δύσκολα διορθώνεται κιόλας...

 

Λήγουν τα 2 χρόνια εργοταξιακου και σκέφτομαι τι πρέπει να γινει και πως να το χειριστώ...

 

Καμία άποψη;;

Ευχαριστώ.

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε άδεια που εκδόθηκε τον Δεκέμβριο του 2005 και έληγε το 2009, με αναθεώρηση παρατάθηκε η ισχύς της έως τον Δεκέμβριο τον 2013.

Σύμφωνα με τον ΝΟΚ-Ν.4067/2012, παρ. 5α του άρθρου 29 παρατείνεται η ισχύς για άλλα 3 χρόνια, άρα μέχρι τον Δεκέμβριο του 2016.

 

Παρόλα αυτά από την ΔΕΗ δεν μου δίνουν παράταση εργοταξιακού ρεύματος με απλή αίτηση όπως ορίζει ο νόμος κι η εγκύκλιος 7 , παράγραφος Γ1.

Η δικαιολογία είναι ότι η άδεια εκδόθηκε το 2005 και λήγει το 2012 (4 + 3 από τον ΝΟΚ). Σε προσπάθειά μου να τον ενημερώσω για την πολεοδομική νομοθεσία

και την παράταση της 2ης τετραετίας η απάντηση ήταν "εγώ αυτά ξέρω, αυτά εφαρμόζω" .  Πήγα στην πολεοδομία και τον πήρε η υπάλληλος μπροστά μου και

του εξηγούσε ότι η άδεια ήταν σε ίσχυ την 1.3.11 όως ορίζει ο νόμος, αλλά ο υπάλληλος ήταν ανένδοτος ότι το εργοταξιακό έληγε κανονικά το 2009 και πήρε παράταση έως το 2012!!!

Ισχυρίζεται ότι είναι διαφορετικό πράγμα η ισχύς της οικοδομικής άδειας και διαφορετικό η  ισχύς του εργοταξιακού ρεύματος! Για παράταση ζητάει σφραγίδα από την ΥΔΟΜ, η υπάλληλος

εφαρμόζοντας τις διατάξεις μου λέει οτι εμπίπτω στην παράγραφο 5α του άρθρου 29 του ΝΟΚ κι ότι έχει ένα σωρό εγκυκλίους κι έγγραφα που αναφέρουν ότι δεν γίνονται ενέργειες από

την ΥΔΟΜ για την παράταση εργοταξιακού ρεύματος για τις παραπάνω άδειες.

 

Το απόλυτο αδιέξοδο! Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

 

edit: Και του έδειξα κι αυτό και πάλι τίποτα!

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=fCU2sc46c%2F0%3D&tabid=777&language=el-GR

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

πας στον δικηγορο σου

στελνετε μια εξωδικη,   αναφεροντας τους νομους και τις γραφές

Τους δινετε προθεσμια 3 ημερων για αυτο που ζητάτε,

 

αλλως επιφυλασεται [ ο ιδιοκτητης]  για καθε ηθικη και υλική  βλάβη και καθε ειδους αποζημιωση και για καταθεση μηνυσεως..κλπ...τετοια ωραια

 και το παλευετε και με ασφαλιστικα μετρα...

 

τί άλλο???

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, μάλλον για εκεί πάει...

Το θέμα είναι γιατί να φτάσουμε ως εκεί?

 

Στον προιστάμενο που ήμουν με τον νόμο και την εγκύκλιο στο χέρι καλώντας τον να τον εφαρμόσει, η απάντηση ήταν αποστομοτική! Πρέπει να πάρω εντολές από την υπηρεσία μου και τους ανωτέρους μου για να τον εφαρμόσω διότι δεν έχω γνώση των ανωτέρω.  Μα αφού σας τα δείχνω λέω... Δεν έχει σημασία λέει, δεν μου έχουν έρθει υπηρεσιακά, πρέπει να πάρω εντολή πρώτα.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα γραπτή αίτηση-ένσταση και ζήτησα γραπτή απάντηση και τεκμιρίωση και τελικά με δικαίωσαν και παρατάθηκε το εργοταξιακό.

 

Οπότε ότι σας λένε με λόγια να το ζητάτε και γραπτά. "Verba volant, scripta manent".

 

Ευχαριστώ πολύ το Δημήτρη

Link to comment
Share on other sites

Οχι χωρις αυτοψια απο την ΥΔΟΜ, με βαση το αρθρο 5α του αρθρου 29 του ΝΟΚ.

Η ενσταση εγινε στην ΔΕΗ. Το γραφω γιατι η υπαλληλος της ΥΔΟΜ μου ειπε οτι ακομη μια μηχανικος ειχε το ιδιο προβλημα και δεν ειχε βγαλει ακρη με τη ΔΕΗ.

 

 

 

edit: γιατί εκ παραδρομής έγραψα 23 αντί για 29... Και πάλι ευχαριστώ στον Δημήτρη που το εντόπισε!

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ερώτηση για Δημοτικά τέλη:

Σε πολυκατοικία, η άδεια της οποίας είναι σε ισχύ, υπάρχει εργοταξιακή παροχή με ετος ηλεκτροδότησης 2009. Ο υπάλληλος του Δήμου όταν έγινε η εργοταξιακή σύνδεση θεώρησε 20τ.μ.  Σήμερα ζητάμε να πάρουμε κανονικό ρεύμα σε δυο διαμερίσματα και το εργοταξιακό να το κάνουμε οριστικό κοινόχρηστο. Ζητείται υπέυθυνη δήλωση επιφανειών όπου ορίζουμε οτι η επιφάνεια των κοινοχρήστων είναι 100τ.μ.

Ο δήμος ζητάει να του πληρώσουμε αναδρομικά απο το έτος ηλεκτροδότησης, 2009,  δημοτικά τέλη για 50τ.μ. δηλαδή το 1/2 των κοινοχρήστων διότι εσφαλμένα είχαν καταχωρηθει 20τ.μ.. Είναι αυτό σωστό θεωρείτε?

Και αν είναι σωστό οταν έγινε η αρχική σύνδεση γιατι καταχώρησαν οι υπάλληλοι του δήμου 20τ.μ. χωρίς να ζητήσουν αντίστοιχη υπέυθυνη δήλωση επιφάνειών??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.