Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργοταξιακό ρεύμα


Recommended Posts

Σε νεα οικοδομικη αδεια 2016 εγινε αιτημα για εργοταξιακη παροχη και το ΔΕΔΔΗΕ ζητησε υπευθυνη δηλωση μηχανικου που αναφέρει 

 

Η οικοδομική άδεια με αριθμό ...................................., βάσει της οποίας χορηγήθηκε η προσωρινή παροχή ηλεκτρικού ρεύματος με αριθμό .............................. για εργοταξιακή χρήση, εμπίπτει στην παράγραφο 5 του άρθρου 29 του ν. 4067/2012 ή στην παράγραφο 3 του άρθρου 11 του ν. 4258/2014 ή  στο άρθρο 71 του ν. 4342/2015 ή στο άρθρο 76 του ν. 4368/2016(διαγράφονται ανάλογα οι νόμοι που δεν ισχύουν για την αναφερόμενη οικοδομική άδεια) και λήγει την ……………………..

 

Ως εκ τούτου και ο χρόνος ισχύος της εργοταξιακής παροχής δύναται να παραταθεί μέχρι την ……………..

 

Τα παραπάνω δηλώνονται με την ιδιότητά μου ως μηχανικού έχοντα την γενική επίβλεψη του συγκεκριμένου Κτίσματος.

 

Α) Εφοσον σε κανενα νομο απο αυτους που αναφερει η δηλωση δεν εμπιπτει η συγκεκριμενη αδεια οποτε πρεπει να διαγραφουν ολοι τι δηλωση να κανει ο μηχανικος σας εχει τυχει κατι αντιστοιχο?

Β ) Επισης Πως να οριστει συγκεκριμενος χρονος εργοταξιακου οταν εχεις την δυνατοτητα να φτιαξεις τον σκελετο οψεις κλπ και να ειναι αοριστη η ισχυς της οικοδομικης ?

Edited by gsakel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mε αδεια που εκδοθηκε το 2008 και εχει εργοταξιακο ρευμα...θελει η ΔΕΗ να του το κοψει.

Μπορει να ζητησει παραταση του εργοταξιακου; Το εργο εχει ολοκληρωθει.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να ρωτήσω:

Για εργοταξιακό σε νεα αδεια του 2016 πρεπει να παω πολεοδομια για θεωρηση άδειας ή ισχύει  η εγκυκλιος του ΕΠΑΠΕΝ που λεει οτι η θεωρηση γινεται με την εκδοση της αδειας?

(Δηλαδη το φύλλο αδείας οπως ειναι χωρις ειδική θεωρηση?)

 

 

31327-15.pdf

Link to comment
Share on other sites

ρε ..παιδιά..(δεν ξέρω πόσο χ..είσαι!) 

 

Αλλά ώρες - ώρες απορώ μαζί σας

Γιατί να αντιβάλλετε ακόμη

και για όσα   βλέπετε ολοκάθαρα γραμμένα

 

Από μόνο του ,, αυτό και μόνο είναι φοβερό!

 

y.g

Μη με παρεξηγείς..

....γράφονται με καλή  πρόθεσή! 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εχω μπερδευτεί λίγο: Η εργοταξιακή παροχή δεν ισχύει όσο ισχύει και η άδεια δόμησης;;;

Σε άδεια δόμησης που έχει εκδοθεί τον Απρίλιο του 2015 και λήγει τον Απρίλιο του 2019, ήρθε ειδοποίηση από τη ΔΕΔΔΗΕ ότι απαιτείται παράταση της εργοταξιακής παροχής. Στην υπεύθυνη δήλωση που μου ζητάνε, η άδεια δεν εμπίπτει σε καμία περίπτωση εννοείται (όπως και του gsakel στο post #41).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ΚΑΝΑ για την άμεση απάντηση.

Από τη ΔΕΔΔΗΕ βέβαια υποστηρίζουν πως άλλαξε ο νόμος (χωρίς βέβαια να αναφέρουν κάποια καινούργια απόφαση ή εγκύκλιο) και η εργοταξιακή παροχή ισχύει πια για δύο χρόνια, ενώ σύντομα ; η ισχύς της θα μειωθεί στον ένα χρόνο.

Όσο και να έψαξα, δεν βρήκα κάτι, οπότε δεν το γλυτώνω το τηλεφώνημα στην ευγενική υπάλληλο της ΔΕΔΔΗΕ. 

Edited by desptsouk
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι-αλλά γιατί δεν την ρωτάς την ευγενέστατη κυρία! 

 

εδώ

https://www.deddie.gr/el/upiresies/sundesi-me-to-diktuo/arxiki-sundesi/ipo-anegersi-oikodomi-ergotaksiako

 

πάντως συνεχίζεται να μνημονεύεται η παραπάνω εγκύκλιος του 2015

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.